Jaga:     
Pere ja Kodu

ÜLLATAV: Lapse kõhuvalu tuleb stressist

Ühegi lapsevanema jaoks pole võõras kõhuvalu üle kurtev võsuke, kuid kas sa teadsid, et enamikel juhtudel on valu põhjustajaks stress? Kuidas saaksid last aidata?

Lasteaialaste puhul on väga levinud psühhosomaatilise kõhuvalu põhjusena mure emasteemaloleku pärast. Joonista lapsele pilt tema päevakavast ja selgita: „Kõigepealt sa sööd, siiste mängite, siis käite õues, siis magate ja siis ma tulengi sulle järele.“ Anna pilt lapselelasteaeda kaasa. Nii on tal alati teada, et ema tuleb talle järele, ja seegi, millal seda oodatavõib. Ka õpetaja saab lapsele pildilt näidata ja rääkida: „Näe, praegu läheme me magama,ainult nii vähe ongi jäänud ja siis tuleb emme.“

Pisut suurematele lastele on alati abiks ja toeks, kui vanem räägib oma elus kogetud raskustest. See aitab lapsel mõista, et tema läbielatu on normaalne ja kõigil inimestel on eluspingelisi hetki. Lapsed tajuvad end sageli negatiivses mõttes ainulaadsena: „Ainult mina olen see, kes ei saa hakkama.“ Teadasaamine, et samasugune mure on (olnud) emal või isal, keda laps kõrgelt hindab, toetab lapse eneseusku.

Teised levinud kõhuvalu põhjused lastel

•Gaasid on ohutud ja tekivad ka pelgalt rohkest õunasöömisest, ent võivad lapsele siiskipiinavalt tugeva valuaistingu anda.

•Kõhuviirused nagu rota- või noroviirus tekitavad kõhuvalu, -lahtisust ja oksendamist.

•Ilma kaasnevate sümptomiteta ebameeldivat kõhuvalu võib põhjustada lihtnekõhukinnisus.

•Kõhuvalu on üks toidutalumatuse, näiteks laktoositalumatuse sümptomeid. Ehkvalutab lapsel kõht alati pärast teatud toidu või toiduaine söömist?

•Ka lastel võivad vahel esineda kõrvetised või reflukshaigus.

•Kui kõhuvaluga kaasneb valu või ebamugavus pissimisel või tahab laps väga tihtipissile, võib tal olla põiepõletik, mida esineb rohkem tüdrukutel.

•Väikestel lastel kaasneb kõhuvalu tihti ka üldiste põletikuliste protsessidegaorganismis, näiteks kõrvapõletiku, kopsupõletiku või teiste hingamisteede põletikega.Ka tihe köhimine paneb kõhu(lihased) valutama.

•Kui kõhuvalu on väga tugev ja asub paremal pool naba alakõhus, võib lapsel ollapimesoolepõletik.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid