Jaga:     
Blogid | Triini blogi

Palve lasteaiaõpetajatele: "Palun kallistage mu last!" (12)

Leidub lapsevanemaid, kelle arvates neil on õigus ja püha kohustus õpetada lasteaiaõpetajaid õpetada nende tööd tegema.

Lasteaias oli täna arenguvestlus. Vähemalt nime poolest oli see selline, aga reaalsuses oli see pigem vestlus sellest, milline on mu laps ja millist koostööd ma õpetajatega teha sooviksin. See koostöö siis ei olnud see aasta selline nagu eelmine aasta, kus kogemata sain inglise keele eraõpetajaks. Pigem seekord taheti just teada, et mida mina ootan õpetajatelt. Mida ma siis neilt ootan?

Ma olen ema olnud sutsukese üle kolme aasta. Ma ei ole selleks kunagi läbinud mingisuguseid kursuseid, et ema olla ja mul ei ole ka tagataskust võtta kraadi alghariduspedagoogina töötamiseks. Seega ma kohe ei osanudki midagi tarka sellele küsimusele vastata. Õpetajad, kes mu lapsega tegelevad, on seda tööd teinud võib-olla sama kaua kui mina siin planeedil eksisteerinud olen. Ilmselgelt on nemad palju pädevamad selles teemas kui mina ja ma lõpuks ei osanudki neilt midagi nõuda. Mu laps ei ole pirtsakas sööja, et nad peaksid jälgima, et kausike tühjaks saaks. Mu laps on sotsiaalne, armastab tähelepanu ja suhtlemist ning tahab saada kallistusi.

Maa ja ilm

Ütlesingi neile, et kui mu laps soovib, siis palun kallistage teda. Tema jaoks tähendab kallistus maad ja ilma. See laps reaalselt naudib väga kallistamist. Kogu aeg, igal pool ja on nõus ka võõraid inimesi kallistama, kui tal tuju tuleb. Õpetajad olid selle peale üllatunud. Ilmselgelt nad ootasid kilomeetripikkust kirja selle kohta, kuidas just minu järglast megaeriliselt arendama peaks. Aga näe, ei saanud nimekirja. Seletasin neile seda niiviisi, et neil on kogemus, neil on õppekava ja neil on vastav haridus ja mina usaldan neid emana.

Miks siis mitte visata neile ette nimekirja sellest, kuidas just minu supermegaerilist võsukest arendada? Esiteks seetõttu, et lapsel on olemas kodu kahe lapsevanemaga, kelle elutöö järgmised 18+ aastat on lapsega tegeleda ja temast inimene kasvatada. See tähendab suuresti siis kõhutunde järgimist ja samas ka koos mängimist, oma teadmiste jagamist ja lapse argitoimetustesse kaasamist.

Oma lapse arengu eest vastutamine on minu töö, aga samas mul puudub igasugune spetsiifiline haridusteadlaste poolt heakskiidetud hariduskava, kuidas seda teha. Okei, jah. Emad loevad igasugu raamatuid, et kuidas lapsi mitte alastimuleerida ja mitte ülestimuleerida, kuidas lapstele pakkuda piisavalt väljakutseid ja arendada neid 3D-mõtlemise ja probleemilahenduse ja emotsionaalse intelligentsuse suunas, aga siiski me oleme vaid emad. Seega selle asemel, et oma arusaamu ja guuglitarkust õpetajatele peale pressida las nad siis teevad nii nagu nad peavad. Nemad ju peavad ka kindlasti minu lapse heaolu silmas.

