Jaga:     
Blogid | Triini blogi

Ema: „Kuhu ma lapse panen, kui töötan graafiku järgi?“ (6)

Suur osa inimesi on sunnitud töötama graafiku alusel, nende erialaspetsiifiline töö eeldab nii päevaseid kui öiseid vahetusi. Meil ei ole ju olemas 8-17  töötavaid kirurge, medõdesid või hooldajaid.

Viimasel ajal on igal inimesel olemas arvamus sellest, kuidas saada naisi sünnitama. Küll ei tohi neid luku taha panna ehk siis peab tekitama garantii, et emal on ka peale lapsega kodus olemist töö ootamas ja küll on vaja tekitada tulevasele emale mingi neljasaja-eurone suurune sissetulek ja ei tea mida, et siis titevabrikuid toota.

Seaduses on ju olemas punkt, et naisele tuleb töökoht säilitada, kui ta naaseb lapsehoolduspuhkuselt. Erandiks on pigem see, et firma läheb pankrotti, muul juhul enamusel töökoht säilibki. Raske on neil inimestel, kes käivad vahetustega tööl ja teevad 12-tunniseid päevi, sest ükski lasteaed ega hoid ei ole kohandatud selleks, et ka nemad saaksid oma lapsi hoida viia. Hakata kombineerima: lasteaed+lapsehoidja ja siis panna see kokku teenitava tuluga - lõpptulemus ongi see, et ei saa sinna tööle naasta, kus enne olid. Seda olukorda ei leevenda seegi, kui laps esimesel lasteaia-aastal pidevalt nohus on või tõsisemalt haige.

Selleks, et ema saaks tööle naasta, tuleks teha mitmeid riigipoolseid muudatusi: esiteks vaadata üle lasteaiasüsteem. Meie elud on juba kord sellised, et suur osa inimesi on sunnitud töötama graafiku alusel, sest nende erialaspetsiifiline töö eeldab nii päevaseid kui öiseid vahetusi. Meil ei ole olemas 8-17ni töötavaid kirurge ja medõdesid või hooldajaid. Ei saa keset operatsiooni minema jalutada ja öelda lahtise haavaga patsiendile, et mul nüüd tööpäev lõppes ja homme näeme, sa lama siin nüüd liikumatult, eks.

Või isegi kui võtame minu töökoha: meil on vahetused 7-23 välja, sest töö on selline, et peame lakkamatult vastama kõnedele. Meil on inimesed, kes on selleks tööks koolitatud. Nad on saanud spetsiaalse väljaõppe, et tulla toime situatsiooniga, mida järgmine kõne võib tuua ja seda tööd ei sobi tegema iga suvaline inimene tänavalt. Pea 1/3 me töötajatest on lapsevanemad. Näen igapäevaselt pealt, kuidas käib planeerimine, et saaks olla õhtusel ajal tööl - kes toob lapsed lasteaiast, kes on lapsega kodus kui lapsel on nohu ja nii edasi.

 9 eurot kolme haiguslehel oldud päeva eest

Teine asi, mis tuleks üle vaadata on see, et kui noor ema naaseb tööle, siis ei tasuks talle maksta haigusraha miinimumpalga järgi. Jah, ma saan aru, et emapalk või vanemahüvitis on riigi almus. Aga ei ole just tore üllatus, kui su kontole laekub haigekassa poolt 9 eurot kolme haiguslehel oldud päeva eest. Pärast seda ehmatust ütlesin Mehele, et sina oled nüüd lapsega kodus, kui ta haigeks jääb, sest muidu võib meil tekkida raskusi. Mehe haigusraha kolme päeva eest oli kümme (!) korda kõrgem!

Kolmandaks mõelge üle see, kas nohu ja köha on ikka sellised haigused, mille puhul laps koju jätta? Rootsis näiteks võib laps nohu ja köhaga lasteaeda minna. Erandiks on loomulikult palavikus laps, aga kui ma vaatan enda Piiga haiguseid, siis enamasti on tal nohu ja kuna nohu voolab kurku pikali olles, siis tekib köha ka. Peab siiski jälgima oma lapse heaolu, et kui ta on ikka loid ja on näha, et teda see häirib, siis ei tasu loomulikult lasteaeda viia. Siiski saab kogu aeg kohata seda lapsevanematepoolset halvakspanu teiste emade suhtes, kel ei ole muud võimalust kui viia oma nohus laps lasteaeda. Ma olen ise ka olnud selle peale tige, sest esimesel lasteaia-aastal olime enamus aega nohuse lapsega kodus ja siis kui lasteaeda terve lapse viisin, toodi sinna ka nohus laps. Elasin end blogis välja veits ja siis viisin ka oma nohuse lapse edaspidi lasteaeda juhtudel, kui oli näha, et nohu talle ebameeldivat enesetunnet ei põhjusta.

