Jaga:     
Blogid

15aastaselt rasedaks: „Klassikaaslased suhtusid sellesse halvasti ja paljud lõpetasid minuga suhtlemise. Õpetajad vaatasid viltu. Aga sain hakkama!“

Oma lugu jagab Kadi-Liisiga Marlin, kes jäi 15aastaselt lapseootele ja on elav tõestus selle kohta, et laps ei ole takistuseks.  Vanemad olid kurjad ja nende jaoks ainus võimalus oli abort, aga selleks oli liiga hilja.

Kuidas suhtusid su vanemad sellesse, et rase oled ja kuidas sa neile seda ütlesid?

Ema viibis reisil ja saatsin sõnumi, et olen rase. Seejärel helistas ta mulle nuttes, et ma peaksin kindlasti aborti tegema. Ema tuli reisilt tagasi ja rääkis siis ise isale. Mõlemad olid kurjad ja nende jaoks ainus võimalus oli abort, aga selleks oli liiga hilja. Aja möödudes rahunesid ja hakkasid lapse jaoks vajalikke asju varuma.

Milline reaktsioon oli lapse isal ja tema perel kui teatasid, et last ootad?

Mina hakkasin nutma, kui sain teada, et olen rase. Tema ütles, et  rahune, et saame hakkama. Tema vanemad pooldasid ka aborti, kuid olid rahulikud ja leppisid üsna lihtsalt selle mõttega.

Kas käisid rasedana ka koolis ja mitmes klass sul parasjagu oli?

Käisin siis 9. klassis. Käisin enamus tundides kohal niipalju kui jõudsin. Kuna sünnitasin aprillis, siis juunis käisin tegin eksamid ja lõpetasin 9. klassi väga edukalt.

Kuidas suhtusid õpetajad ja kaasõpilased sinu lapseootusesse?

Klassikaaslased suhtusid väga halvasti ja paljud lõpetasid ka minuga suhtlemise. Õpetajad vaatasid ka veidi viltu, kuid tulid kooli osas väga palju vastu ja aitasid mind tagasi järjele, kui vahepeal puudusin. Klassis oli kaks sõbrannat, kes mind toetasid.

Kui lihtne oli beebi kõrvalt põhikool lõpetada?

Väga lihtne, kuna 9. klassis mais-juuni kuus enam tunde ei olnud ja toimus valmistumine eksamiks, nii sain konsultatsioonides ikkagi kohal käia ja minu vanaema hoidis last.

Kas peale lapse sündi oli vahel ka tunne, et on raske või ei saa hakkama?

Vahel kui ta öösiti nuttis tekkis tunne, et enam ei jõua. Selliseid hetki on veel olnud, et enam ei taha ega jõua, aga oleme siiani kõigest üle saanud. Peale lapse sündi istusime me mitu kuud enamasti toas ja väljas ei käinud, tekkis raske tunne ja kerge masendus. Aga see tunne läks üle, kui sügisel tagasi kooli läksin ja kodust välja sain.

Kuhu peale põhikooli lõppu õppima läksid?

Peale põhikooli lõpetamist alustasin kohe sügisel uuesti kooliteed. Läksin vanalinna täiskasvanute gümnaasiumisse ja käisin ühe aasta seal. 11. klassi läksin Pääsküla gümnaasiumisse ja õppisin samamoodi nagu kõik teised sealsed õpilased. Kui gümnaasium oli lõpetatud, õppisin teeninduskoolis kondiitriks. Lõpetasin ka selle neljade ja viitega ja läksin ülikooli. Õpingi praegu Eesti ettevõtluskõrgkoolis Mainor teisel kursusel personalijuhtimist ja lisaks töötan täiskohaga.

Kooli ajal aitasid mind lapse hoiuga minu vanaema ja õde. Kui 11. klassi läksin siis laps läks lastehoidu ja käis aasta seal ning peale seda läks lasteaeda. Sain iga päev ja puudumata koolis käia, sest kui laps jäi haigeks, aitas mind vanaema. Rahaliselt toetasid mind mu vanemad ja toetavad siiani, kuna käin tasulises koolis ja elan üürikorteris.

Teisi Kadi-Liisi blogipostitusi saad lugeda SIIT

Loe ka neid lugusid