Jaga:     
Beebi | Toitmine

„Rinnaga toitmise alane teavitustöö on omandanud agressiivse hoiaku.“ (5)

"Reaalsuses proovivad teised naised ema avalikust imetamistoast füüsiliselt välja tõsta, sest “need on imetamiseks, mitte pudeliarmastajatele,” kirjutab Christina Treier Feministeeriumis.

Imetamisnõustamisest on rohkem kasu, kui lõpeb häbistamine ja demagoogia ning algab mõistmine. Lapse vajadused ei piirdu vaid rinnapiimaga ning süütundel ei tohiks olla vanemluse juures kohta.

Rinnaga toitmise alane teavitustöö on omandanud agressiivse hoiaku, mille tagajärjel on värsked emad vastamisi survega iga hinna eest imetada

Naise otsuse taga mitte imetada võib olla sadu põhjuseid, nii meditsiinilisi ja elustiilivalikulisi kui ka psühholoogilisi. Kui imetamisest loobutakse meditsiinilistel põhjustel, näiteks imetamist mittesoovitava ravimi või haiguse tõttu, on otsus lihtsamini aktsepteeritavad. Seevastu peetakse naise psühholoogilisest profiilist ja pere elustiilist lähtuvaid põhjuseid ühiskonnas vähemkaalukateks.

Kui meditsiinivaldkonna töötajad kasutavad liialdatult dramaatilist retoorikat, et saavutada oma eesmärki, siis pole see kuigi eetiline.Rinnaga toitmine on imetajatele liigiomane tegevus ning sellele vastu vaielda oleks ebaratsionaalne. Küll aga tundub, et rinnapiima kasutegurid ja sellega toitmise pikaajaline mõju lapse arengule on laktivistide poolt suuresti ülemüüdud, jättes mulje nagu oleks rinnapiim efektiivne arstim.  

Hinnang, mille kohaselt on rinnapiimaga toidetud lapsed 3–5 protsenti kõrgema IQga, on kontekstist välja rebitud, sest ei võta arvesse lapse sotsioloogilist tausta ja pärilikkusfaktoreid ning võrdub tegelikkuses hoopis IQ testide mõõteveaga. Samas perekonnas kasvanud, ent erinevalt toidetud laste erinevused terviseprofiilides on statistiliselt vähetähtsad.

Imetamine on suurepärane. Piimaseguga toitmine on suurepärane. Ükski vanem ei tohiks tunda end alaväärsena, sest on teinud oma pere jaoks sobivaima otsuse. Rinnaga toitmise strateegiad ning teavitustöö peavad muutuma vähem agressiivseteks, loobuma paternalistlikest narratiividest ja liialdatud väidetest rinnapiima kasutegurite kohta.

Loe pikka ja põhjalikku artiklit Feministeeriumist

Leiad sealt ka Eesti Ämmaemandate Ühingu ja Eesti Lastearstide Liidu kommentaari.

Christina Treier on naine, feminist ja ema. Ta püüab IT-valdkonnas rakendust leidnud analüütilise mõtlemise abil lahti mõtestada lapsevanemaks ja emaks olemise väärtushinnanguid ühiskonnas.

5 kommentaari

M
Mis jura?  /   16:57, 8. nov 2017
Ja sellist Feministeeriumi poolset täielikku jura rahastab meie riik? Kus on palun ametnike silmad!
T
tomm  /   18:53, 8. nov 2017
Lapse imetamisest keeldumine tuleks panna kriminaalkaristuse alla.
I
Iks  /   21:27, 8. nov 2017
Midagi nii rumalat ja mina-maailmapildi keskset ei ole ma tõesti väga ammu lugenud. Kogu sõnavõtt kubiseb vastuoludest rääkimata faktide väänamisest, halvustamisest kõigi ja kõige suunas, mis on seotud rinnaga toitmisega. No jah, tegemist on ju ühe tavalise inimesega (vist emaga), kes elab välja oma emotsiooni või õigemini vist oma kibestumist pugedes samal ajal justkui feminismi, õiguslike aspektide ja isegi mingite teadusuuringute taha, milles tal sügavamat teadmised tegelikult puuduvad. Antud juhul tundub, et artikli autor ei ole eriti päedav üheski kolmes eelmainitud valdkonnas. Üheltpoolt mõistan, et rinnaga mitte toitvat naist ei peaks halvustama jne. kuid väga küüniline on kõiki imetavaid emasid ja rinnaga toitmise eest seisvaid spetsialiste halvustada. Viimased, et tee oma tööd kindlasti mitte emade kiusamiseks ja alandamiseks nagu artikli sisust võis välja lugeda vaid pigem ikka laste tervise pärast. Piimasegud on väga vajalikud ja tõepoolest tänapäeval suhteliselt kvaliteetsed või pigem oleks vist õigem öelda suhteliselt ohutud (ja puhas vesi on meil ka õnneks kättesaadav), kuid rinnapiima need ei asenda.
M
Mõtlik  /   22:17, 9. nov 2017
Masendavad tüübid seal feministeeriumis. Mida paganat neil selle rinnaga toitmise vastu küll on? Piimapudelid peaksid arenenud riikides nagu läbi käidud ja kõrvale heidetud etapp olema.
A
Arupeetud femmid  /   22:59, 9. nov 2017
Mida teab feminist rinnast ja rinnaga toitmisest, feministil pole ju rindu, temal on nahksed nisad.

Loe ka neid lugusid