Jaga:     
Blogid

„Kui kõik järsku veganiks hakkaksid, siis satuks järsku haiglasse PÄRIS suur hulk lapsi!“

Ei, see postitus ei ole laiahaardeliselt sellest, et kui maamunal kõik inimesed järsku veganiks hakkaksid, mis siis maailmast saaks. Kuigi pean ütlema, et sellist uuringut oleks päris põnev lugeda.

See postitus on hüpoteetiline mõtisklus natuke kitsamal teemal.

Ma nimelt arvan, et kui kõik järsku veganiks hakkaksid, siis satuks järsku haiglasse PÄRIS suur hulk lapsi (või ka täiskasvanuid), kel on tekkinud teatud toitainete puudus. Aga mitte sellepärast, et nad hakkasid veganiks. Ei. Vaid selle pärast, et kõik inimesed lihtsalt pole piisavalt arukad! Ei ole piisavalt arukad, et suudaks Internetist eraldada igasugust jama ning kalkuleerida, arvutada ja kombineerida endale ning oma lastele veganina täisväärtuslik toit.

Kas nende laste (hüpoteetiliselt räägin) haiglasse sattumine poleks aga üldse veganlusega seotud? Tegelikult ju on. Poleks kõik veganiks hakanud, poleks see suur hulk inimesi oma toitainete puuduses ka arstiabi vajanud.

Mis mu jutu mõte on? Otse öeldes… loll ei tohiks veganiks hakata? (Siia panin lõppu küsimärgi, igaüks võib ise edasi mõelda).

Tegelikult tuleneb minu postitus ajakirjanduses levinud artiklite pealkirjadest, kus pealkirjas märgitud, et VEGANITE lapsed on sattunud haiglasse, mis viitab ja vihjab justkui automaatselt ja tahtlikult sellele, et veganlus on üks halb asi. Veganid on nördinud. Mõistan. Kui omnivoori laps toitainepuuduses meditsiinlist sekkumist vajab, ei kirjuta keegi “LIHASÖÖJATE laps vaagub haiglas elu ja surma vahel.”

Kuigi need artiklite pealkirjad ongi enamjaolt klikkidele orienteeritud, liialt dramaatilised ja veganite vastu negatiivselt suunatud, siis siiski väita, et veganlusega ei ole juhtumites MITTE MIDAGI pistmist, pole ka päris õige.

Loomulikult oleneb ka kõik konkreetsest juhtumist. Vanemad, kes hoiavad lihtsalt oma last nädal aega ilma toiduta toas luku taga… Nende juures pole tõesti oluline, olid nad veganid või sõid nad muidu hommikusöögiks koeri ja õhtueineks kasse. Kui vegan laps jääb auto alla ja viiakse haiglasse, pole sel tõesti veganlusega midagi pistmist. Kui aga perekond otsustab hakata veganiks ning laps satub selle otsuse tulemusena toitainepuuduses haiglaravile, siis paraku SEE ON veganlusega seotud. Veganlus pole küll süüdi ja artiklite peakirjad võivad olla jätkuvalt veganite suhtes negatiivselt meelestatud, kuid (veganite) jutt, et lool endal ei ole veganlusega mitte mingit seost, on absurd.

Jah, rumalaid* inimesi on meie ümber kõikjal, nii omnivooride kui ka veganite hulgas…  Ja ma kardan, et nende rumalate jaoks võib veganlus päris ohtlik olla.

*Rumal olemine on lai mõiste, aga mõtlen siinkohal juba postituses välja toodud inimeste võimet Internetist eraldada igasugust jama (see on tänapäeval suhteliselt libe jää)  ning kalkuleerida, arvutada ja kombineerida leitud info põhjal täisväärtuslik veganmenüü.

Loe ka neid lugusid