Jaga:     
Pere ja Kodu

GÜMNAASIUMILÕPETAJA VANEM, TESTI: kas su 18-aastane on iseseisvaks eluks küps?

Stanfordi ülikooli dekaani sõnul on kaheksa oskust, mida iga 18-aastane peaks enne iseseisvasse ellu astumist valdama ilma, et nad eelnevalt vanematele helistaksid ja nõu küsiksi. Sageli aga lükkame oma lapsi tahtmatult ise neist oskustest aina kaugemale - soovides olla head vanemad.

1. Ta peaks suutma võõrastega suhelda

Teadlaste, dekaanide, nõustajate, üürileandjate, kaupmeeste, personalijuhtide, töökaaslaste, pangatellerite, tervishoiuteenuste osutajate, bussijuhtide, mehaanikutega – kogu reaalse maailma tegelastega.

Me õpetame oma lapsi, et nad ei tohi võõrastega rääkida – tegelikult ei tohiks see nii olla. Nad peaksid ära tundma need üksikud halvad inimesed, kellega mitte rääkida, samal ajal, kui peaksime julgustama neid normaalse elu tegelastega suhtlema. Inimene peab suutma suhelda võõrastega – ja mitte lihtsalt rääkima, vaid suhtlema viisakalt, silmsidemega – iga kord, kui vajab juhiseid, abi, teenuse osutamist.

2. Ta peab oskama leida ise tee koju ükskõik kust

Ükskõik, kus ta asub, ta peab suutma ise sealt tee koju leida. Sageli viime oma lapsi kõikjale autoga ja nad ei tunne isegi huvi, milline on teekond kuhugi või koju tagasi. Tegelikult peaksid nad rohkem iseseisvalt liikuma – suutma arvestada, kui kaua aega kuhugi jõudmine võtab ning kus on järgmine tankla juhuks, kui auto vajab kütust.

3. Ta peab hakkama saama oma kokkulepete, koosolekute ja tähtaegade  majandamisega

Iga päev tuletame oma lastele meelde, et nad teeksid oma kodutööd, õpiksid kontrolltöödeks – mõnikord teeme asju nende eest või aitame teha. Nii ei teki neil aga oskust asju prioritiseerida, tähtaegadega arvestada ja kõikjale õigeaegselt jõuda.

4. Ta peab koduste toimetustega iseseisvalt hakkama saama

Lapsi kasvatades palume aina vähem nende abi koduste toimetuste juures, kuna kooliõpingud ja trennid võtavad nii suure osa nende ajast, et me ei soovi võtta nende viimaseid vabu momente. Selle tulemus on aga see, et lapsed ei oska enda esmavajadustega ise hakkama saada – nad ei oska süüa teha, koristada, pesu pesta.

5. Ta peab oskama ise suhtedraamadega hakkama saada

Me astume sageli vahele ja lohutame, kui neil tekib sõprade ja tuttavatega arusaamatusi, silume ning lahendame. Tegelikult peaksid nad aga õppima, kuidas oma murede ja suhetega ise hakkama saada.

6. Ta peab oskama toime tulla tõusude ja mõõnadega

Halvad tulemused eksamil, kaotused võistlustel, keerulised õpetajad ja bossid. Me oleme harjunud vahele astuma, kui neil on raske ning lohutame, aitame asjadega hakkama saada, nihutame tähtaegasid, silume suhteid keeruliste inimestega. 18-aastane peaks aga ise selle kõigega toime tulema.

7. Ta peab oskama raha teenida ja selle üle arvestust pidada

Iseseisvasse ellu minnes peavad meie lapsed oma rahadega ise hakkama saama. Nad peavad suutma seda niimoodi majandada, et elavad ilusasti ära ja ei satu kuu lõppedes jänni. Meie aga oleme harjunud neid aina toetama – lapsed pole harjunud suviti ise tööl käima, ja kui käivad, siis kulutavad rahad oma huvidele. Vanemad peaksid harjutama neid paremini arvestama, raha teenima ja hoidma.

8. Ta peab oskama võtta kaalutletud riske

Sageli ennetame ise riske ja suuname oma lapsi, millal midagi teha ja millal mitte, hoiame neid kukkumast. Tegelikkuses aga peaks nad julgema riske võtta – edu toob täiskasvanuelus vaid see, kui nad kukuvad ja taas püsti tõusevad, oma vigadest õpivad.

Loe ka neid lugusid