Jaga:     
Pere ja Kodu

3 NIPPI, kuidas samade unejuttude lugemine su lapse targemaks teeb

Kas teadsid, et iga õhtu, kui su laps toob sulle jälle oma lemmikraamatu (jah, seesama, mida oled talle juba 300 korda lugenud!), valmistad sa teda tegelikkuses ette tulevasele edule kooliteadmiste omandamisel?

Õhtuti lapsele raamatuid lugedes laiendad tema sõnavara. Nii õpivad nad uusi sõnu ja saavad tänu ilusale jutule aru nende tähendusest. Laste muinasjutud on kirjutatud mängulises ja lapsele huvipakkuvas keeles. Lapsele lugedes õpivad nad teksti mõistma ja haarama uusi teadmisi. Iga korraga, kui loed sama lugu uuesti, mõtestavad nad selles olevad sõnad enda jaoks jälle läbi.

Lastel, kes haaravad uusi tekste ja sõnavara kergemini, läheb koolis paremini ja nad suudavad ka kontrolltöödeks valmistudes kergemini konteksti tabada.

Selleks, et õhutada last sõnavara ja teadmisi mõtestama, kasuta järgnevaid strateegiaid:

1. Küsi küsimusi

Küsi lapselt loetu kohta avatud küsimusi ja kuula, mida ta vastab. Kuidas tema tekstist aru sai? Küsimuste vastustest saad arendada juttu edasi ning tuua päriseluga paralleele.

2. Too tekstist välja sõnad, mida te kodus harilikult ei kasuta ning mis võiksid lapsele võõrad olla

Tekstis on vahel sõnu, mida me igapäevaelus ei kasuta ning kui lapselt nende tähenduse kohta küsid, võid saada üllatavaid vastuseid. Vahel saavad nad tänu teksti olemusele hästi aru, mis sõna tähendas, kuid vahel võib nende fantaasia ka sõnadele täiesti uue tähenduse külge mõelda.

3. Küsi detaile raamatu illustratsioonide kohta

Kui oled ühte ja sama raamatut juba mitukümmend korda lapsele ette lugenud, on paras aeg peatuda illustratsioonidel. Lapsel on kindlasti lood juba ammu peas. Vaadake koos pilte ja lase tal neid seletada. Kas ta oskab kasutada sama sõnavara, mis on raamatus?

Loe ka neid lugusid