Teevad õigesti

Ja mu laps armastab käia lasteaias, ilmselgelt nad teevad seal midagi õigesti. Teiseks, õpetaja amet on suhteliselt keeruline. Sa pead aru saama igast lapsest ja leidma ülesse need asjad temas, mis tekitavad lapses huvi ja tahtmist töödes osaleda. Samas pead olema poliitiliselt korrektne lapsevanemaga suheldes ja painduma täpselt nii paljudesse suundadesse, kui sul on seal kasvandikke. Näide: mina kui elektrihariduseta inimene ei lähe elektrikule seletama, kuidas kaablit vaja harutoosis omavahel ühendada ja milliseid kaitsmeid vaja mingile seadmele. Elektriku töö on selliseid asju ise teada ja mis ma ikka targutan. Tean neid sõnu vaid seetõttu, et mu peres on elektrimaterjalidega tegelevaid inimesi palju. Aga samamoodi kui ma ei lähe elektrikule seletama, kuidas tema kaablit elamises laiali veaks ja asju kokku ühendaks, siis miks peaksin ma minema seletama õpetajale, kuidas õpetada? Ei lähegi, aga kahjuks leidub meeletult palju lapsevanemaid, kelle arvates neil just selline õigus ja püha kohustus on õpetajaid õpetada nende tööd tegema.

Mida ma siis eeldan oma lapse õpetajatelt? Koostööd. Annavad nemad märku, millega võiks last suunata või arendada ja kaasan mina selle direktiivi oma ellu. Lõpetuseks olen ma ema olnud ju vaid sutsukese üle kolme aasta.

­Minu nimi on Triin (32): olen ema, abikaasa, tudeng ja täiskohaga kontoritöötaja. Meie pisikesse perre kuuluvad Mees (32) ja Piiga (3a).

7 kommentaari

L
looda sa  /   22:54, 9. nov 2017
meie lapsel lasi kasvataja suuremal poisil jajaga lüüa alakõhu piirkonda,sa loll kasvataja ,saad kunagi oma tasu .
L
loll   /   08:48, 13. nov 2017
kasvataja-kas normaalne inimene ütleb nii,ka oma sõnade eest tuleb ükskord vastutada.Kui sa ise NII TARK oled,siis sa selliseid sõnu teise pihta ei loobiks.
V
vanem naine  /   05:33, 10. nov 2017
mina sobiks just lasteaeda kallistajaks, kulle lapsed nii meeldivad ja nad on mulle nii armsad.
R
Rõõmurull.  /   18:30, 14. nov 2017
Väga väga on vaja selliseid abikäsi kes lihtsalt last kallistaks ja süles hoiaks, väiksed ootavad Teid.
V
Võts  /   07:13, 10. nov 2017
Kallistage. Ilusad mõtted ja sünad. Kuid kui hommikul jätad kurva lapse terveks päevaks kohta mida nimetatakse lasteaiaks, siis - kindlasti on ka erinevaid ja tublisi ning lastest hoolivaid.
Kuid mina sain tagasi kokutava, mitte enam selleks ajaks niormaalse psühikaga lapse.
Vastusele, mis sisi juhtus - noh , natuke tuli tõsta häält, et harjuks korraga .... ja laps nuttis tervepäeva.
Saan aru, et raske töö, aga kui ei sobi või ei meeldi, minetee midagi muud.
Edu igataes tublidele ja lastest hoolivatele lasteaiaõpetajatele.
N
NO  /   19:13, 12. nov 2017
aga hoia oma last siis ise,milleks vedada oma vatis kasvatatud hellikut nii jubedasse kohta?
M
mari  /   19:29, 12. nov 2017
Aga kallistada ju ei tohi. Seda vòidakse valesti tòlgendada.
T
Täpselt!  /   13:14, 14. nov 2017
Pedofiilia ju!
L
lasteaiast  /   19:51, 12. nov 2017
Meil esitas üks ema kaebuse kasvataja kohta, et see võttis tema nutva lapse hommikul vastuvõttes enda sülle: "Ma ise ei võta teda sülle ja teil pole selleks mingit õigust!"
Mõned jälle nõuavad.
Laseme ikka kuldset keskteed mööda edasi, oma äranägemist mööda.
N
naine  /   11:06, 14. nov 2017
no mina küll ei taha et võõras tädi minu lapsi kallistaks!
N
no pole sindki kunagi kedagi kallistanud,  /   11:50, 14. nov 2017
lapse said ka nii,et maha ja taha.On mul õigus,naine?
N
naine  /   12:45, 14. nov 2017
mis põhjusel peaks võõras minu last kallistama, võtaksin seda ahistamisena, ka sõnadega saab võõras tädi last lohutada, kallistan ainult mina!

Loe ka neid lugusid