Jaga:     
Blogid

"Ma ei taha olla tüüpiline eestlane, kes sõidab uhke autoga, elab suures kodus ja maksab elu aeg laenu." (5)

Ma ei salgagi, et olen laenude vastu -  mulle mitte üks raas ei meeldi võtta laenu. Pole võtnud ega kavatse võtta ka! Meie praeguseks koduks on 20 m2 ühetoaline korter. Hetkel me isegi ruumipuudust ei tunne, vaid  tunneme end hubaselt. 

Võlg on võõra oma nagu öeldakse. Mulle meeldib tunda uhkust iseenda raha üle ning selle üle, kui ma olen ise midagi soetanud. Sellepärast vist ongi minu elus nii tähtsaks teemaks raha koguda ja säästa. Peale seda, kui meie pere suurenes, on saanud meie unistuseks saada endale suurem kodu. Kas siis suurem korter või maja. Selleks on aga vaja raha kõrvale panna ja koguda, et paari aasta pärast me oma unistuse teoks saaks teha. 

Aga miks siis mitte?

Laenu võtmisega on see eelis, et täna võtan laenu, homme ostan kodu ja siis maksan. Mitu inimest on öelnud, et "mis vahet sel on, kas ma panen kõrval raha iga kuu mingi teatud summa või maksan laenu?" Vahe on tegelikult olemas. Jah, kui ma võtan laenu, saan ma ka kohe endale soovitud asja soetada. Aga kui ma kogun raha, siis saan soetada asja endale alles siis, kui raha koos - aasta-paari pärast.

Teine vahe on aga see, et laenuga peab tagasi maksma ka intressi. See tähendab, et lõppkokkuvõttes läheb see "kohe asja tahtmine" rohkem maksma.
Ma ei taha olla tüüpiline eestlane, kes sõidab uhke autoga, elab suures majas ja maksab elu aeg laenu. Mis siis saab, kui mul kindel sissetulekuallikas ära kaob? Ma ei saa ju siis laenu edasi maksta. Kogumisega on ju natuke lihtsam, kui raha pole, siis pole ja jääb üks kuu kõrvale panemata, aga midagi väga sellest ju ei juhtu.

Ma tahaks ikka kunagi uhkustada

Et näe, ma ostsin selle uhke auto päris oma raha eest. Päris enda teenitud ja kogutud raha eest. Ei, ma ei pea viis aastat seda autot tagantjärgi maksma. Ma ei taha elada teadmisega, et kui äkki ma peaksin nt töö kaotama, siis võin ma lõpuks ilma jääda ka oma kodust. No ei taha. Kui ma jään ilma tööst, siis mul on vähemalt midagigi. Oma kodu või auto või mis iganes.

Mulle ei meeldi isegi järelmaksuga asju võtta, sest tagasi peab ju lõppkokkuvõttes rohkem maksma. Olen võtnud ainult arvuti järelmaksuga. Ning jumala tänu, saab seegi mul paari kuu pärast läbi. Siiamaani tunnen süümekaid, et miks ma selle järekaga võtsin. Oleks võinud ikka paar kuud oodata ja lihtsalt osta selle arvuti. Ja odavamalt. 

Niiet jah, mina ja laenud oleme täielikud vastandid. Ja me nagu üldse ei tõmbu.

Kas Te olete võimeline mitu aastat raha koguma? Või pigem eelistate minna kergema vastupanu teed ja võtaksite laenu? Rääkige enda positiivsetest ja negatiivsetest kogemustest laenuvõtmisega? 

PS: Ärge mõistke mind valesti! Kui Te olete laenu võtnud, siis mul ükskõik, see ei tee teid minu silmis halvemaks inimeseks. Lihtsalt MULLE ei meeldi laenu võtta ja igal juhul eelistan enne koguda, kui laenu võtta.

Teisi Leanika postitusi saad lugeda siit: leanikav.blogspot.com.ee

5 kommentaari

R
ruudi  /   18:00, 11. märts 2018
Tõsi mis tõsi Kui 90 aastatel tõõtasin koos soomlasega siis tema imestas et eestlane enamikus peremees oma kodus Soomes olevat majaomanik enne mulla all kui maja laen makstud Mulle tundus ta jutt imelik aga praegu ilma laenuta elada ei saa Kallis haridus kommunaalteenused bensiin kehvad palgad Eks siis pigistatakse laenu maksmiseks nagu annab Paljud kaovad vaikselt silmapiirilt kalmistule
K
kodulaen  /   18:53, 11. märts 2018
Teema on ilus ja õige,kuid...kodu ostmiseks kokkuhoiust ei piisa....raha kogudes kodu jaoks - kuhu Sa pere seniks paned? Üürikorteri maksumus kuus on enamasti suurem kui laenumakse koos intressidega.
S
Sauna-Sass  /   20:16, 11. märts 2018
naiivse ja natuke rumala inimese kirjutis. Kogub kogu elu raha ja kuuekümpiselt ostab selle eest maja? :D
N
Nojah  /   21:21, 11. märts 2018
Üks sõna kogumiskire vastu - inflatsioon. Kogu kogumise ja säästmise mõte on maailmast kadunud juba alates 29 oktoobrist 1929, seega ligi sada aastat juba.
M
M.  /   10:28, 12. märts 2018
Keskmise palgaga inimene ei suuda küll aasta-kahega raha koguda, et maja või korter osta. Seda peaks tegema ikka nii 20 aastat. Pigem võtan laenu ja ostan kohe kodu, kui maksan üüri 20 aastat ja siis kunagi pensionärina ostan, kui poole kogutud rahast inflatsioon ära söönud.

Loe ka neid lugusid