Jaga:     
Pere ja Kodu

7 LAUSET MONTESSORI õpetusest, mida võiksid kindlasti kasutada!

Montessori pedagoogika rõhub lapse usaldamisele ja austamisele. Siin on seitse lauset Montessori õpetajatelt, mida võiksid ka enda igapäevaellu võtta lapsega suhtlemisel.

Montessori pedagoogika on kasvava populaarsusega kasvatusmeetod, mis tugineb lapse iseõppimisele, enesekasvatusele. Montessori õpetajad usuvad, et lapsi tuleb toetada nende endi ideedes ja organiseerimisel, mitte teha organiseerimist nende eest. 

1. "Ma märkasin, et sa nägid selle tööga kõvasti vaeva!"

Montessori pedagoogikas välditakse tulemuse või saavutuse kiitmist. Selle asemel kiidetakse seda, et laps nägi vaeva, et ta keskendus mingile tegevusele. See õpetab lapsele, et mida rohkem ta püüab, seda tublim ta on. Alati ei pea tulemus olema parim, panus on tähtis.

2. "Kuidas sulle su töö meeldib?"

Kui laps tuleb küsima, kas sulle ta joonistus meeldib, küsi hoopis vastu, kuidas ta ise sellega rahul on. Eneseanalüüs on suur samm maailmaavastamise suunas, las ta õpib ise oma tegevust ja tööd hindama.

3. "Kust sa võiksid seda otsida?"

Üks võtmesõnu Montessori pedagoogikas on iseseisvus. Kui laps tuleb küsib sinu käest mingi asja asukohta, siis selle asemel, et ta õigesse kohta juhatada, küsi hoopis, mida ta arvab, kust ta võiks seda otsida. Las ta püüab iseseisvalt kadunud eseme leida. Kui laps kaotab oma kinga ja palub sind appi seda otsima, anna talle vihjeid, kuid ära ütle vastust ette. 

4. "Milles sa mu abi vajaksid?"

Montessori klassis teevad lapsed väga palju asju ise – nad pesevad aknaid ja laudu, kastavad lilli ja panevad neid vaasi. Vastutuse õppimine käib Montessoriga kaasas. Samas on alati asju, mis võivad lapsele üle jõu käia. Montessori järgi ei pakuta aga lapsele abi selliselt, mis annaks lapsele vihje, justkui ta ei saa asjadega ise hakkama. Seetõttu tasub küsimus püstitada selliselt, et laps sõnastaks täpselt, milline tööosa talle üle jõu käib ning teda abistatakse vaid selles.

5. "Meie kodus me... "

Või "Siin koolis me..." jne. Selle fraasiga meenutame lapsele koduseid või koolis kehtivaid reegleid. Selle asemel, et lapsele käske jagada (Lõpeta jooksmine! Istu toidulauas korralikult!), sõnasta asjad oma kodu reeglitena – Meie kodus istutakse toidulauas sirge seljaga. Meie kodus ei joosta ringi. Lastel on suur huvi kuuluda kogukondadesse – oma perekonda, klassi, lasteaiarühma – ja seetõttu täidavad nad meeleldi ka selle kogukonna reegleid.

6. "Ära sega teda – ta töötab süvenenult!"

Montessori pedagoogikas on keskendumisel fundamentaalne tähtsus. Montessori koolides antakse lastele lausa kolmetunniseid ajaplokke, mille jooksul neil on võimalus oma tegevusse süveneda nii, et keegi neid ei sega. 

Kui näed last torne ehitamas või joonistamas, siis selle asemel, et tema tööd mööda minnes kiita, mine hoopis vaikselt. Ka väike sõna, kiitus või isegi silmside võib ta keskendumise lõhkuda.

7. "Järgi last!"

See on üks olulisemaid lauseid Montessori pedagoogikas. Seda ütlevad õpetajad iga päev teineteisele ja lapsevanematele – mitte lapsele endale. Nad usaldavad last, nad jälgivad last, nad järgivad last. Lapse järgimine aitab näha, et iga laps on eriline, igaüks on omaette isiksus oma vajaduste, kire ja annetega. Kõik, mida laps ise teeb, sellel on põhjus.

Loe ka neid lugusid