Jaga:     
Blogid | Triini blogi

KARJUV EBAÕIGLUS: „Lasteaialaps nälgib, koolilaps saab omavalitsuse või riigi kulul kenasti kõhu täis.“ (13)

Vihaseks ajab, et riik ja omavalitsused kohtlevad lapsi nii erinevalt! Koolid on erinevalt lasteaiast kohatasuta ja paljudes linnades saavad koolilapsed ka tasuta süüa. Samas linnas olev lasteaialaps aga peab kannatama tühja kõhtu, kui peres piisavalt raha pole, et maksta nii kohatasu kui toidukordi.

Lugesin alles hiljuti üht artiklit sellest, kuidas ühel perel ei ole võimalik maksta lasteaias käivate laste kõiki toidukordi ja lapsed peavad pealt vaatama, kuidas teised söövad. See ajas mind korraga nii vihaseks ja samas nutma ka. Vihaseks ajas mind see lugu seetõttu, et riik ja omavalitsused kohtlevad lapsi nii erinevalt! Esiteks on koolid täiesti kohatasuta ja paljudes linnades saavad koolilapsed ka tasuta süüa. Samas linnas olev lasteaialaps aga peab vaatama pealt teiste söömist ja ise kannatama tühja kõhtu. Ebavõrdne ju! Lasteaialaps nälgib, koolilaps saab omavalitsuse või riigi kulul kenasti kõhu täis. Lapsed on ju mõlemad! Ma ei hakka siin nüüd propageerima seda, et koolilastel muuta söömine tasuliseks, vaid pigem tehku lasteaialastel söömine samuti priiks.

Lasteaialaste vanemad halvemas seisus kui koolilaste omad

Lasteaialaste vanemad maksavad kohatasu (Tartus on see siis 70,5 eurot kuus), sinna otsa toiduraha oma 30+ eurot. Õppevahenditele raha küll ei kulu, aga selle eest on kolm õpetajat, kes ootavad sünnipäevakinke ja viiele on vaja teha jõulukinke. Takkaotsa kasvavad need pisikesed inimesed ning nii mõnigi kord tuleb vähemalt kaks korda aastas teha lapsele täielik garderoobiuuendus ehk osta uued jalanõud, uued õueriided, uued siseriided jms. Lisaks kõigele on lasteaialapsed pidevalt haiged, mis tähendab seda, et vähemalt üks vanem on pidevalt lapsega haiguslehel ja selle all kannatab pere eelarve. Ka lasteaedades käiakse ekskursioonidel ja sellele  peavad ka vanemad panustama.

Miks siis on nii, et on okei maksta koolilapse toidulaud riiklikest eelarvetest ja lasteaialapse oma lapsevanema enda teenistusest? Oletame, kui meil oleks peres olukord, kus ma ei saa oma lapsele lubada lasteaias kõiki toidukordi ja siis selle peale näiteks linna esindaja ütleb, et noh ei ole hullu, koolis saab ju tasuta süüa…siis vaadates oma lapse vanust ja seda, millal ta kooli läheb ning need mõned aastad peab ju üle elama kuidagi...

Lasteaias ei peagi ju käima!?

Mis siis need kolm aastat ära oodata ei ole? 3x365 päeva, sellest maha kolm suve ja kolm jõulupuhkust ehk nii ca 120 päeva eeldusel, et jõulupuhkust on võimalik lapsevanemal endale lubada. Kui ei, siis maksimaalselt 90 päeva 1095 päevast on laps lasteaiast eemal (eeldusel, et on väga terve laps). Mis tähendab siis seda, et 1005 päeval aastas peab laps istuma nurgas ja lohutama end sellega, et küll koolis süüa saab rohkem. Seleta kolmesele, kel kõht tühi, miks talle ei anta? See väike inimene ei saa ju aru. Kas ta tuleb siis isoleerida teise tuppa, et teised saaksid rahus süüa ja tema ei häiriks oma nutu ja tühja kõhuga? Või kuidas see täpsemalt käib?

Mäletan oma kooliajast selgesti, kuidas õpetajad iga veerandi alguses hõikasid klassikoosolekutel, et lapsed, kel raskusi, saavad esitada avalduse, et saada tasuta lõuna. See oli veel sel ajal, kui ise pidi iga eine eest maksma. Lasteaias ei ole keegi sellist võimalust pakkunud. Vähemalt mitte minu lapse lasteaias. Võib-olla on see variant olemas, ma pean tunnistama, et ei ole kursis ning seda ei selgunud ka mitte sellest artiklist. Lihtsalt mind morjendas see, et lastel tehakse vahet vaid seetõttu, et eelkooliharidus ei ole siin riigis kohustuslik.

