Jaga:     
Uudised

EMA JÄTAB LAPSED ISAGA: „Ma pole iialgi soovinud lasteta elada, kuid neile on nii parem.“ (6)

“Isegi mu oma ema heitis mulle ette, mis inimene ma ometi olen, et jätan lapsed ja lähen teise riiki rikkust otsima,” pihib kolme lapse ema, kes olude sunnil ja laste heaolu nimel tegi dramaatilise otsuse: isa juures on neil parem, räägib ema värskes Peres ja Kodus.

Marianne (38) üksteist aastat kestnud abielust sündis kolm last. Suhe oli Mariannele hingeliselt raske – mees oli kontrolliv ning naine tundis, et kooselu hävitab ta. Kaua kestnud sõltuvussuhtest suutis ta sõbranna abiga välja murda ning oma tagasihoidliku palgaga üürida endale ja lastele ühetoalise korteri. “Olin pikalt lastega kodus olnud ning palk, millega tööle tagasi läksin, polnud midagi märkimisväärset. Ma ei saanud meile suuremat kodu tol ajal lubada,” põhjendab ta.

Elanud mõnda aega väikses korteris pead-jalad koos, astus Marianne isetu sammu ning andis lapsed isa juurde elama, kuna mehel oli suur maja, igaühel oma tuba ja omad tuttavad asjad. “See samm oli mulle emana raske, kuna ma pole iialgi soovinud lasteta elada, kuid neile oli nii parem.” Kõik koolivaheajad veetsid lapsed emaga, muul ajal olid isakodus. Marianne ise elas aastaid üsna kesistes oludes ega teadnud kunagi täpselt, mis homne päev võib tuua.

“Nagu paljud eestlased sellises olukorras, hakkasin minagi üle lahe tööd otsima,” meenutab Marianne, kuidas elutee ta peagi Soome viis. “See otsus tõi rohkelt hukka­mõistu mu ümber olnud inimestelt. Küsiti põlgusega, kuidas ma öösiti rahulikult magada saan, teades, et lapsed jäid maha. Keegi ei mõistnud, et see oli mu elu kõige keerulisem valik ega sündinud sugugi kergelt.” Naine lisab, et tal tuleb tänaseni nutt kurku, kui sellele mõtleb. “Nii lihtne on hukka mõista ja palju raskem mõista.”

Loe pikemalt emadest, kes otsustasid jätta lapsed isa juurde elama: 

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

4 kommentaari

S
samalaadne  /   11:07, 10. veebr 2018
Raske või mitte, aga oleks tulnud ära kannatada,kuni lapsed suured.
M
mina  /   11:57, 10. veebr 2018
võõraste suhet ei kommenteeri, aga ei arva sugugi,et naine oleks pidanud ära kannatama kuni lapsed suured. mõtle parem kuidas vanemate vaheline halb suhe lapsi mõjutab...
ma ei suhelnud vahepeal oma õe perega mitu aastat eriti tihedalt, kolisime mõlemad ja saime kokku 2-3 korda aastas. nende pereeluga tundus kõik pealtnäha korras olevat. olin väga üllatunud, kui õe lapsed nüüd, aastaid hiljem täiskasvanuna ausalt tunnistasid, et tegelikult oli neil kodus põrgu ja hirmsad tülid pidevalt.
lausa nii, et lapsed olid oodanud, et vanemad parem lõpuks ometi lahutaks ja saaks kodus normaalselt elada.
alles nüüd saan aru, miks lapsed tahtsid niiväga vanaema juures olla ja sinna jäädagi... niiväga, et lõpuks läks õde emaga sellepärast tülli ja lõpetas temaga suhtlemise. lapsed igatsesid rahulikku kodu, aga ei julgenud või ei osanud seda välja öelda. või siis ikkagi teadis/aimas ema midagi... paraku ei ei ole teda enam meie hulgas, nii et küsida ei saa.
õe lapsed olid närvilised, kaklesid omavahel, neil ei läinud koolis eriti hästi, üks poistest käitus vägivaldselt nii et tema õed-vennad ütlevad, et olid kindlad, et see mees lõpetab küll vanglas...
kõik lapsed kolisid kodust välja nii kiirelt ja nii kaugele kui võimalik ja praegu on neil kõigil endal pere ja lapsed. ka vägivaldne vend on rahulik, tasakaalukas, väga hea isa ja abikaasa. aga tee selleni ei ole nende jaoks kerge olnud, nüüd tausta teades saan nii mõnestki asjast paremini aru ja püüan olla toeks nii palju kui saan ja oskan.
p.s. õde ja õemees on jätkuvalt koos ja kaklevad edasi, muutunud on see, et nüüd teevad nad seda ka teiste ees.
N
nagu Ibseni "Noras"!  /   11:23, 10. veebr 2018
"Ibseni kuulus Nora keeldus olemast oma mehele sõnakuulelik nukuke ning pidi end perest lahti rebima, et eneseväärikust säilitada."
"See, et ema mu hülgas, on kõige hullem, mis inimesele võib osaks saada" ütleb krimikirjanik Mankell
(tänasest ÕL-ist)
R
Reet  /   12:19, 10. veebr 2018
Tean peret, kus isa jättis enda juurde kõik 4 väikest last. Ema oli korralik naine, läks kõrgkooli pärast. Mehel vist uus naine nüüd leitud.
12:19-le  /   17:25, 10. veebr 2018
Mõni mees on nii kange, et lihtsalt v õ t a b lapsed ära! Nii tegi minu isa...Ema on terve elu süümekates olnud: "te ju teate, ma ei saanud midagi teha! "Teame. Ta ei saanud t õ e s t i midagi teha. Sellise mehe puhul.
K
kaksikmoraal nagu ikka  /   11:26, 12. veebr 2018
Ohjaa, kui naine lapsed mehe kaela lükkab, siis see on "isetu samm". Kui mees pere hülgab, siis on ta viimane kurjategija, rongaisa, lurjus.

Loe ka neid lugusid