Jaga:     
Beebi | Toitmine

Teadlased: "Rinnapiimal ja selle asendajal üles kasvanud laste tervisel ega tarkusel ei ole märkimisväärset vahet." (10)

Rinnapiimatoidust on lapse tervisele vähe kasu, kui samal ajal mõjutavad beebit negatiivselt emotsionaalselt distanseerunud ema, passiivne sigaretisuits ja teised nagatiivsed faktorid. 

Spetsialistid panevad vastse ema nõustamisel ja koolitamisel väga suurt rõhku rinnapiima tähtsusele, kuid mitte piisavalt rõhku teistele lapse heaolu juures sama olulistele või olulisematelegi teguritele.

2014. aastal avaldasid Ohio ülikooli teadlased uuringu, mis näitas, et rinnapiimal ja selle asendajal üles kasvanud laste tervisel ega tarkusel ei ole tegelikult märkimisväärset vahet. Varasemalt on leitud, et rinnapiima saanud lapsed olid tervemad ja koolis edukamad kui rinnapiimaasendajat saanud lapsed. Ohio teadlased uurisid ühe ja sama perekonna lapsi, kellest üks oli saanud rinnapiima ja teine selle asendajat. Nad leidsid, et rinnapiima saanud lapse tervis ega intelligentsus ei olnud pudelitoidul õdedest-vendadest parem ühegi uuritud näitaja poolest.

Sellest tegid teadlased järelduse, mida oli kahtlustatud juba varem: tervist ja edu ei too mitte rinnapiim iseenesest, vaid asjaolu, et enamasti imetavad last just haritumad ja kõrgemasse sotsiaalmajanduslikku klassi kuuluvad emad. Sellest klassist võrsuvad aga parema tervisega ja targemad võsukesed teistel põhjustel kui rinnapiim: seal on läbimõeldumad kasvatusmeetodid, üleüldiselt tervislikum toidulaud,  suurem surve haridusele, geneetiline intelligentsus, laste juuresolekul ei suitsetata jms.

Imetamisradikaalid on püüdnud argumenteerida, et selles uuringus ei vaadeldud kaugeltki kõiki rinnapiima kasulikke mõjusid ning kummatigi ei nulli see üks uuring ära kümneid varasemaid, mis on kinnitanud rinnapiima saamist kui edu ja tervise alust. Teadlased aga selgitavad, et süstemaatiline uuringuviga ei ole sellepärast väiksem, et sama viga on tehtud kas või sada korda.

Ka nende rinnapiima tervisekasude juures, mis on kinnitust leidnud, on vahe rinnapiima saanud ja mitte saanud laste vahel enamasti statistiliselt marginaalne. Näiteks on leitud, et rinnapiima saavatel beebidel esines vähem kõhuviiruseid – 25 rinnapiima saava beebi kohta kokku esines aastas üks viirusjuhtum vähem, kui 25 rinnapiimaasendajat saanud beebi kohta. Sellest enam vähendab lapse vastupanuvõimet haigustele näiteks stressirikas kasvukeskkond.

ALLIKAD:

1. http://researchnews.osu.edu/archive/sibbreast.htm Ohio State University Communications

2. Joan B Wolf, Texas A&M University. Is Breast Best? Taking on the Breastfeeding Experts and the New High Stakes of Motherhood.

3. ScienceNordic. http://sciencenordic.com/acute-family-stress-can-impact-child%E2%80%99s-immune-system

http://www.telegraph.co.uk/women/mother-tongue/10911177/Breastfeeding-wars-is-breast-really-best.html

http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/is-breast-really-best-new-study-suggests-feeding-babies-from-breast-over-bottle-doesn-t-have-impact-9157601.html

7 kommentaari

A
arstid on ussid!  /   11:24, 8. nov 2017
Andsin kuus kuud lapsele rinnapiima, endal ei olnud midagi süüa - kaotasin kõik juuksed, arstid ei vaevunudki mind aitama: polnud nende probleem. Tänaseks kaalun enesetappu: töökoha saamine on puude pärast häiritud. Las siis olla - üks tuli juurde, teine läheb!
M
mmm  /   14:24, 8. nov 2017
Aga kiilanemise vastu ravi hetkel polegi. Sul lihtsalt halvad geenid.
?
?  /   09:13, 9. nov 2017
Endal ei olnud süüa? Selles nüüd küll imetamine ega laps süüdi ei olnud.No vãga hea, et lapsele rinda andsid, muidu ei oleks ka tema süüa saanud.
L
Liina  /   19:03, 11. nov 2017
No kui pole raha et endalegi süüa osta, siis pole ammugi raha, et RPA-d osta.
8
80-ndate lõpus...  /   16:50, 8. nov 2017
... oli üks lastearst, kes teataski värskele emale, et rinnapiimale alternatiivi ei ole. Et lasku lapsel nii kaua imeda, kuni lõpuks piim rinda tuleb. No ei tulnud!!! Mida näljasem oli laps, seda närvilisem ema. Siis selgus veel, et laps ei talu segu lehmapiimast. Ausalt, see imik olekski nälga surnud, kui naabrinaine poleks soovitanud keefiri. Laps päevapealt terve nagu purikas. Sellele emale ei tohiks küll mingeid etteheiteid teha, küll aga arstile... Ja naabrinaiste soovitusi tuleks vahel tõsiselt võtta.
M
miks ma sain?  /   17:21, 8. nov 2017
Toonekurg tõi, kas pidin prügikasti viskama?
L
Laps  /   08:50, 9. nov 2017
Kas ma sünnitan lapse, et kedagi imetada? Või ma sünnitasin lapse, et laps saada :D
E
Ema  /   08:45, 10. nov 2017
Ilmselgelt ei ole süüdi 6 kuud imetamist, vaid sul on muu tõsine probleem. Imetamise puhul on tegemist asjaga, mille puhul 98% noortest emadest ON tegelikult võimelised ise imetama ja piima tootma, neid on vaja ainult õigesti juhendada. Ülejäänud 2%, kes ei saa/suuda imetada, on kategooria, keda kindlasti ei pea süüdistama, kuid pigem on tänapäeval liiga kergekäeline see loobumine ja kunsttoidule üleminek. Õige sõna on siinkohal just KUNSTtoit.
A
Appi!  /   19:25, 12. nov 2017
Mis haridus on antud artikli üllitajal? Väljatoodud allikaid ei saa küll kuidagi teadupõhiseks ja usaldusvääreseks pidada ja kui algaliikaid lugeda ei ühti artiklis väljatoodu ja uuringu tulemuste rõhuasetus.
N
Naine  /   15:52, 20. nov 2017
Rinnapiim on väga hea, kuid ilma geneetilise tausta ja raske tööta tarku lapsi ei saa, saagu see laps või 3. Eluaastani rinnapiima. Siililegi selge.

Loe ka neid lugusid