Minu nimi on Triin (32): olen ema, abikaasa, tudeng ja täiskohaga kontoritöötaja. Meie pisikesse perre kuuluvad Mees (32) ja Piiga (3a11k).

12 kommentaari

E
EV  /   17:40, 16. apr 2018
ongi täis diskrimineerimist, nõuka aeg oli sellega võrreldes kuldne.
  /   17:48, 16. apr 2018
Täitsa tasuta koolitoitu pole ma veel näinud. Mingi osa maksab ikka lapsevanem.
  /   21:12, 16. apr 2018
Täitsa tasuta koolitoit on olemas ja ei pea vanemad juurde maksma. Kõik oleneb kov-st.
M
mimm  /   18:14, 16. apr 2018
Vangid saavad ka tasuta, aga ilmsüüta lapse eest tuleb maksta kõrget hinda.
  /   21:16, 16. apr 2018
Majanduslikus raskustes peredel on võimalus kov kaudu toiduraha osas toetust taotleda. Sellist asja kuulen küll esimest korda, et laseaias mõni laps söögilauas toiduta jäetakse.
K
Ka lapsevanem  /   22:33, 16. apr 2018
1. Lasteaed pole kohustuslik, põhikool on 2. Ei oota need õpetajad mingeid kingitusi! Ausõna! 3.kui tuua välja, et lasteaias vaja uusi riideid ja jõulukinki, siis koolis ka. Ja normaalne oleks, et koduski. .. 4.üleüldse kui ei jaksa kasvatada oma last, siis nõme on nõuda, et riik nüüd PEAB mu last kasvatama.
N
nipitiri  /   23:04, 16. apr 2018
Lisaks sellele mida peaksid näiteks üksikvanemad tundma kellel on rohkem lapsi kui üks ja mõlemad käivad lasteaias ?? Üksikvanem ju rabeleb tööd nii et vähe pole, kuna vaja siiski arved maksta ja toit lauale ning kuidagi ots otsaga kuu aega ära elada. Nad mõelgu ikka peaga ka mitte millegi muuga.
O
oot oot  /   23:07, 16. apr 2018
Mis kuradi kinke?? Ma mäletan, et minu aeg, nii lasteaias kui ka koolis, kui viisid kasvatajale/õpetajale lille. Aga keegi ei rääkinud kinkidest. Vb ma kasvasin ikka väga vaeses linnas üles..
J
JK  /   01:47, 17. apr 2018
Head vanemad, mõelge oma laste peale! Täna on lasteaia rühmas 24 last ja üks õpetaja. Parem makske raha juurde ja nõudke oma lastele normaalseid rühmi. Lasteaia toitlustus ei kannata kriitikat. Makske raha ja nõudke korralikku toitu. Miks lasete sulgeda kööke ja võtate sisse konteinertoitlustuse. Vabatahtlik asi ei saa olla tasuta.
N
Nimi  /   07:51, 17. apr 2018
Minu meelest ei ole probleem selles et millegi eest tuleb maksta, sest see kõlab tõesti nii et inimene teeb vastutustundetult lapsi ja eeldab et riik kasvatab ta üles. vaid see et eesti palgad on nii väikesed, et ei ole võimalik normaalselt ära elada. Keskmine palk on meie riigis naljanumber, enamus saavad kõvasti alla selle. Hoopis sellel teemal tasub karjuda. Lisaks tuleks õpetada rahaga ümber käimist sest paljudel puudub see oskus ja raha on kogu aeg otsas vaatamata sellele kas palk on suur v väike.
A
Alar1  /   11:27, 17. apr 2018
Koolilaps võib juba valimas käia ja temalt võib hääli saada.. Lasteaialastelt pole hääli loota. Las nälgivad.
M
Mariann  /   13:17, 17. apr 2018
Meil kohatasu 54+20 söök vahepeal vähem vahepeal rohkem aga koolides kõik see tasuta !
K
Karu  /   18:31, 19. apr 2018
Lasteaed ei ole kellelegi kohustuslik. Küll aga kool. Kui üldse toime ei tule, siis KOV maksab lasteaia tasu selleks, et vanem saaks tööl käia. Küsida tuleb.

Loe ka neid lugusid