Jaga:     
Uudised

TÄIELIK ABSURD: „Lasteaed on tasuline, aga kõrgharidus mitte!?“ (6)

"Minule jääb täiesti selgusetuks, miks koolilapsed söövad tasuta, aga lasteaialapsed mitte. Ma ei saa ka aru, kuidas algharidus on tasuline, aga kõrgharidus mitte?!" avaldab ema arvamust Pere ja Kodus

"Kõrghariduse puhul võiks ju rakendada seda, et kui õppija loobub või välja kukub, maksab ta tagantjärgi ise oma ōpingud kinni," pakub ta. Saaks kuskilt raha juurde!

"Lõuatakse ainult, et sünnitada tuleb, aga riik toetab peresid ainult esimesed 1,5 aastat emapalgaga. Siis edasi vaadaku igaüks ise, kuidas saab. Tõesti ikka väga kurjaks teeb!" arvab ka teine ema lasteaiatasudest.

Kõigi toidukordade eest ei maksa?

Kui vanem tahab lasteaia arvelt kokku hoida, kas on võimalik maksta vaid ühe toidukorra eest? "Mina maksan nii, sest mu lapsed ei soovi hommikuti lasteaias süüa ja et nad tulevad juba enne lõunaund koju, siis ei söö nad ka õhtuoodet. Nii maksangi vaid lõunasöögi eest," vahendab lasteaialapse ema.  

"Minu meelest on ka väga ebaaus, et osa valdasid maksab kinni laste toiduraha ja osa mitte. Ja just väikestes kohtades tuleb ise maksta! Miks siis pisikesed lapsed kehvemad on, et vanem peab nende eest kohatasu ja söögiraha maksma, aga koolilapse eest ei pea?!"

Lasteaiatasud erinevad maakonniti lausa mitmekordselt

Kui näiteks Tallinnas on kohatasu 61 eurot ja toit tasuta, siis pealinna külje all Keilas 72 eurot pluss toiduraha 1,60 päevas. Kõrge lasteaiatasu poolest on esirinnas ka Tartu, kus on kohatasu 70,50 ja toiduraha kuni 3 eurot päevas. "Meie oleme Harku valla elanikud, lapsed käivad lasteaias Tallinnas, aga tasuta toitu nad ei saa! Ehk siis mitte Tallinnas ei saa tasuta toitu lasteaias, vaid tallinlased saavad," vahendab lasteaialapse ema Pere ja Kodule.

Kuressaares on lasteaiatasu olenevalt kuust 75-100 eurot, seal sees on ka toit. Pärnus on kohatasu 56,40 ja söögiraha lisaks. Pärnu külje all Paikusel 35 eurot kohatasu ja 1.80 toiduraha päevas. Viljandis kohatasu 60 eurot + söök 1.50 päevas.

Vanemad kurdavad, et paljudes kohtades pidi just peale valdade sundliitmist  hakkama lasteaiatoidu eest rohkem maksma. 

Mis Sina arvad, kas lasteaed või vähemalt lasteaiatoit peaks olema kõigile lastele tasuta?

Räägi kaasa ka emmede jutustamiskohas Pere ja Kodu Facebookis!

6 kommentaari

L
lastevaenulik punavalitsus  /   19:18, 17. apr 2018
Punavalitsus hävitab ka sünnitusosakonnad maakondades.
E
EHH  /   19:52, 17. apr 2018
Mul on jumalast pohlad, miks te krt teete neid lapsi? Kellegi lõugamise peale?
L
lasteaednik  /   20:10, 17. apr 2018
lasteaed ei saakski väga tasuta olla, sest laste järgi teostatakse järelvalvet igapäevaselt terve tööpäeva jooksul.
O
olgu   /   10:05, 18. apr 2018
nüüd sellega, kuidas on, aga uuetest palgamääradest lugedes jäi küll suu lahti. Õpetaja kuupalk on suurem, kui EMÜ-s lektori palk. HM räägib kõrghariduse vajalikkusest, aga õpetamine on ülikooli oma asi. Maksab nii palju, kui parajasti raha jätkub.
A
Alar1  /   10:13, 18. apr 2018
Tudengitelt saab valimistel hääli, lasteaialastelt aga ei saa. Hääte püüdmisel teeb KE nii kõva tööd, et ülejäänud inimesed unustatakse sootuks. Tasuta transport on moodus Sarapuu firmale maksumaksja rahade kantimiseks.
E
Ema  /   13:28, 20. apr 2018
See on absurd küll, kui nii mõelda. Muidugi ei ole lasteaed kohustuslik, aga kõrgharidus pole seda samuti. Kui kaks last käivad lasteaias, on see ikka meeletu kulu, lisaks pidev riietest välja kasvamine ja uute ostmine jne. hingasin kergendatult, kui lapsed lasteaia lõpetasid. Ei tahtnud mõeldagi, et peaks veel selle lasteaia kulupommi uuesti üle elama.

Loe ka neid lugusid