Jaga:     
Blogid

PEREELU NORRAS: "Eestis ei saa normaalsel tasemel ära elada."

Aina rohkem mõtlen eluaseme soetamise peale. Siin, Norras. Sest kahjuks on majandusolukord Eestis selline, mis ei võimalda normaalsel tasemel elada. Palk ja hinnad poodides ei ole omavahel mitte kuidagi tasakaalus. Kinnisvara hinnad on kõrgustes, kuhu tavainimene ei näe vaadatagi. Rääkimata sellest, et kodulaenu saada.

Mõtlesin ka, kui palju keeli peaksid meie pere lapsed oskama? Kodus räägime eesti keelt, lisaks minu ema räägib vene keelt, elame ise Norras, kus räägime nii norra kui inglise keelt. Seega neli keelt, üks neist emakeel. No ikka päris palju nende vanuse kohta!

Lapsed on nagu švammid – imevad sellises vanuses väga kiiresti teadmised sisse. Ma siin mõtlen ja vaatan ja olen Norras järjest rekordilise aja: pea viis kuud! Tavaliselt kõige pikem aeg Norras järjest oli 3 kuud ja no koduigatsus oli siis juba meeletu. Aga praegu vaatan niimoodi ringi, pole nagu viga midagi. Jah, sõbrad-pere on see, mis puudu. Aga muidu täitsa võimalik elada.

Mitut keelt meie lapsed peaksid rääkima?

Ma tegelikult siin mõtlen, et Kevin saab suvel ka elamisloa Norras, arvatavasti ootab teda hilissügisel lastehoid ja raudselt muutub laps kakskeelseks. Ses mõttes, et Stefan ongi juba kakskeelne, aga tal teiseks keeleks inglise keel. Harjutame seda praegu iga päev ja päris hästi tuleb tal välja. Lauseid veel kokku ei pane, saab öelda sellised kergemad sõnad nt “Minu nimi on Stefan” , “Olen kuue-aastane” jne. Noh, et saab ennast ilusti tutvustada inglise keeles ja veel nii mõnikümmend sõna tagavaras. Kuigi saan aru, et peaksin hoopis norra keelt talle tutvustama.

Mida ma üldse kirjutan… Ma tegelikult mõtlesin, kui palju keeli peaksid meie pere lapsed oskama? Kodus räägime eesti keelt, lisaks minu ema räägib vene keelt ja eesti keelt praktiliselt ei oska, elame ise Norras, kus räägime nii norra kui inglise keelt. Seega neli keelt, üks neist emakeel. No ikka päris palju nende vanuse kohta. Kuigi lapsed on nagu svammid, imevad väga kiiresti sisse sellised teadmised sellises vanuses.

Ema tungivalt soovib, et lapsed oskaks vene keelt, kuigi mina isiklikult ei näe mingit vajadust selleks. Sest no olgem ausad – ema võiks tegelikult eesti keele ära õppida. Ja kas pole tore motivatsioon, et vähemalt lapselastega suhelda? Ma ausalt ise ei valda enam vene keelt nii hästi, kui varem, paljud sõnad ununevad kergelt ja peas mõtlen ka eesti keeles ja kui üritan seda vene keelde panna – tuleb sigrimigri. Aktsenti või midagi pole, aga just sõnade meeldetuletamisega läheb tihtipeale aega. Nii ma isegi emaga suheldes meeleheitlikult mõlten, et no kurat, mis see sõna oligi nüüd!

Ma hea meelega tutvustaks lastele parem need keeled, mida neil reaalselt vaja ka läheb. Inglise keel on üle maailma tuntud ja sellega saab enamustes riikides hakkama.

Tulevikuvaated

Kui minna tagasi Norra juurde, siis mina tahaksin maja osta nii paari aasta pärast. Selline kahekordne, suur aed, kuhu saaks rajada mänguväljaku, saab grillida, kasvaks õuna- ja kirsipuud. Peaks olema suur terass ja vähemalt kolm magamistuba. Kindlasti mitte Oslos. Mitte just väga vana. Või siis renoveeritud. Garaaž võiks ka olla. Ise vaatasin, näiteks Akershus piirkonnas saab sellise maja umbes 300 000 euro kätte, 100-120 m2 elamispinda. Jah. Vaja ainult paar aastat hoida normaalset palgataset.

Loe ka neid lugusid