Jaga:     
Pere ja Kodu

Miks lapsed küüsi närivad ja kuidas sellest probleemist vabaneda?

Lapsed võivad küüsi närida mitmel põhjusel – uudishimust, igavusest, stressi leevendamiseks, harjumusest või imiteerides kedagi teist. Küünte närimine on üks ühest niinimetatud “närvilisest harjumusest” kuhu kuuluvad ka pöidla imemine, nina nokkimine, juuste keerutamine ning välja tõmbamine ja hammaste krigistamine. Tegemist on ka harjumusega, mida jätkatakse suure tõenäosusega täiskasvanuna.

Suureks saamine võib muuta lapsed närviliseks ja paljud neist pingetest ja survest on lapsevanemale silmaga nähtav. Kui su laps närib küüsi mõõdukalt (ei tee endale liiga) ja alateadlikult (näiteks, kui vaatab televiisorit) või kui ta närib neid teatud olukorras (näiteks esinemistel või kooli teste tehes), siis on see tema viis tulla toime stressiga ja lapsevanemana ei ole muretsemiseks põhjust.

On suur tõenäosus, et laps lõpetab küünte närimise iseenesest, kuid kui see kestab kauem, kui sa arvanud oleksid või kui see muutub harjumuseks, on olemas paar lihtsat viisi, kuidas aidata tal lõpetada.

Mida kiiremini sa harjumusele jaole saad ja seda märkad, seda lihtsam on sul võimalik aidata lapsel sellel kombest vabaneda.

Jälgi last ja selgita välja, mis võivad olla küünte närimise põhjuseks. Näiteks hiljutine kolimine, uus kool, probleemid teiste koolikaaslastega või eesootav jalgpalli mäng – leia üles murekoht ja aita lapsel neist rääkida.

Ära nääguta ja karista. Kui su laps just ei taha küünte närimisest loobuda, siis ei ole sul suurt midagi teha. Nii nagu teised halvad harjumused, on ka see alateadlik käitumine. Kui su laps isegi ei pane tähele, et ta seda teeb, ei ole karistamisest ja näägutamisest suurt abi. Selle asemel sea näiteks reegel, et söögilaua taga ei näri küüsi. Survestamine sellest täielikult loobumiseks võib tekitada hoopis lisastressi ja muuta olukorra hullemaks.

Leia asendus küünte närimisele. Tegemist võiks olla tegevusega, mis teda stressirohketes olukordades rahustaks. Abi võib olla ka stressipallist või näiteks nätsu närimisest. Oluline on, et see ei oleks mõni teine halb harjumus.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid