Jaga:     
Blogid

KUIDAS elada kuu aega oma sissetulekuga? Ilma, et kuu lõpus peaks nälgima või laenama?

Tean väga palju inimesi, kes ei ela oma igakuise sissetulekuga ära, ükskõik kui palju seda ka poleks. Saab see inimene 400 või 800 eurot kuus, ta ikka on enne kuu lõppu kitsikuses ja peab kuskilt juurde laenama, et mitte nälga jääda. 

Ma väga armastan postitusi ning artikleid rahast. Mitte, et ma oleks ise mingi suur raha armastaja, vaid just sellepärast, et mulle meeldib lugeda inimeste erinevaid vaatenurki rahast ning samuti meeldivad mulle igasugused säästmisenipid jne, mida isegi võiks rakendada.

Olen suur Marimelli blogi lugeja just selletõttu, et ta kirjutab väga palju rahast ning alles hiljuti ta mainis ühes postituses, et temalt oli küsitud, et kas ta elus muud polegi kui raha, et ta kogu aeg sellest kirjutab. Ja mulle väga meeldis, kuidas Marimell sellele vastas "Aga raha paneb ju rattad käima.  Raha on nö kõige alus. Sa võid küll armastada oma meest ja lapsi, aga kõhtu sa lilledest ja liblikatest täis ei saa, tee või tina."

Aga nii ju ongi, et raha on kõige alus. Sest kui teed tööd, saad raha, kui tahad süüa, on vaja raha, kui tahad kasutada erinevaid teenuseid jne, siis tasuta lõunaid on harva. Kõik tiirleb ümber raha ning selletõttu arvangi ma, et iga inimene peaks end just raha kohapealt harima. 

Tean väga palju inimesi, kes ei ela oma igakuise sissetulekuga ära, ükskõik kui palju seda ka poleks. Päriselt, saab see inimene 400 või 800 eurot kuus, ta ikka on enne kuu lõppu kitsikuses ning peab kuskilt juurde laenama, et mitte nälga jääda. 

Selliste inimeste probleemiks on minu arvates see, et nad ei oska rahaga ümber käia. Nad ei oska arvestada, et selle rahaga peavad nad ära elama terve kuu, 30 päeva. Minul on alati välja arvestatud nii, et ma elaksin terve kuu ära. Vahel väga harva oleme ka meie olnud kitsikuses, aga oleme sellest edukalt välja tulnud. 

Kuidas elada ära kuu aega oma sissetulekuga, ilma et kuu lõpus peaks nälga tundma või kelleltki juurde laenama?

1) Koosta eelarve

Mina alustasin eelarvete koostamist eelmise aasta alguses. Veebruaris või märtsis, täpselt ei mäletagi. Tegin selle enda nägemise järgi, ehk üsnagi lihtsalt. Kasutades Exceli tabelit, läksid ühte veergu terve kuu sissetulekud (a'la Henri palk, minu emapalk, eelmise kuu sääst jne) teise veergu läksid väljaminekud (toit, kindlustus, kommunaalid, elekter, bensiin, internet ja kõneaeg jne). Ning kolmanda rea tegin siis "Selle kuu sääst", ehk sinna läksid sissetulek miinus väljaminek.

Selline kind of eelarve andis mulle siis iga kuu alguses selge pildi palju mul kuhugi raha kulub ning palju umbes jääb meile vaba raha, mida saab siis kas säästmiseks kõrvale panna või ootamatuteks kuludeks kasutada. Eelarve puhul on tähtis see, et see nii öelda "selle kuu sääst" ei tohi miinusesse minna, sest kui Sul on kuu sissetulekud väiksemad kui väljaminekud, siis jama majas ja tuleb hakata mõtlema, kus kohast väljaminekuid annaks kärpida, et tagasi järje peale saada.

Viimased kaks kuud pole ma eelarvet pidanud kuna tegelesin usinasti marjade ja seentega ja mul polnud aega arvutit isegi sissegi lülitada, rääkimata eelarve pidamisest.

2) Maksa arved

Kui sul tekib hirm, et ainuüksi eelarve koostamise pärast, ei suuda raha kokku hoida, siis maksa kõigepealt vältimatud kulud ehk igasugused erinevad maksud kohe ära, kui oled raha saanud. A'la elekter, kommunaalid, laenud jne. Siis lahuta need oma sissetulekust maha ning see raha mis "puhtalt" kätte jääb jaga 30 päevaga, et näha palju keskmiselt iga päev tohiksid raha kokku raisata toidule, bensiinile jne.

Leanika blogipostitust saad edasi lugeda siit: leanikav.blogspot.com.ee

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid