Jaga:     
Pere ja Kodu

Laps on endast väljas ja nutab. Sinul on närvid läbi ja käratad talle midagi taolist…

”Uskumatu, et see kriimustus sulle ikka veel haiget teeb! Saa suureks!”

”Miks sa virised? Meil oli väga tore reis veekeskussesse. Said liumäest alla lasta, basseinis ujuda, aga ikka ei sobi mitte midagi. Kõik. Rohkem me veekeskusesse ei lähe!

”Su pea ei valuta. Korista oma tuba ära ja jutul lõpp!”

Tüüpilised näited sellest, kuidas lapsevanem oma laste emotsioone eiravad. Mis omakorda ajavad lapse endast veel rohkem välja ja teinekord lausa hüsteeriasse. Rääkimata probleemi lahendamisest, mida võibki ootama jääda.

Sinu reageering lapse ütlustele paneb ta veel rohkem reageerima. Selle asemel, et lasta oma emotsioonidel enda üle võimust saada, võta sekund aega rahunemiseks ja kuula ära, mis su lapsel sulle ütelda on.

Kui sa annad lapsele võimaluse oma mure välja rääkida ja mõistad teda, langeb tema õlgadelt suur koorem. Tänu millele tunneb eelkõige laps ja lõppkokkuvõttes ka sina, end poole paremini. Teinekord piisab vaid asjade väljarääkimisest, et juba hakkakski parem.

Põhjus, miks lapsevanema ja lapse vahelised tülid kuhugi ei jõua, on see, et kumbki osapool ei kuula, mis teisel ütelda on. Samal ajal, kui laps püüab kõigest väest oma tundeid sõnadesse panna, mõtled sina oma peas välja enda jaoks sobiva stsenaariumi ja nii kui laps on oma jutus pausi teinud, pasundad selle koos tundelaviiniga endast välja. Sama teeb ka laps. Otsib võimalust enda kaitsmiseks ootamatu rünnaku eest. Selline käitumine ei vii aga kuhugi.

Järgmine kord, enne tüli algust, püüa oma laps ära kuulata ja mõista, mida ta sulle ütelda tahab. Vaid nii on sul võimalik positiivse tulemini jõuda.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid