Jaga:     
Blogid

PROOVI JÄRGI: Kulutasime 100 eurot kuus toidule! (9)

Mul tuli idee teha väike eksperiment: koostada igaks nädalaks menüü, et siis pärast vaadata, kui palju kulub meie peres reaalselt raha söögile. See on üllatav!

Möödas on hetkel kolm nädalat, aga ma juba kibelen sellest kirjutama. Arvutasin nüüd kokku, et kolme nädala peale on läinud õhtusöökideks kokku raha 53 eurot + pitsad 26 eurot = 79 eurot

Kindlasti praegu paljud mõtlevad, et mida kuradit me kodus küll sööme, et meil tegelikult NII vähe raha kulub, kuid menüü on minu arvates päris mitmekesine - 20 päeva jooksul oli kokku 13 erinevat rooga, kolmel päeval tegin sama toitu mis juba oli olnud ja kahel päeval sõime eelmise päeva toitu ning kahel päeval oli siis pitsakohviku pitsa. Erinevate õhtusöökide hind varieerus siis 2 - 6 € vahel (välja arvatud pitsad, mis olid siis kallimad). 

Nimelt, igal esmaspäeval olen ma siis võtnud ette oma postkastist leitavad kodukoha (Tapa) poodide reklaamlehed, vaadanud üle kõik sooduspakkumised ning selle järgi koostanud nädalaks menüü. Pean ära mainima, et kogu aeg pole ma koostatud menüü järgi toitu valmistanud, sest on juhtunud näiteks, et eelmise päeva toitu tuli nii palju, et järgneval päeval jätkub ka seda õhtusöögiks või siis on meil tulnud kahel korral selle kolme nädala jooksul isu Pitsakohviku pitsa järgi.

Pean ära mainima ka selle, et nädalamenüü on koostatud VAID ÕHTUSÖÖKIDELE. Miks?

Sest hommikuti või lõunaks söön ma tavaliselt eelmisest õhtust alles jäänud toitu või siis meisterdan eelmise õhtu "jääkidest" midagi uut. Näiteks praen eelmisel õhtu keedukartulid ära ja lisan juurde muna vms.

Toon siis nende 13 erineva roa näited ka teile:

1) Frikadellisupp - 2,50 €

2) Kanapoolkoivad, keedukartuli ja muna-kurgi salatiga - 2 €

3) Pasta bolognese - 3 €

4) Ahjuliha ahjukartulitega - 3,50 €

5) Broilerifilee ahjukartulite ja juurikatega - 4 €

6) Kartuli-hakklihavorm - 6 €

7) Guljašš - 4,50 €

8) Haudeliha ja -kartul - 2,50 €

9) Makaronid hakklihaga - 2,20 €

10) Ahjuviinerid ja kartulipuder - 2 €

11) Seljanka - 5,30 €

12) Šnitsel keedukartuli ja salatiga - 3 €

13) Kanapasta - 3,40 €

Sooja toidu sööjaid on meil peres ainult kolm - mina, Henri ja Karl Hendrik. Karl Hendrikule muidugi ei lähe nii suur ports, kui mulle ja Henrile.

Kuidas teha maitsev õhtusöök soodsa hinnaga?

1) Jälgi reklaame ja soodukaid, võrdle hindu erinevates poodides!! - Mina ostan näiteks liha enamasti Rimist, sest seal on lihal peaaegu igal nädalal soodukad. Hakkliha ostan see kuu näiteks Meie poest, sest seal on sooduses. Kartulit ostan Grossist, sest seal on kg hind vaid 18 senti.

2) Kasuta "jääke" - Kui ma ostan kilo (vahel rohkem) liha siis enamasti kasutan ma ühe toidu tegemiseks sellest ära vaid pool. Ülejäänu panen sügavkülma ning kasutan järgi jäänud liha mõni teine päev, mõne muu lihatoidu valmistamisel.

3) Ole loov - toon täiesti suvalise näite: kui parasjagu on Maximas soodukaga kana, siis tee midagi kanast. Kui Grossis on soodukaga viinerid, siis tee midagi viineritest (ahjuviinereid, viinerikastet vms). 

Nagu näha on täitsa võimalik elada ära nii, et kulub vaid 100 € kuus toidule, tuleb olla vaid loominguline, jälgida soodukaid ning panna paika nädalamenüü, mida vajadusel saad ju iga kell muuta. 

Aga muidugi kulub meie peres raha ka sellistele muudele söögiasjadele nt õli, ketšup, või, sai, leib, vorst, šokolaad, kõrrejook jne - ka neid ostame me vaid sellest poest, kus on soodukas. Fakt on see, et linnas elades on see kokkuhoiu teema mõnes mõttes lihtsam, mõnes mõttes raskem. Lihtsam, sest saad jälgida erinevate poodide hindu. Raskem, sest kipub olema nii, et käiakse iga päev poes. Ning muidugi vahel tuleb tuju minna lihtsama vastupanu teed ning osta hoopis valmistoitu, nagu meie - ostsime kahel korral pitsakohvikust pitsast. Need kaks korda läksid kokku 26 € maksma, selle raha eest oleks saanud ma teha aga terve nädalamenüü toite.

Muidugi ei saa unustada seda, ET kõik sõltub ikka veel sellest, kui palju on su leibkonnas inimesi, kes reaalselt tahavad kodus sooja toitu saada. Meie peres on neid kokku hetkel 3. Need aga kellel peres on 10 last, on neid neli korda rohkem. See tähendab, et ka söögile kulub kas just 4 korda rohkem raha, aga 2-3 korda kindlasti rohkem raha.

Aga nagu "katsest" näha siis meie pisike pere tuleks 100 euroga kuus toiduga hakkama. Peab olema vaid järjepidevust ja tahet!

Teisi Leanika postitusi saad lugeda SIIT

8 kommentaari

R
Reet  /   19:51, 23. jaan 2018
Ei ole reaalsed hinnad menüüs. Paljudes toitudes läheb juba lihale rohkem raha kui kogu õhtusöögi hind kokku. Lisaks sellele on tomat ja kurk väga kallid. Ei tea ehk Tapal jagatakse toitu tasuta? Öelda võiks ka seda, mitu inimest selle raha eest sõid.
E
Elu maal.  /   20:03, 23. jaan 2018
Maakohas on poes müügil Luunja kurk hinnaga 6.54. Tomatid on Hollandist 2.50 nätsked ega kõlba süüa. Lillkapsas 3.50. Kanapoolkoivad 2.40. Liha on pakendatud ca 5.00. Osa juurikaid on keldris olemas. Ekstra linna siurde poodi ei sõida. Kord kuus saab toodud pikema säilimisajaga toidukaubad aga värsked tooted on ikka ülemõistuse kallid.
M
Maiken  /   21:21, 23. jaan 2018
Kuidagi ei taha uskuda, et nii odavalt õhtusöögiks valmistatud toidust ka veel järgmiseks hommikuks ja lõunaks jätkub.... äärmisel juhul ühele inimesele, aga mitte kolmele. Olen küll kokkuhoidlik pensionär ja omas keldris on ka ikka üht-teist, aga kahekesi alla 200€ toidule ei tule küll kuidagi välja.
U
Urve  /   13:22, 24. jaan 2018
sama siin.Läheb ka ikka 200 ära,mina,vanamees ja kiisu Kusjuures porgand ja kartul oma kasvatatud.
  /   23:18, 23. jaan 2018
ei tea... sajaline per nägu kuus oleks usutavam
T
Täielik  /   23:22, 23. jaan 2018
JURA
L
Liis  /   14:20, 24. jaan 2018
Ise tegin statistikat novembris 2017 ja toidule kulus täpselt 97 eurot kuus. (Lisaks "laristasin" kohvikutes 10.50). Kas see on vähe? Sõin täiesti normaalselt, aga jätsin ära kõik mõtetud ostud nagu saiakesed, maiustused jms.
L
Linnavurle  /   17:04, 24. jaan 2018
Huvitav, kas see pere hommikuti ja lõuna ajal üldse ei söö? See 100 ju ainult õhtusöögid.
N
Nii tore  /   10:54, 27. jaan 2018
on lugeda neid artikleid, kus kuulutatakse kui vähe toidule läheb. Võiks ju veel vähem kulutada ja eks enamus inimesi ongi sunnitud seda tegema. Aga kus läheb piir? 21. sajand juba, maailm nii palju edasi arenenud, tahaks ka elada normaalselt, mitte senti veeretades.

Loe ka neid lugusid