Jaga:     
Pere ja Kodu

5 PÕHILIST VIGA, mida sa kunagi teha ei tohiks laste turvavarustusega

Kuigi mõni näpunäide ja reegel laste turvavarustuse kasutamisel võib tunduda tühine, siis ei ole see seda kunagi. Kõiki tootja- ja ohutusnõudeid tuleb alati sajaprotsendiliselt täita - ainult nii saad olla kindel, et su laps on autosse turvaliselt kinnitatud. Liiklusturvalisus ei ole koht, kus võtta riske!

Siin on viis põhilist viga, mida turvahällide ja -toolidega tehakse ning soovitused, kuidas neid vältida.

1. Turvaiste pole korrektselt kinnitatud

Alati jälgi, et sinu auto jaoks on valitud õige kinnitusega turvahäll või -tool ning et kinnitad seda vastavalt tootja juhendile. Turvahäll peab olema kinnitatud alati seljaga sõidusuunas, tooli puhul jälgi, et ta oleks kindlasti õiges suunas kinnitatud, nagu konkreetsele toolile ette nähtud. Kõik turvavööde kinnitused peavad olema tugevad ja pingul ning kui kinnitad turvavarustust isofixiga, jälgi, et kõik kinnitused oleksid korrektses asendis. Turvahäll ega -tool ei tohiks kinnitatuna edasi-tagasi kõigutades liikuda üle kahe sentimeetri. Lapse turvavarustuse asukohal tuleks kindlasti välja lülitada air bag ehk turvapadi.

2. Ebakorrektne vööde ja kinnituste kasutamine

Jälgi, et lapse kinnitused oleksid alati õigel asetsusel. Kõik vööd peavad jooksma täpselt lapse õlgade kõrguselt, pehmendused korrektse paigutusega. Seljaga sõidusuunas võib vöö olla kuni 2 cm lapse õlast allpool, näoga sõidusuunas kuni 2 cm õlast ülevalpool. Jälgi, et ükski vöö poleks liiga lõtv - kui saad rihma sõrmede vahel kokku vajutada, on see liiga lõtv ja vajab pingutamist. Samas ei tohi see olla ka nii tugev, et hakkaks last soonima.

3. Laps pannakse liiga vara näoga sõidusuunas sõitma

Kümme aastat tagasi juhendati vanemaid, et seljaga sõidusuunas peaks laps sõitma ühe aasta, misjärel võiks ta asetada näoga sõidusuunda. Uued ohutustestid ja reeglid ütlevad aga, et laps peab sõitma seljaga sõidusuunas vähemalt 15 kuu vanuseni, kuid soovitavalt lausa kuni 4. eluaasta täitumiseni. Testid näitavad, et seljaga sõidusuunas on lapse ohutus tagatud viis korda rohkem, kui näoga sõidusuunas olles.

4. Laps riietatakse turvavarustusse pannes liiga paksult

Turvahällis ja -toolis ei tohiks lapsel olla seljas pakse jopesid ega kampsuneid, kuna kinnitusrihmad peaksid maksimaalse turvalisuse tagamiseks jooksma võimalikult lapse keha ligi. Mida paksemad riided seal all on, seda rohkem on rihmade vahel liikumisruumi ning see kõik vähendab turvalisust. Seega tuleks autotemperatuur hoida piisavalt soojana, et laps saaks olla turvatoolis toariietega.

5. Laps pannakse 3-punkti turvatooli liiga vara

II grupi turvatoolidesse kinnitub laps juba auto enda 3-punkti turvavööga ja see pole väikesele lapsele kunagi nii ohutu, kui 5-punkti kinnitused. Kuigi eeskirjade järgi on II grupi toolid lubatud vanusele alates 3 eluaastat ja 15 kg, siis maksimaalse ohutuse tagamiseks võiks last hoida 5-punkti kinnitusega toolis vähemalt 4-5aastaseks saamiseni. II grupi tooli pannes tuleks kindlasti jälgida, et lapse pikkus oleks piisav, et auto turvavöö jookseks täpselt tema õla kohalt või kuni 2 cm kõrgemalt, see ei tohi joosta üle tema kõri ning alumine rihm peab minema üle lapse reite, mitte kõhu juurest.

Loe ka neid lugusid