Jaga:     
Pere ja Kodu

MIKS peaksid kulutama pigem perereisidele kui kingitustele?

Uuringute järgi on uute asjade ostmisest palju meeliülendavam viibida reisil ja luua nii uusi mälestusi. Lapsed on täpselt nagu meiegi - koosveedetud momendid ja uued mälestused tekitavad ka neis rohkelt häid emotsioone, lisaks tugevdavad sidet vanemate-laste vahel.

Miks mu lastele meeldib olla rannas nagu mullegi? Mitte vaid seetõttu, et neile rand meeldib - neile meeldib minuga koos aega veeta. Neile meeldivad ka meie varahommikused ühised rattasõidud, liivalossi ehitada isaga, nad soovivad kõndida perega mööda veepiiri majaka juurde. Kõik need tegevused ehitavad meie ja laste vahele tugevat sidet. See side tekib vaid koosveedetud ajaga.

Mu abikaasa perekond tavatses palju telkimas käia, kui mu mees oli veel laps. Ta armastas telkimist – kõik selle juures oli tema jaoks lihtsalt jumalik: kaardimängud ema-isaga, lõkke kohal kokkamine, laagri ümber ringiluuramine.

Minu perekond viis mind igal aastal paaril korral rannapuhkusele. Siiamaani armastan randasid. Mulle meeldib rattaga promenaadil sõita, vaadata veepiirile nii kaugele, kui silm seletab, ma naudin rannas jooksmist. Mulle meeldib oma lapsi rannale viia, nendega teokarpe otsida ning neid mälestuseks koju tuua.

Tegelikult ei ole üldse vahet, kuhu sa lähed, nii kaua, kui teed seda rõõmuga ja mälestuste loomiseks. Võid valida sihtkohad koostöös oma lastega. Leida uusi huvitavaid tegevusi ja õpetada neid ka oma lastele – ehitades nii nendega sidet, mis iial ei kao. Olla nendega koos ja olemas.

Hinnatud psühholoog Oliver James kirjutas oma artiklis, et perepuhkuseid hinnatakse laste järgi – nii puhkuse momendis, kui ka aastaid hiljem nende mälupiltide põhjal. “See seisneb vanematega mittemillestki rääkimises, jäätise jagamises”. Lapsed tunnevad perereisidel, et nende arvamus loeb ja neid kuulatakse samaväärselt täiskasvanutega. Seega kui oled raha kulutamas kingitusele, on perepuhkus ja koosveedetud aeg kindlasti selleks parim võimalik viis.

Samuti on lastega reisimine väga arendav laste arengule. Erinevustega rikastatud keskkond pakub neile uusi kogemusi, mis turgutavad lastel nii sotsiaalseid, füüsilisi, kognitiivseid kui ka sensoorseid oskusi.

Seega – anna oma lapsele see täielik pühendumus, oma aeg ja oma rõõm koosveedetud hetkedest ja uutest kogemustest. Nad naudivad seda kordi rohkem, kui mänguasjasülemeid!

Loe ka neid lugusid