Lasteaia arve üle saja euro!

Ja viimaseks vaataks üle selle lasteaedade kohatasu. Kohatasud on piirkonniti erinevad, iga piirkond otsustab, mille alusel kohatasu määrata. See kuu siis esmakordselt ütlesin Mehele, et ole hea ja maksa ise lasteaia arve. Ta üldiselt ei tea, mis suuruses need summad on, kuna arveid maksan peamiselt mina. Saatsin talle arve edasi meilile ja kaks sekundit hiljem helises telefon: Mees küsis, et mitu last meil on. Jah, lasteaia arve oli üle 100 euro, sest kohatasu Tartus on 70,5 eurot. Kõrval vallas saavad lapsevanemad kohatasu arveks 26 eurot. See on märkimisväärne vahe ja mõjutab nii mõnegi võimalusi.

Eks eraldi võiks ka välja tuua ju selle, et mehed võiks ka asjalikumad vahel olla ja naised ka, sest võiks ikka ise läbi mõelda enne paljunema kukkumist, kas olen suuteline selle lapsega toime tulema, kui mees jalga laseb. Liiga palju on selliseid abipalveid, kus naised kirjutavad, et olen ise grupi peal ja mees on ka grupi peal ja saame sandikopikaid ja nüüd on meil kuus last ja lagunev maja - aidake! Nagu miks sa teed neist lastest, kui sul ei ole võimalusi toime tulla? Kui sa tead, et mees, kellega koos elad, on padujoodik, siis jäta see sant maha ja leia asjalik või kui sigitad lapse, siis ära käi kellelegi kurtmas, et raha ei ole, sest mees joob. Mõelge enne lapse peale. Tema ei ole selles süüdi, et sina lapsevanemana oled jobu.

Mul on üks laps ja suudaksin oma palgaga vabalt ülal pidada üksikemana ka kaht last, kui peaks mu kalli abikaasaga midagi juhtuma. Alati tuleb mõelda ette, kas tulen toime ja kuidas tulen toime ja mis on varuplaanid.

­Minu nimi on Triin (32): olen ema, abikaasa, tudeng ja täiskohaga kontoritöötaja. Meie pisikesse perre kuuluvad Mees (32) ja Piiga (3a).

