Jaga:     
Blogid

RASEDANA REISILE: seda pead kindlasti teadma!

Enamus, kes on mu blogi lugenud, teavad, et käisin just mõni aeg tagasi lennureisil Hispaanias. Reis toimus 30-31. rasedusnädalatel.

Tänapäeval on rasedana reisimine üsna tavaline ja kättesaadav, kuid samas ei ole paljud kursis sellega, mida oleks rasedana tarvis reisil varuda ja millega tuleks kindlasti arvestada, et sinul ja kõhubeebil oleks võimalikult mugav. Seetõttu mõtlesin rääkida omast kogemusest ehk keegi saab siit abi.

Väidetavalt on kõige parem aeg reisimiseks teine trimester (18.-28. rasedusnädal), mil enesetunne on kõige parem ning enneaegse sünnituse oht kõige väiksem. Sel ajal ei häiri sind ilmselt veel suur kõht ning keha suudab muutustega hästi kohaneda. Esimesel trimestril on oht raseduse katkemiseks rõhuvahede tõttu, kolmandal trimestril võib rõhkude vahetumine esile kutsuda enneaegse sünnituse. 

Et ma suudaksin rahumeeli võtta ette lennureisi kolmandal trimestril, nõudis minult kahte tingimust, mis peavad olema täidetud 

  1. REISIKINDLUSTUS!
  2. Ämmaemanda tervisetõend, nõusolek, ülevaatus. 

Kindlasti reisikindlustus! Ilma selleta ei võtaks ma ühtegi reisi ette. Minu jaoks oli oluline, et minu kindlustus hõlmaks endas kogu rasedusega seotud riske (s.h tagaks ka enneaegse sünnituse - tõenäoliselt on see kõige kulukam komplikatsioon) piiramatus summas.

Sellises staadiumis rasedale, nagu olin mina, oli variante vähe. Mina valisin kindlustusselts Bupa Global'i. See oli pmt ainukene kindlustusselts, mis kindlustas kuni 36. rasedusnädalani ja hõlmas endast kõiki riske, piiramatus summas - täpselt nii nagu ma soovinud olin. Hind on muidugi sellel kordades krõbedam, kui teistel aga see oli ka ainuke variant, mis tagaks südamerahu. 

Olen saanud tagasisidet, et paljude jaoks on Bupa Globali puhul murekohaks see, et tegemist täiesti tundmatu välismaise kindlustusseltsiga. Bupa Global'i kindlustus saab teha ka läbi Iizi'se, see võiks ehk natuke kindlustunnet juurde anda ning nendega võiks reisil olles olla lihtsam suhelda. Muidugi peab arvestama, et läbi Iizi tehes on see lihtsalt sutsu kallim. Mina ei hakanud selle Iizisega mässama ja tegin otse Bupaga. 

Kolmandal trimestril tasub üle vaadata konkreetse lennufirma nõuded rasedatele. Meie reisisime Lufthansaga. Nemad lasevad pardale 36. rasedusnädalani koos tervisetõendiga. Muidugi kõikidel lennufirmadel võivad need tingimused erinevad olla. Ämmaemand väljastas mulle vajaliku inglise keelse tervisetõendi, andis oma nõusoleku ning vaatas mu enne reisile minekut üle. Ma võtsin veel igaks juhuks paberkandjal enda tervisetõendi kaasa.

Lennukis - mida sinna varuda ja millega arvestada?

  • vett! - kindlasti varu endale palju vett, sest lennukis olev kuiv õhk tekitab janu. See hoiab ka ära võimalike tursete tekkimise. Mina ostsin veepudeli lennujaamast kohe kaasa ja lisaks sain lennukis.
  • vajadusel vali iste, mis on vahekäigu juures, sest sealt saad lihtsasti tualetti külastada ning vajadusel ennast ringutada ja ringi liikuda. Mina istusin keskmises toolis, aga lennureis oli ümberistumisega ning mõlemad kestsid ca 2.20h, seega minul ei jõudnud selle aja jooksul tualeti vajadust tekkida ning liikumiseks ei näinud ka vajadust. Kellelgi on kindlasti teisiti, seega pigem vali vahekäigu poolne iste.
  • kasuta tugisukki - kusjuures, ma uurisin nende kohta enne reisi, plaanisin need ka soetada, aga ikkagi jätsin ostmata ja näed, õnneks polnudki vaja ka. Tugisukad on abiks tursete, veeni trombide tekkimise vastu. Neid leiab apteekidest ning ka Sokisahtlis pidavat midagi olema. 
  • pane selga võimalikult mugavad riided!! - mina läksin pükstega natuke alt. Panin küll rasedapüksid aga mul pole sellised, mis käivad kõhu peale vaid sellised, mis jäävad kõhu alla. Need hakkasid lennu lõpus natuke pigistama. Ehk oleks mingisugused lohvakad, venivad püksid parem mõte olnud. Selga panin tavalise T-särgi, tagi ja salli. Jalga panin tossud. 

Riided - milliseid riideid võtta kaasa, kui reisid sooja?

Tol hetkel, kui mina Hispaaniasse reisisin oli seal päeval 24-26 kraadi, õhtul/öösel läks külmemaks ning olla võis ca 13 kraadi. Mina pidin siis arvestama, et päeval oleks mul võimalikult mugav ja hoolitsema selle eest, et mul ei hakkaks palav, õhtuks pidin aga varuma kindlasti midagi soojemat.

Päeval oli minu põhiline riietus lühikesed püksid, mõni topp või t-särk ning tossud. Kaasas alati pusa, mida vajadusel peale tõmmata. Kuna meie reis oli selline, mis hõlmas palju ringi trippimist ja jalgadel olemist, siis minu jaoks olid jalanõud kõige olulisemad, et ma jaksas ikka terve päeva jalul olla ja, et jalad valutama ei hakkaks. Samuti võtsin kaasa ka paar mugavamat kleiti - neid ma selga ei saanudki.

Ravimid
Võtsin kaasa igaks juhuks paratsetamooli. Teistel ravimitel tarvidust ei näinud. Kui võtad lisaks raseda vitamiine, siis võta kindlasti ka need kaasa!

VÕTA KINDLASTI KAASA RASEDAKAART! - mina selle unustasin, mis on väga halb. Hea, et mul see reisi ajal meelde ei tulnud, ma oleks vist ilmselt päris paanikas olnud, sest juhul, kui midagi peaks juhtuma, siis seal on kirjas kõik sinu andmed ja rasedusega seonduv vajalik info, mida võib kohe tarvis minna.

Tea oma veregruppi! - seda mina teadsin.

Värskete blogipostitustega saad ennast kursis hoida Bettyka blogis SIIN 
Instagramis leiad ta siit: betttyka

Loe ka neid lugusid