Jaga:     
Uudised

Ema: „Ma tahan vastuseid. Millest tuleb autism? Kas vaktsiinid on 100 % ohutud?“ (10)

"Tulime peale vaktsiini koju ja laps hakkas meeletult karjuma, tekkis lööve, beebi oksendas. Kahe nädala pärast sattusime haiglasse ja olime tilguti all. Paneb kahtlema," kirjeldab ema. "Tahan vastuseid!"

Eesti Televisooni saate "Suud puhtaks" avalõigus ütles ka "Pealtnägijas" üles astunud ema, et tal ei ole tõendeid, et just vaktsiin on põhjustanud tema lapse terviseprobleemid, kuid ta oletab seda. Ema räägib, et ta pole saanud üheltki arstilt selget vastust, millest tuleb autism? "Kas vaktsiinid on sada protsenti ohutud?" küsib ta.

Vaktsineerimine aitab ennetada nakkustesse haigestumist ja nakkushaiguste levikut, aga selleks peab vaktsineeritud olema 95% protsenti elanikkonnast.

Eesti riiklikkus immuniseerimiskavas on praegu 11 erineva haiguse vastu ette nähtud vaktsiinid, aga neist koguni üheksa osas on alla kaheaastaseid lapsi vaktsineeritud natuke alla 95%. Kui suureneb vaktsineerimata inimeste osakaal, võivad tekkida haiguspuhangud, mida on juhtunud viimastel aastatel mitmes Euroopa riigis.

Riikliku kava vaktsiinid

Riiklikku vaktsineerimiskavva kuuluvad: tuberkuloos, B-viirushepatiit, rotaviirusnakkus, leetrid, mumps, punetised, difteeria, teetanus, läkaköha, lastehalvatustõbi, B-tüübi Haemophilus influenzae b-nakkus ja nende vastu peaks kindlasti vaktsineerima. 2018 jõustub muudatus, kus B-hepatiidi vaktsiini tegemist ei alustata enam sünnitusmajas, vaid lapse 3-kuuseks saades.

Riikliku kava välised vaktsiinid

Eelmisel aastal vaktsineeriti lapsi kõige enam puukentsefaliidi vastu, millevastase vaktsiini sai 3951 kuni 14. aastast last. Teine populaarne kavaväline vaktsiin oli gripivaktsiin, mis tehti 3204 lapsele, ja pneumokokknakkuse vastu lasti vaktsineerida 837 last. Pneumokokivaktsiini sihtrühma kuuluvad eelkõige enneaegsed imikud, gripi vastu võib vaktsineerida lapsi 6. elukuust alates ja puugivaktsiini esimesest eluaastast.

Aastas päästetakse miljoni inimese elu

Tänu vaktsineerimisele on haigestumine paljudesse rasketesse nakkushaigustesse oluliselt vähenenud ja maailmas päästetakse nii ühes aastas mitme miljoni inimese elu.

Vaktsiin sisaldab haigust tekitava viiruse või bakteri neid antigeene, mille kaudu immuunsüsteem haigustekitaja ära tunneb. Vaktsiinid on välja töötatud nii, et seal on ohutud antigeenid, mis nakkushaigust ei põhjusta.

Vaktsineerimise tulemusel kujuneb sarnane immuunsus nagu nakkushaiguse läbipõdemise järel, kuid ilma haiguse enda põdemise ohtude ja vaevadeta.

Kui mingi haiguse vastu vaktsineeritud laps nakatub, siis on immuunsüsteem kohe valmis teda kaitsma. Mikroorganismid hävitatakse enne, kui nad saavad hulgaliselt paljuneda. Nii on takistatud ka nakkuse levimine teistele inimestele.

