Jaga:     
Pere ja Kodu

8 LAUSET, mida töötav ema mitte kunagi kuulda ei soovi!

Ükskõik, kas ema on oma beebiga kodus pool aastat, poolteist või kolm – tagasi tööle minnes tunneb ta end hinges ikka halvasti. Ta lapsed on temast palju eemal, ta igatseb neid ning vahel süüdistab ennast, et ei saa nendega piisavalt aega veeta. Ta küsib endalt, kas tegi õige otsuse.

Püüdes laveerida pereliikmete ja kolleegide soovide ja vajaduste vahel sedasi, et kõik oleksid õnnelikud, on asju, mida töötav ema mitte kunagi kuulda ei taha.

1. “Ma ei suudaks iial oma lapsi lastehoidu viia!”

See võib tõsi olla ja ehk sina tõesti ei oleks valmis seda tegema, aga palun ära ütle seda emale, kes seda tegi. Tal ei pruukinud olla valikut või isegi kui oli, siis see oli tema otsus. See lause kõlab sama hästi nagu “ma olen parem ema, kui sina!”, seega jäta see lihtsalt ütlemata.

2. “Oleks väga tore, kui sa saaksid rohkem aega panustada lasteaiarühma ühistegevustesse. Su lapsele kindlasti meeldiks see!”

Töötav ema tunneb end niigi pidevalt halvasti, et ta peab eemal olema ja ei saa kõikidest ühistegevustest osa võtta. Ära siis tuleta talle seda pidevalt meelde, et ta tuju veelgi rikkuda!

3. “Proua Kask, te peate tulema oma lapsele järele, sest tal on palavik…”

Oh, selle kõne peale saabub alati paanika! Mis mu lapsel on? Kas see võib olla mingi hull viirus? Kas temaga on ikka kõik hästi? Mis siis, kui ma pean terve nädala töölt puuduma? Kes mu töö ära teeb? Mind lastakse lahti!
Ärge saage valesti aru – ükski ema ei süüdista last ega õpetajat haiguses, kuid see kõne külvab alati nii palju muremõtteid. Ükski töötav ema ei oota seda kõnet!

4. “Kas sa võtaksid lasteaiarühma asjaajamise enda peale?”

Ei! Ta niigi jõuab vaevalt iga päev õhtusöögi tehtud ja tubasid korras hoida, pisut jääb aega lastega kvaliteetaja nautimiseks. Päris kindlasti ei ole tal aega veel üheks kohustuseks.

5. “Edaspidi alustame me laste ja vanemate ühistegevustega kell 16 tavapärase 17.30 asemel.”

Miks?! Miks alustada töötubasid sellisel ajal, mil töötavad vanemad ei saa ilma stressita kuidagi kohale tulla? Võimalik tõesti, et lastele on nii parem, nad on vähem väsinud, kuid päris kindlasti on ka neil parem meel, kui nad teavad, et ema saab alati kohal olla. Seetõttu peaksid ühistegevused alati algama mitte varem, kui 17.30 või isegi 18.00.

6. “Võib-olla käituks ta paremini, kui ta saaks rohkem aega sinuga veeta.”

See teeb haiget! Soovitus, et kellegi lapsed oleksid siis palju paremad, kui saaksid vanematega rohkem aega veeta, on kui nuga otse südamesse.

7. “Kuidas sa seda teed?”

See võib esmapilgul näida kui kompliment, kuid tegelikkuses tähendab hoopis midagi muud. “Jajah, tee nägu, nagu su kodu oleks korras, lapsed hoitud ja tervislik toit laual, kui sa ise iga päev tööl oled…”

8. “Kas sa tööl olles oma lapsi ei igatse?”

Mis küsimus see on? Iga töötav ema igatseb oma lapsi ko-gu-aeg! Aga kuidagi peab ka arved maksma ja söögi lauale tooma.

Loe ka neid lugusid