4 kommentaari

A
Aga  /   21:10, 14. veebr 2018
Nendel kirurgidel ja medõdedel on ilmselt enamustel ka mehed olemas, kes siis saaks last lasteaiast koju tuua ja temaga õhtuid veeta kuni ema koju tuleb. Ei usu, et eriti palju selliseid peresid, kus mõlemad vanemad varahommikust hilisööni töötavad. Siis pole lapsi ka vaja, kui nad pmst ei näegi oma vanemaid.
U
Urjuk  /   09:24, 15. veebr 2018
Aga-le
Omal erialal edukatel, pühendunutel on üldjuhul kaaslaseks sarnase elu(töö)korraldusega inimene. Lisandiks on palju neid töö ja ametikohti, mis füüsiliselt asuvadki nii kaugel, et isegi parima tahtmise juures ei ole võimalik logistikat korraldada tavapärasel lasteaia lahtioleku ajal.
T
triinu  /   22:37, 14. veebr 2018
kahjuks on tõesti lasteaiad ja hoiud lahti päevasel ajal ja kui lapsevanem peab tegema graafiku järgi tööd, ega pole last kuhugi panna, siis pigem on iga vanema kohus lähtuda lapsest ja võtta endale töö, mis sobiks nende elukorraldusega. paljud inimesed ei tööta sellel alal, mis on nende eriala nii ka mina. olen erialalt kokk kuid olen lasteaia õpetajana tööl. mis puutub laste nohusse ja köhasse, siis nakkav on see esimestel nähtudega päevadel ja kui neil päevil laps lasteaeda viia, siis ei jää ainuüksi lapsed haigeks vaid ka õpetajad. kes siis neid lapsi vaatab-paneme lasteaia kinni, sest õpetajaid ei ole kuna on haiged. kahjuks olen aga näinud kordi,kus laps on hommikul ravimeid täis topitud,et ta end paremini tunneks ja tuuakse lasteaeda,kus päeva peale tekib palavik ja on loid ning vanem ütleb,et kodus küll ei olnud midagi.kurb, aga tõsi. tõsi on ka see, et kui arstiga konsulteerides lubab arst lapsel lasteaias käia, siis nii ongi.ja kui rääkida arstidest,kes ei saa poole operatsiooni pealt koju minna kuna tööpäev sai läbi, siis nii on jah aga need inimesed on järelikult oma elukorraldusega rahul või kohandanud selle nii, et neil on võimalik nii kaua töötada. eks iga inimene tegutseb vastavalt oma võimalustele. kui jäädakse hätta, siis tuleks oma elukorraldus põhjalikult üle vaadata. odavamad elamisvõimalused, sobiva aja ja väärilise palgaga töö,usaldusväärsed sõbrad, tuttavad ,jne. seda kõike annab inimestel endil muuta. ja meie riigis on kahjuks tõesti nii, et kõik hinnad tõusevad, kui tõuseb palk. ei ole praegugi neid õpetajaid niipalju,et päevasel ajal oleks kohe asendus võtta, kui mõni haigestub. kas on siis mõeldav, et oleks lasteaed lahti kuni õhtuste hilistundideni. sellisel juhul peaks töötama kahes vahetuses, sest õpetaja tööpäeva pikkus on seaduses kirjas 7 tundi ja sellisel juhul lööks see nii mõnegi õpetaja elukorralduse segamini, kes hakkavad lihtsalt uut tööd otsima ja lahkuvad töölt. siis ei ole enam neidki õpetajaid, kes siiani on seda ametit pidanud.iga vanem, kes hoolib oma lastest- lähtub ja teeb kõik võimaliku , mõeldes lastele.ei saa oodata ja loota, et iga inimese elukorralduse heaolu nimel tehakse riigipoolseid muudatusi. inimestel on niivõrd erinevad elud- olud, et -keegi kannatab alati.see on paratamatus.
T
triinu  /   22:45, 14. veebr 2018
ja kohatasu- kui kõrvalvallas on tunduvalt odavam kohatasu- miks siis kõrvalvallas ei elata ja kui saada hakkama ka mitme lapse ülalpidamisega, isegi siis kui meest enam kõrval pole, milleks siis tühjast kära tõsta. see on elu seadus,et keegi kannatab alati.kui inimesele ei meeldi see ,kus ta praegu on, siis võiks kaaluda minemist sinna, kus on parem ja võimalusterohkem.
P
Pekkis  /   00:07, 16. veebr 2018
Kogu see systeem ongi nii pekkis, tehakse elamine ja töötamine niivõrd raskeks. Kogu aeg on nokk kinni ja saba lahti. Kord on häda et last pole kuhugi jätta kui see haige, lapsega kodus oldud päevade eest on haigusraha 9 eurot. No mida vit-tu, mida vit-tu nh! Mul on selline tunne et inimesi lihtsalt nus-si-tak-se päevast päeva 24/7. Ty-ra, put-si küll, meil ei ole hoolivat riiki, meil on orja ja multikulti riik ja pluss muud mured millega tänapäeval peame maadlema. Fak-ki nh!
M
Mitu aastat  /   08:46, 16. veebr 2018
Käia täiskohaga tööl on tôesti väikse lapsega keeruline. Ise Alustasin vanas töökohas poole kohaga, saime elukaaslasega oma ülemustega räägitud ja klapitasime graafikuid. Ehk mina tööl ja elukaaslane vaba ja vastupidi. Kui laps oli juba natuke suurem ja lasteaias harjunud hakkasin täiskohaga tööl käima ja samamoodi olid graafikud tehtud nii, et iga päev on üks meist kodus. Meil pole vanemaid vôi tugiisikuid kes meid aidata saaks, sest vanemad elavad môlemal väljaspool eestit. Praeguseks oleme nii tööl käinud ca 3,5 aastat. Plussiks on see, et elukaaslasel on vahetused vastavalt 8h,12h ja 24h tänu millele on tal tööpäevi vähem. Küll aga miinuseks see, et heal kuul on meil 5 vaba päeva koos ja halval vb 2. Siiski lohutame ennast, et ka lapsed kasvavad suureks 😁 ja see on vaid parema ja stabiilsema elu nimel vajalik. Samuti ei pea sellise korraldusega ka haiguslehel viibima, sest alati on keegi kes lapsga saab kodus olla. Muidugi on raskem üksikvanematel aga kui on ikka elukaaslane kôrval saab vast midagi välja môelda 😊

Loe ka neid lugusid