Jaga:     
Blogid

„Olen katsetanud pehmemaid unekooli meetodeid, aga lähen rohkem endast välja kui laps!“

Kibelen jagama, kuidas oleme viimaks jõudnud sammukese lähemale rahulikele öödele. Ütlen esmalt ära, et unekooli pooldajaid ma hukka ei mõista.

Uuringud näitavad, et selle tagajärjed võivad ulatuda kaugemale kui vaid unekooli läbiviimise periood. Kahtlemata näitavad uuringud ka seda, et kehva kvaliteediga uni on halb nii emale kui ka lapsele endale. Ise olen proovinud katsetada pehmemaid unekooli meetodeid, aga minuti järel lähen rohkem endast välja kui laps ja nii ei tulegi sellest midagi. Mõneti tekitab see minus saamatuse tunde, kuid ühtlasi tunnen kergendust, et saan last nutust säästa. Mulle näib, et üleüldse kõik väikelapsega seonduv alates vaktsiinidest ja lõpetades jalanõude valikuga on ühest küljest hea, teisest halb. Ja seegi on ühest küljest hea, teisest halb, sest nii ei teekski justkui kunagi midagi õigesti, aga samas ka valesti mitte. Küll aga näen unekooli koha pealt, et mida aeg edasi, seda rahulikumaks muutub Leevi reaktsioon ja nii olengi otsustanud ekspertide asemel teda kuulata.

Aga algusest. Leevi unega on meil alates tema sünnist mure olnud.

Seda sõna otseses mõttes, sest juba esimesel ööl, mil kirjade järgi peaks vastsündinu pikka magusasse unne vajuma, oli meie Leevi tunde üleval, et seda kummalist maailma uudistada. Kes siis pärast 26-tunnist sünnitust magada tahaks, eks.

Tegelikult ei olnud mul ärkvel olemise vastu midagi, sest laps ise oli nagu unenägu, aga teisel ööl, mil see väike vastsündinu polnud kuidagi nõus tissist lahti laskma ja mina vastsündinud emana ei julgenud niimoodi magama jääda, mõtlesin, et ap-pi millal see kaks nädalat ükskord läbi saab, et võiks perearsti juures kontrollkaalumise ära teha ja ei peaks enam teda iga kolme tunni tagant toitma. Õnneks ma ei teadnud, et need unetud ööd jäävadki kestma ning pärast aastat ja nelja kuud ei saa ma ikka veel rahulikult magada.

Kuna kaalulangus oli meil tavapärasest suurem (aga see on juba omaette lugu), ei olnud Leevi selle oodatud kahe nädala möödumisel sünnikaalugi saavutanud. See tähendas omakorda, et äratasin last veel kuu hiljem iga kolme tunni järel. Kuna Leevi oli suur tissi otsas uneleja, kes võttis rahulikult ja jäi seal mõnuledes tukkuma, nägid mu ööd välja sellised: äratus ja tuli põlema – mähkmevahetus, et laps ärkvele saada – 20+20 minutiks rinnale – 20 minutit ootamist, et beebi jõuaks sügavasse unne ja saaks ta võrevoodisse tõsta. Ja vähem kui kahe tunni pärast helises uus äratus! (eelnevast perioodist, mil selle aja sisse pidi lisaks mahtuma RPA valmistamine – süstlaga toitmine – pumpamine – imetamistee – soe kompress ma parem ei räägi).

Endast oli kahju

Aga veel enam oli kahju head ööund keelata lapsele, kelle päevased uned olid vastupidiselt ööle väga rahutud (vt ka postitust B12 teemal). Tagantjärele mõtlen, et oleksin pidanud laskma lapsel hoopis välja magada, sest ehk oleks ta siis aktiivsemalt söönud ja kaalunumber kiiremini tõusnud. Leevi on siiani rinnalaps ja ehkki olen veendunud, et rinnapiim on parim, olen ühtlasi veendunud, et väljamaganud ema+laps on parim / et B12 vitamiin, mida mina enese teadmata lapsele rinnapiimaga piisavalt pakkuda ei suutnud, on parim / ja et täis kõht on parimatest parim.

Rinnaga toitmine on emmede seas saanud eesmärgiks omaette, sest tegelik eesmärk läheb ju lihtsalt meelest ära, kui oled üks info ülekülluse poolt segadusse aetud nonstop karjuva imiku magamata ema. Selleks eesmärgiks on terve õnnelik laps. Ja laps, kes iga mõne tunni tagant üles aetakse ja erinevate soovituste abil ka üles jäetakse (ööjahedas toas riidest lahti, külmad käed kehale, talla alt mudida – aa sealt Leevi selle näpistamise kombe vist saigi), seda ju ei ole. Laps, kes suure nutuga keset süstlast söötmist magama jääb, sest nii hirmus uni on, seda kindlasti ei ole.

Olen nii tänulik SIET-ile, kust ma sain ütlemata palju abi, kuid veelgi tänulikum olen tuttavale ämmaemandale, kes ütles, et lõpeta ükskord see pumpamine ja mine magama, küll see piim siis tuleb. Ja tuligi. OKEI, kaldusin teemast veidi kõrvale, aga see vajas ka ütlemist.

Postitust saad edasi lugeda Anna Liisa blogist siit: minuperejamuud.wordpress.com

Loe ka neid lugusid