Räägi kaasa emmede jutustamiskohas Pere ja Kodu Facebookis

5 kommentaari

-
---  /   06:15, 23. nov 2017
ma tahan teada, miks sünnib praegusel ajal nii palju "erilisi" lapsi ja kuidas selliste juhtude arv on aastate lõikes muutunud. Olen kaua elanud ja ehkki paarkümmend aastat tagasi olid erilised veel peidus, sii someti ei olnud neid igas peres nagu praegu. Iga sündiv laps on risk.
Arvan, et põhjus on toidus, näiteks antibiootikumid, mida loomadele sisse söödetakse, ehk ka väetised, mis annavad suuri saake. Lehmade piimatoodang on tõusnudvähemalt poole võrra, sigade sööt, mis paneb nad ülikiirelt kasvama... Ja eks inimeste toit ju ka sisaldab kõike, mis säilitab, teeb ilusaks, maitsvaks - osta ja vaid neela. Need meeletud maiustusteriiulid marketites süüakse ju pidevalt tühjaks.
"Kooselude" haprus, õnnetud kodud, üksikemad,töökohtade nappus, koondamiste mure, hakkamasaamise stress, lapseeast sisse söödavad beebibillid, arutu seksi promomine, alkohol lapseeast, narkootikumide "proovimine"...
Vaktsineerimine on ju kaua olnud ja kaua pole seda kardetud. Võibolla rumalusest. Võibolla on vaktsiinid "arenenud"? Või ei sobi need vanad head vaktsiinid praeguse aja muutustega kokku.
Osta kõige lihtsamat ravimit, saad meetripikkuse hoiatuste lehe...
  /   13:45, 23. nov 2017
Sellepärast sünnib, et iga leivapäts jäetakse ellu. Meditsiin on nii kaugele "arenenud", et poolekilosed jäävad ka juba ellu. See, et nad pole elule veel väljagi arenenud, on teisejärguline kahjuks.
  /   09:30, 23. nov 2017
Kui oleks teada, millest tekib autism, siis ilmselt oleks juba tarvitusel ka abinõud, et seda ei tekiks. Aga ilmselgelt ei teata.
Mina tahan teada, millest tekib transvestiitsus ja haoandus ja lesbindus. Kas ka vaktsineerimisest?
V
Vaktsiin  /   10:17, 23. nov 2017
on ju tegelikult haiguse tekitaja, et inimene põeks haiguse KERGEL kujul läbi, misjärel tekib resistentsus selle haiguse vastu (nõnda LOODETAKSE). Aga iga organism on ju individuaalne. Seetõttu on ka põdemise vorm erinev...
R
Rumal  /   11:07, 23. nov 2017
Jutt
P
penskar  /   12:23, 23. nov 2017
See on geneetiline haigus, vaadake suguvõsa minevikku mitu põlve tagasi, kas ka seal oli kummalisi inimesi.
J
jura  /   12:33, 23. nov 2017
geeniviga tekib muutusest DNA järjekorras ja seda muutust võib vabalt tekitada vaktsiinis olevad lisaained. Uuri vaccines and dna mutation goolge on olemas.
P
pelgan  /   13:19, 23. nov 2017
et ka varem sündis neid erilisi päris palju, aga paljud surid lihtsalt ära, sest nendega ei nähtud vaeva ja meditsiini tase ei olnud nii hea, kui praegu. Teine mõjur võib olla noorte tütarlaste poolt tarvitatavad vähese alko sisaldusega joogid: siidrid, maitsestatud viinad jmt. Olgugi, et nad end sellest purju ei joo, võib alkohol geene kahjustada. Naiste munarakud teatavasti ei vahetu, nii nagu meeste seemnerakud. Ka olustik ja toidud on teised. Palju säilitusaineid igas ampsus. Vaktsiinide kohta ei oska midagi arvata, pädevus puudub.
H
hgg  /   14:38, 23. nov 2017
varem oli 1:150st, nüüd on 1:68-st
Ä
Ära pelga.  /   10:21, 9. dets 2017
Paraku autistid sünnivad ka nendes peres kus naine ei tarvi üldse alkot. Ära lange ossi sarnaste propaganda ohvriks.

Loe ka neid lugusid