Jaga:     
Blogid

„Halloo, inimesed – vaadake ilmateadet, enne, kui oma lapsed õue viite!“

Kas tõesti inimesed üldse ei jälgi, millist ilma lubatakse? Või et kuna lumi alles sulas, siis arvatakse, et olgugi 15 kraadi – ikka on imelik juba kevadriideid panna?

Halloo, inimesed – vaadake ilmateadet enne, kui oma lapsed õue viite! Vot just selline reaktsioon oli mul eile Tirtsuga mänguväljakul olles. Meie ise jälgime ilmateadet iga päev, vahel isegi mitu korda, ja juba eelmisel nädalal olin ma teadlik, et eilseks lubati megasooja päeva. Seetõttu käisime ka Tirtsule uut kevadmütsi ostmas – sügisesed on nüüd väiksed ja talvemüts ilmselgelt juba liiga paks!

Selga läkski tal eile siis pika varrukaga pluus ja õhukesed retuusid, peale õhukese voodriga k/s jope ja püksid. Jalas tennised, kaelas õhuke sall, peas müts ja kuigi algul panin õhukesed kindad ka, siis õues võtsin need üsna kiirelt ära. Ja ausalt ma mõtlesin, et isegi see riietus oli liig ning oleks võinud ta lausa dressidega õue viia, sest mul endal oli samuti pusa väel palav.

Samas laps ikkagi ronib igal pool ja seda märga liiva on kilematerjali pealt lihtsam ära pühkida pärast, pluss, tal endal ei tundunudki palav olevat, sest lippas ringi, nagu oleks terve talv kuskil puuris kinni hoitud.

Ümberringi villased mütsid-kindad

Kohe oli näha, et lapsel oli hea mugav ringi joosta, ronida, toimetada. Ja siis ma vaatasin ümberringi – kellel peas-käes villased mütsid-kindad, kellel paksud kobakad talvesaapad, üks vaene väike poiss oli lausa talvekombes (no teate selline paks vatiinvoodriga Lenne talvekas). Kas tõesti inimesed üldse ei jälgi, millist ilma lubatakse? Või et kuna lumi alles sulas siis arvatakse, et olgugi 15 kraadi – ikka on imelik juba kevadriideid panna?

Poes ei võeta endiselt lastel mütse-salle peast ega kindaid käest, rääkimata jopeluku avamisest, ja nii istuvad need lapsed seal, näost punased ja vanemad ei saa aru, miks nad virisevad või suisa röögivad. Olgugi, et mõnikord on kiire poeskäik, selle ajaga hakkab ka juba palav ning jopeluku avamine või mütsi peast võtmine ei ole ju nii aeganõudev tegevus, et seetõttu kuhugi hiljaks võiks jääda.

Hirm ülekuumenemise ees

Ükspäev saatis mu õde pildi oma beebigrupist, kus üks emme oli pannud pildi pealkirjaga “naudime ilma”. Pisike kolmekuune tirts paksus talvekombes topitud omakorda veel soojakotti, kombel kapuuts viimse millimeetrini ümber pea kokku tõmmatud. Halllooo??? Ma isegi talvel ei pakiks last sedasi sisse, kui tõesti mingit -20 väljas pole, aga praegu plusskraadidega?? Ma ei tea, mis värk selle riietumisega on, aga mina olen alati muretsenud pigem ülekuumenemise, kui selle pärast, et natuke jahe võiks olla. Väiksemana oli mul Tirtsu jaoks alati tekk kaasas, mille sain vajadusel peale visata, ja nüüd lippab ta ju nagunii aktiivselt ringi, külm ei hakka.

Lisaks minu hommikusele hämmingule kirjutas mu lasteaias töötav ema, kuidas seal on lapsed õues enamasti samades kostüümides, millega talvel olid. Kas tõesti on nii kiire, et ei jõua jälgida, mida te lapsele lasteaeda selga panete? Kas tõesti ei jälgi keegi enam tänapäeval ilmateadet, et teha järeldus, millal on aeg talveriided k/s varustuse vastu vahetada? 

30-kraadise temperatuurierinevusega ei sobi üks ja sama riietus

Kallid emmed-issid, palun mõelge oma lapsi riietades ka veidi ilma peale. Lõpetage mõtlemine, et aga hommikul on ju külm – pange talle siis lasteaeda eraldi riided kaasa, millega päeval on mugav õues olla. Te ju ei taha, et nad seal higistaksid või et neil oleks ebamugav ringi joosta, ronida, turnida. Kui beebide puhul kehtib reegel, et üks kiht rohkem, kui endale, siis unustage see hetkel, kui teie laps hakkab aktiivselt ringi liikuma. Kujutage ette, kui palav oleks teil joosta ja hüpata, kui seljas on paksud vatid, millega käidi õues ka -15 kraadiga. Ei tundu ju kuigi loogiline, et riietus on sama, kui temperatuuride vahe on 30 kraadi (kui võtta näiteks -15 ja +15).

Muide, sellist sooja +10 ja rohkem lubab terve nädala veel kenasti (vähemalt siin Tallinnas).

Teisi Pealinnapreili postitusi saad lugeda tema blogist: pealinnapreilid.wordpress.com

Loe ka neid lugusid