Jaga:     
Pere ja Kodu

ÜLLATAVAD VASTUSED! Millal pakuksid oma lapsele esimest korda alkoholi? (1)

Küsimus, "Millal ulatad lapsele esimese pokaali veini?", tekitas vastajates tõsiseid kirgi. Kas lapsevanemad üldse suudavad õpetada oma lastele kultuurset alkoholitarvitamist?

Lagle: Kui ta on 18 ja mitte päevagi varem. Meenutan, et alla 18aastasele alkoholi pakkumine on kriminaalkorras karistatav. Kui pakkuja on noore vanem, on tegu raskendava asjaoluga. Minul endal oli väga tolerantne ema. Teatris ostis ta mulle šampanjat, kui olin 16aastane. Baarikapist Vana Tallinna ja muud kraami võtta ja sõbrannadelegi jagada tohtisin juba 13aastaselt. Praegu ma peaaegu ei tarvita alkoholi. Oma lastega ma ei kavatsegi nii tolerantne olla. Kui pead õigeks oma lapsele alkoholi tutvustada, miks siis mitte ka marihuaanat?!

Mart: Alaealiste puhul nulltolerants ja väheke isalikke õpetussõnu. Üle 18aastastele ma tarkuseterasid ei jagaks. Ja 18aastasele võib valada küll vanemate mõõdupuu järgi, lausa peab. Ise teab, kas kulistab alla või jätab pool klaasi joomata.

Kairit: Kas te, nulltolerantsi-lapsevanemad, arvate, et laps enne 18saamist tilkagi alkoholi ei proovi? Või ei taha te, et see juhtuks teie silme all? Pigem 16aastasena põhikooli lõpupeol? Ma absoluutselt ei soosi alkoholi tarbimist, aga pakun, et just nende nulltolerantsi-lapsevanemate võsukesed võivad põhikooli lõpupeol end täiesti umbjoobe juua. Kaaslaste hulka kuulumise vajadus, trots vanemate ja reeglite vastu ning peomeeleolu, ja ikkagi ühe eluetapi seljataha jäämine kindlasti soodustavad seda.

Kadri: Minu jaoks on küsimus kultuuris, mida ma oma lastes kultiveerida tahan. Oskus alkoholi tarbida on osa kultuursest kasvatusest. Romeo ja Julia ajal jõid ka alaealised toidu kõrvale lahjendatud veini. Ma pole keelanud oma lapsel ükskõik mis vanuses maitsta, mis asi see selline on. Kuid olen saanud väga vihaseks, kuuldes, et minu antud taskuraha eest palus alaealine täisealisel sõbral endale peole alkoholi osta. Vaat selleks ma raha ei anna!

Pille: Kui ma 18aastaselt Taani vahetusõpilaseks läksin, oli seal kombeks teismelistele nädalavahetusel veidi õlut pakkuda. 18aastased taanlased teadsid üsna täpselt, millega on tegu, ja see polnud hirmus tabu. Kui me väljas käisime, läksid ameeriklastest vahetusõpilased aga arust ära ja jõid end umbe – nad polnud varem alkoholi saanud ja keelatud vili on, teadagi, väga magus.

Ise arvan, et kui lapsed puberteediikka jõuavad, aeg-ajalt ehk ikka pakun tilga šampanjat või veini või saunas lonksu õlut. Ma tõesti eelistaks, kui alkoholiga tutvumine toimuks minu ja mehe silme all ning mitte kuskil urkas.

Egle: Minu ema andis mulle vahuveini mekkida, kui olin 16, kodus isa sünnipäeva pidades. Leian, et paremini polekski saanud käituda. See näitas mulle, et ema usaldab mind, ja samas sain ka mina ema usaldada.

Liisi: Mina oma lapse puhul alkoholi joomist ei poolda. Seni, kuni ta on alaealine, on tema elu minu vastutusel. Ma ei tahaks tunda end süüdi, kui mu lapsega midagi juhtuma peaks. Pigem olen eeskujuks, et ilma alkoholita saab ka olla seltskondlik ja tore.

1 kommentaar

E
elektritsaabtasuta  /   17:28, 4. märts 2018
Millest on jutt kui koolis surutakse peale narkootikumid ja homoseksuaalne elu ? Vanasti siis kui riik ei surunud peale narkootikume oli kombeks sedasi : Mitte enne 16 eluaastat ja mitte hiljem kui 18 pakuti lapsele alkoholi.

Loe ka neid lugusid