Jaga:     
Pere ja Kodu

LIIGA RASKE SELJAKOTT? Lapsed maadlevad seljavaluga (2)

Enamus lapsi kannab oma kooliks vajalikke õppevahendeid, arvuteid ja personaalseid asju kooli ja koolist koju seljas. Tehtud uuringute põhjal on just liiga rasked seljakotid laste seljamurede põhjuseks.

Ühel koolilapsel on päevas keskmiselt 5-8 erinevat õppeainet, mille jaoks on vaja nii vastava aine õppevahendeid kui ka töövihikuid. Lisaks lisab koolikotile raskust kaasa võetud snäkid, joogid, toidukarp ja ka kehalise kasvatuse tunniks vajalikud riided ja jalanõud. Nii lasub laste seljale igapäevaselt ootamatult suur koormus ja pole ime, et paljud neist on seetõttu pidanud oma seljavaludega pöörduma arsti poole.

Liiga rasked koolikotid võivad olla laste seljavalude põhjustajaks, tekitada lihaspingeid ja ebanormaalse lülisamba kumeruse. Nooremas kooliastmes õppivatel lastel on lülisammas veel painduv ja seetõttu on väga tähtis vältida vale kehahoiaku kujunemist ja lülisamba kõveruse fikseerumist. Seetõttu on eriti oluline jälgida, et kooli kaal ei ületaks lubatud kaalu.

Liiga raske kott sunnib lapse kummarduma ettepoole, et koti kaalu kompenseerida. Mis omakorda koormab kaela- ja seljalihaseid, põhjustades väsimust ja vigastusi. Nii kannatavad üha rohkem lapsi lülisamba ülekoormusest tingitud seljavalude käes.

Üks asi, mida lapsevanem saab ära teha, on käia lapsega regulaarselt kiropraktiku või osteopaadi juures. Arstid suudavad tuvastada probleemi juba selle arengujärgus ja leida sellele lahenduse enne, kui laps jõuab valu üle kurtma hakata.

Kindlasti tuleks üle vaadata ka koolikott, mida laps kannab. Kas see on piisavalt toestav ja raskus oleks ühtlaselt jaotunud. Samuti koolikoti sisu, et laps ei veaks endaga kaasa asju, mida tal tegelikult igapäevaselt vaja ei ole.

2 kommentaari

G
gretškina  /   17:17, 11. veebr 2018
Ranitsad mõeldi välja lastele selleks, et neil ei tekiks seljaga seotud tervisehäireid. Kas nõukaaegsed, ranitsatega koolis käinud inimesed on nüüd selgadega haiged?
E
erinevad probleemid koos  /   12:31, 12. veebr 2018
Ülirasked seljakotid, pikka aega nutitelefonides, sülearvutites kummargil olekud. Eriti kui tahvelarvutid on kõhupeal ja küürakil kõveras diivanitel lesitakse tundide viisi jne... Keegi ei pööra enam tähelepanu hoiakutele rühile koolis ega kodudes ja ka mitte õigele ja õiges suunas valgusele. Kõik need elementaarsed ja olulised nõudmised olid vanasti paigas. Nüüd toimub kõik minnalaskmise suunas, keegi enam millestki ei hooli, hoolimatus ja ükskõiksus laste suunamisel ja nõuetel.

Loe ka neid lugusid