Jaga:     
Uudised

PSÜHHIAATER KUMMUTAB MÜÜDI: „Antidepressandid ei tekita sõltuvust!“ (12)

"Antidepressandid ei tekita tungi aine tarvitamise järele ega muid sõltuvusprobleeme. Ka pole ravimi eesmärk inimest tuimastada," kummutab 4Kliinik psühhiaater Juhan Kaldre värskes Pere ja Kodus müüte, mis panevad inimesi kannatama ja end mitte ravima. 

"Depressioon ja/või ärevus on paljude arvates siiani midagi sellist, millest peab ise üle saama. Ravimitesse ei saa küll suhtuda kergel käel, kuid hullemad tagajärjed ja põhjendamatud kannatused tulevad ravimata jätmisest. Enamiku tänapäevaste antidepressantide kõrvaltoimed on ohutud ja mööduvad," toonitab ta.

"Antidepressandid ei tekita sõltuvust, kuid nende tarvitamist ei saa lõpetada järsult. Võõrutusnähud ei tähenda sõltuvust. Tundeelu tuimenemine või apaatsus on mõnede ravimite võimalik kõrvaltoime. Ka depressioon ise võib mõjuda nii, et inimene muutub apaatseks ega tunne enam huvi millegi vastu. Ravimi eesmärk pole kunagi tuimastamine. Kui selline kõrvaltoime ilmneb, tuleb annust kohandada või mõelda ravimi vahetamise peale."

On üsna levinud kartus, et antidepressandid “mõjutavad ajukeemiat”. "Aju tööd mõjutab praktiliselt kõik, mida me näeme, kuuleme ja tunneme. Depressioon iseenesest tähendabki juba seda, et ajus on tekkinud muutused. Ravimid aitavad normaliseerida nende tekkimises osalevate närvivõrgustike tööd," selgitab psühhiaater. "Rahustid ei ole antidepressantravi alternatiiviks. Need võivad enesetunnet parandada vaid korraks. Rahustitest, erinevalt antidepressantidest, võib jääda ka sõltuvusse."  

Loe, kuidas ravi on parandanud inimeste elukvaliteeti ja milliste probleemidega aidanud toime tulla:

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

11 kommentaari

A
Alar1  /   11:53, 12. veebr 2018
Vale jutt! On olemas sõltuvust mittetekitavaid antidepressant, kuid üldjuhul tekitavad antidepressandid sõltuvust. Eriti odavamad. Mittetekitavad on suurusjärgu võrra kallimad.
E
elektritsaabtasutablogspotcom  /   12:52, 17. veebr 2018
Parimad antidepressandid on : 1)Jalutamine 2)Merelainete kohin 3)Metsakohin 4)Kosekohin 5)Tai-chi 6)Haigutu 7)Kassiringutus Jpms.
M
mh  /   12:02, 12. veebr 2018
ega jah, ravim ise pole. Aga kuna depressioon ei lähe rohtudega üle, siis inimene muudkui sööb ja sööb ja sööb
V
Vabadus  /   12:15, 12. veebr 2018
Parem ilma antidepressantideta. Esimesel võimalusel kergemeelselt siduda ennast rohtudega, kindlasti ei ole õige ja suured kulutused jäävad ära. Parem otsida väljundit metsas, mere ääres, jõe ääres jne... jalutades nautides looduse ilu ja rahu. Rattasõit ja igati erinevad looduskeskonnas viibimise võimalused elukeskkonnana, kus imeline looduse ilu ja rahu siseneb hinge ja südamesse, andes tohutu enesekeskse jõu ja rahu, et edasi minna. Kasulik isegi maale elama minek, puhas loodus, linnulaul ja sõbralikud naabrid, igapäevane liikumine värskes karges õhus jne...
S
sisuturundus!  /   13:32, 12. veebr 2018
kuidas siis ei tekita kui tekivad võõrutusnähud! ise tean mitut inimest, kes enam ilma elada ei saa. samuti on nende isiksus juba kergelt muutunud . aga arstid muudkui kirjutavad neile tablette välja, aina uusi ja rohkem
T
to Vabadus ja Sisuturundus  /   15:29, 12. veebr 2018
Armas Vabadus: Sinu nimetatu aitab vahel depressiooni ära hoida või stressi maandada, aga kliinilises depressioonis inimene sageli ei jaksagi eriti liikuda, rääkimata sellest, et tal on üliraske end ilma täiesti sundusliku vajaduseta (näiteks töö või arsti vastuvõtt) kodust välja vedada. Vahel ei suuda isegi n-ö sundusliku vajaduse korral. Lisaks vähendab motivatsiooni see, et pärast liikumist, ka looduses liikumist, võib enesetunne olla koguni veel väsinum ja jõuetum.
Kulla Sisuturundus: võõrutusnähud on siiski teine asi. Need tulenevad muu hulgas sellest, et organism peab iseseisvalt tootma aineid, mida on vahepeal saanud ravimist -- aga NB! mille tootmise võime oli enne ravimit juba nii kehvaks muutunud, et sellest ei piisanud enam isegi süsteemi enda käigus hoidmiseks. Antidepressandi toime on umbes nii, nagu lükkad tühja akuga masinat allamäge, kuni tundub, et nüüd võttis kargu alla. Samas absoluutselt nõus, et pole vähimatki põhjust otsekohe tablade poole pöörduda, kui on lihtsalt mingi kurva sündmuse järgne normaalne mõõduka pikkusega meeleolulangus vms.
M
Müüt on kummutatud  /   17:41, 12. veebr 2018
Ostke antidepressante! Meil 50% soodukas!
  /   21:41, 12. veebr 2018
ega nad ei aita kah,ja paraku meestel võtavad nad kõrvalnähuna mnniseisu maha.kui oled poissmees,pole probleemi,aga abielus olles läheb raskeks.
M
Muki  /   06:05, 13. veebr 2018
Absoluutselt ja kui koer kinnitab et koerad tegelikult ei haugu on see ka absoluutne tõde!
S
seda ta ei útle  /   10:47, 13. veebr 2018
huvitav miks see psühhiaater kiilakaks jäänud on? Mis tablette tema sõi?
M
Mart K.  /   10:51, 13. veebr 2018
Hea artikkel, milles tõusetub teravalt sõnavaraline probleem — meie keel ei tee vahet n-ö bioloogilisel sõltuvusel (ingl "dependence") ja uimastisõltuvushäirel (ingl van "addiction", nüüd "substance use disorder"); käibekeeles on need mõlemad "sõltuvused". Antidepressantidest tavaliselt tõesti ei kujune sõltuvushäiret (addiction), kuid paljude patsientide heaolu ja enestunne sõltub neist olulisel määral. Tänan autorit selgituse eest, et võõrutusnähud ei tähenda sõltuvust — loodetavasti jõuab see tõdemus peagi ka sõltuvusteemasid kajastavate ajakirjanikenigi ning muu hulgas saabub lõpp potentsiaalselt ohtlikele artiklitele "sõltuvusega sündivatest lastest".

Loe ka neid lugusid