Jaga:     
Pere ja Kodu

EMA PIHTIMUS: "Küsisin endalt, kas ma ikka olen hea ema?"

“Kas sa arvad, et olen hea ema?” Istusin oma nelja-aastase pojaga diivanil ja leidsin endas julguse küsida, mida ta tegelikult minust arvab. See oli minust väga vapper, sest teadsin, et nelja-aastane on minu vastu aus.

“Jaa, sa oled hea emme”, vastas ta mulle kallistusega. Olin üllatunud, kui väga ma seda küsimust küsides närveerisin. Mõtlesin endamisi, et mis siis, kui ta oleks teisiti vastanud.

Mõni päev hiljem oli meil pojaga vannitoas aga hoopis inetum olukord. Mul oli kiire ja tema ei tahtnud korralikult potil istuda ning hakkas mulle vastu. Kui ma mõistsin, et ma ei saa teda panna tegema, mida soovisin, tormasin vannitoast välja, ise pahaselt lapse peale karjudes. Mõistsin, et ma ei oma enam ei tema ega enda üle kontrolli.

Iga kord, kui mu kannatamatus mulle end sellisena väljendab, olen mures oma emaksolemise võimetes. Tundub, et “hea ema” ei peaks nii käituma.

Usun, et suurem osa emasid küsib endalt seda küsimust – kas ma olen hea ema? Emad on mures, kas nad ikka teevad kõike õigesti. Ja sellised “halva ema” momendid muidugi süvendavad seda muret.

Tol vannitoahommikul läksin oma tuppa, sulgesin ukse, et anda nii pojale kui endale pisut ruumi. Olin solvunud nii tema kui ka enda peale.

Siis aga avanes toauks vaikselt ning mu nelja-aastane poeg seisis uksel. Tema ei vajanud aega omaette. Ta seisis seal ja kordas: “Sa oled hea ema. Sa oled hea ema.”

Ma vaatasin teda üllatunult ja uskumatult – kuidas ta teadis, mida öelda? Ma hakkasin nutma. Ma kuulsin kõige tähtsamalt inimeselt neid sõnu, mida ma nii väga vajasin. Ma olen hea ema. Sel päeval sain oma sisemise mina seda kõhkluseta uskuma.

Isegi neil momentidel, kui ma käitun kannatamatult ja isegi, kui ma karjun oma laste peale, olen ma seesmiselt hea ema. Need emotsioonid on minu osa, meil kõigil on need momendid ja emotsioonid.

See reegel käib iga ema kohta. Me kõik oleme head emad, isegi, kui me igal hetkel ei käitu hea emana. Sina oled hea ema. Tegelik sina armastab oma lapsi ennastohverdavalt, tegelik sina püsib hilistel õhtutundidel üleval ja hoiab käte vahel magavat väikest keha, tegelik sina laulab unelaule ajal, mil tahaksid juba ise magada. Tegelik sina on hea ema. Tegelik mina on hea ema.

Loe ka neid lugusid