Jaga:     
Pere ja Kodu

7 NIPPI: Laste kõrvalt tagasi vormi! Jah, see on võimalik?

Kõige esimene samm saavutada parem füüsiline vorm pole ilmselt paljudele üllatuseks: see on korralik puhkus ja hea uni. Väsinud keha on stressis ja vähe motiveeritud positiivselt muutuma.

Kõigepealt pane paika oma puhkuseaeg ja unerütm. Kuldreegli järgi peaks ööpäev jagunema nii: 8 tundi tööaega, 8 tundi vaba aega ja 8 tundi und. Kui 8 tundi vaba aega tundub sulle utoopiana, katsu kinni pidada vähemalt uneaja reeglist.

Motivatsioon

Milline on sinu eesmärk oma füüsilise vormi osas? Emadel on erinevad soovid: üks tahab langetada kaalu, teine trimmida lihaseid, kolmas arendada painduvust, neljas oma võimeid proovile panna (näiteks esimest korda elus maraton läbida või rull­uisutama õppida). Mida tahaksid sina saavutada? Vastavalt oma eesmärgile saab ka plaane seada.

Tee midagi iga päev!

Võta vastu otsus liigutada end natuke iga päev – olgu selleks 10 minutit venitusharjutusi või 20 minutit kiirkõndi. Põhiline, et su lihased tunneksid, et nendega tegeldakse. Kehale meeldib olla liikumises! Vahel piisab heaks enesetundeks ja vereringe ergutamiseks ka lihtsatest kaelaringidest, sest just kael ning õlad on see piirkond, kuhu kogunevad pinged.

Tants, jooga või kepikõnd?

Planeeri nädalasse 2–3 pikemat treeningut, olgu nendeks zumba, pilates, jooga, ujumine või hoopis midagi muud. Sa ei pea käima “spordiklubi ametlikus treeningtunnis”, võid end ka ise distsiplineerida ning oma programmi koostada. Või sõbranna appi kutsuda ja temaga näiteks kepikõndi harrastada. Kepikõnd on väga efektiivne trenn, mis tõstab pulsisagedust 10–15 lööki minutis enam kui tavaline kõnd ning suurendab energiakulu 20% võrra. Trimm.ee soovitab vormi saamiseks teha kepikõndi vähemalt kolm korda nädalas, 45–60minutit korraga.

Võimlemismatt ja -pall

Kui soovid iseseisvalt vormi saada, hangi koju joogamatt ja suur võimlemispall (läbimõõduga 55–65 cm). Palli saab harjutuste tõhustamiseks kasutada vaibal või, veel parem, mittelibiseval joogamatil. Niipea, kui leiad vaba hetke, olgu see laste uneaeg või multikate pooltund, pane mugavad rõivad selga ja veereta pall välja. Keha rullimine suurel pallil võib näida lihtne, kuid sel on tugev mõju kerelihastele. Kõik väiksemadki lihased peavad tööd tegema, et pallil püsida. Ka saab võimlemispallil sooritada kõhu- ja seljalihaste harjutusi ning kätekõverdusi, et hoiduda ebameeldivatest “kotikestest”, mis käsivartele pärast 30. eluaastat tekkida tahavad. Võimlemispalliharjutustega videoid leiab netist nii eesti kui ka inglise keeles.

Kaalunumber väiksemaks

Kui soovid kehakaalu efektiivselt vähendada, kuluta energiat 200 kcal võrra päevas rohkem kui varem ja vähenda tarbitavate kalorite hulka 300 võrra. Mida see tähendab? Umbes 200 kcal kulutab keskmist kasvu naine pooletunnise tempoka kepikõnni või rattasõiduga. Üks Jänksi kohuke sisaldab 198, klaas Coca-Colat 105 ja tavaline singivõileib 145 kcal. Täiskasvanud naine vajab päevas umbes 2000 kcal energiat. Toitumist jälgides pane siiski tähele, et sa ei saaks päevas vähem kui 1700 kcal, muidu läheb organism säästurežiimile.

Tee teisiti!

Me kõik oleme rohkem või vähem harjumustes kinni. Aga ürita vahel ka midagi teisiti teha: külasta taluturgu ja proovi mõnd uut maitset, näiteks karulauku või nõgest. Katseta muid toiduvalmistamise viise: praadimise asemel auruta, grillimise asemel küpseta fooliumis. Nii on sinu ja pere toidusedel huvitavam ning tervislikum.

See on sinu aeg!

Võta trenni ja head toidukorda kui kvaliteetaega, mitte kui painavat kohustust. See on sinu “šokolaad”, mida nautida. Rootsi laulja, trenniraamatu “Kickstart” autor ja kahe poja ema Charlotte Perrelli ütleb, et temal aitas vormi tagasi saada isekus. “Sa pead olema egoistlik ja võtma aega iseendale – mitte liiga palju mõtlema, vaid tegutsema.” Tema napsas väikeste laste kõrvalt aega õhtuti kodus harjutusi tehes. “Rullisin joogamati lahti ja hakkasin lihtsalt otsast peale!” Hakka sina ka!

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid