Jaga:     
Pere ja Kodu

9 NIPPI edukaks hambapesuks

Hambaarstidel on kerge öelda, et laps peab pesema hambaid kaks korda päevas. Tegelikkuses on nii, et kui hambaharjaga tutvumisega kaasnenud esmaelevus haihtub, avaneb beebidel tore võimalus näidata iseloomu ja hambapesust keelduda.

Mõned põnnid on pesu suhtes vaenulikud hammaste lõikumise ajal. Teistel kasvab vastumeelsus pikkamööda, kuid püsib aastaid ning halvemal juhul kulmineerub kõvemat sorti hambavaluga.

1.Kui ema pole beebile andnud enda suust läbi käinud lutti või lusikat, pole põhjust kahtlustada, et tital on kaaries. Siiski on tähtis hakata hambapesuharjumust kujundama kohe, kui hambad lõikuvad. Beebidele on mõeldud spetsiaalsed beebihambaharjad. Pastat algul kasutama ei pea. Või kui, siis beebidele mõeldut, mispuhul ei juhtu midagi, kui laps selle alla neelab. Pastat välja sülitama õpib laps kolmeselt.

2.Kikusid peab nühkima ka siis, kui laps saab ainult rinna­piima. Seegi sisaldab suhkrut. Öösel rinda saavate või pudelist joovate beebide hammaste puhtuse eest peab isegi rohkem hoolitsema, sest nende hambad on magusaga enam kontaktis.

3.Beebi hambaid on parem harjata, kui ta istub sul süles, aga pole näoga sinu poole. Kui see talle ei meeldi, võid proovida ta selja taga põlvitada või istuda põrandal.

4.Kui laps ei taha täna hambaid pesta, lase tal vaadata, kuidas ema või isa seda teeb. Küsi, kas ka tema tahaks kikusid pesta. Kui ta pole koostööaldis, uuri natukese aja pärast uuesti, ehk on nüüd huvi tekkinud. Või äkki tahab ta hoopis sinu hambaid harjata?

5.Sund ei vii sihile. Lapse suu lahtikangutamine toob ainult tüli majja ning järgmisel päeval on pesemis­huvi veelgi väiksem. Ideaalne kaheminutiline puhastusprogramm ei pruugigi iga päev õnnestuda, ent jälgi, et kindlasti saaksid pestud alumiste hammaste sise- ja välispinnad. Samas ära ka ise laisaks muutu – päevadel, kui laps on leplikumas meeleolus, tuleb kikusid pikemalt nühkida.

6.Tähtis on muuta hambapesu lustlikuks. Kui beebi jumaldab enda peegelpilti, säti kraanikausi taha peegel (kui seda seal juba pole), kust ta saab end pesu ajal vaadata. Kui laps on suurem, lase tal valida lemmikkangelasega hambahari ning sobivaima maitsega pasta. Enamikule lastele tundub elektrihambahari põnevana ning nad soovivad sellega ise toimetada. Elevust tekitab ka liivakella kasutamine harjamisaja pikkuse mõõtmiseks.

7.Lase lapsel mõningaid asju ise teha, näiteks pastat harjale panna. Ära unusta last kiita: “Oi kui tubli, et sa panid ise pasta harjale.” (Sõnasta ikka täislausena see, mida ta hästi tegi.)

8. Mängige päeva kestel rollimänge ning peske mängult näiteks mänguasjade hambaid. Samuti võiks vaadata “Sööbiku ja Pisiku” raamatust pilte ning jutustada lugu. Hambaid võib pesta igal ajal (mitte ainult õhtul ja hommikul), eriti kui jonni tõttu on pesu vahepeal unarusse jäänud. Võta nädalavahetusel aega, et eri nippide abil lapse hambad korralikult ära pesta.

9. Tee koostööd vanavanemate ja sõpradega. Räägi neile, et laps õpib hambapesu ning ka nemad võiksid pisikese tublidust kiita. Ka hambaarstil käik üle aastase lapsega aitab innustada hambapesu. Arstile peaks kindlasti lapse edusammudest rääkima. Tema võiks omakorda anda tagasisidet, kuidas on hammaste puhtusega lood arsti vaatevinklist – kas kuhugi on rohkem kattu kogunenud. Sa­muti võiks hambaarst näidata lapsele häid pesemisvõtteid.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid