Jaga:     
Blogid | Triini blogi

"Miks on ühel emal õigus teine ema sellepärast hukka mõista?!" (14)

"Klassikaline lause kõlab: „Mis sa sigitasid lapsest siis, kui nüüd teda kasvatada ei suuda?“ Ema ei ole ju enam inimene. Tal puudub vajadus privaatsuse, une ja unistuste järele."

Eestis on asi nii, et ühiskond mõistab sageli inimesi hukka kuigi selleks puudub igasugune õigus. Kui ükskord oled endast selle lapse välja pigistanud, siis leidub umbes miljon inimest, kes iga pisemagi asja peale viltu vaatavad. Ema ei ole ju enam inimene. Tal puudub vajadus privaatsuse, une ja unistuste järele. Tulgu taevas appi, kui see ema otsustab minna lapse kõrvalt tööle enne, kui too ülikooli läheb!

Avalik poomine

Veel hullemas olukorras on emad, kes aga lähevad pisema lapse kõrvalt tööle just seetõttu, et säilitada mingi kontakt välismaailmaga. Mina küll pisikese lapse kõrvalt tööle ei läinud, aga jätkasin õpinguid ülikoolis ja oh õudust: olin 5-kuuse kõrvalt 4-5h eemal päevas ja pidin riskima sellega, et teised besserwisseritest emmed mind varsti avalikult poovad. Sest kui sa selle lapse sünnitasid, siis pead end temaga ära isoleerima ning kõike vaid lapse vajadusi silmas pidades tegema.

Ma tean, et see on ülepingutatult siia nüüd kirja pandud, aga miks on nii, et ühel emal on õigus teine ema hukka mõista? Ainus tugi, mida noored emad saavad, on teiste noorte emade poolt. Ja seda ka vaid sel juhul kui su sõbrannadest keegi juhtus sinuga samal ajal lapse saama. Ülejäänud lihtsalt poovad sind avalikult. Mu õde, kes on praegu pisitillukese lapsega kodus, on päris mitmeid kordi rääkinud erinevate beebigruppide kismadest: küll on D-vitamiin noorte emmede arvates saatanast ja saatanast on ka igasugused vaktsiinid ja kasvõi B12 vitamiin (aju arenguks vajalik kraam), aga näe puuksurohi on kui taevakingitus.

Kuigi eelpool mainitu võib olla lapsele elu ja heaolu mõjutav, siis neist hoitakse eemale, aga puuksurohtu muudkui aga joodetakse lapsele valimatult sisse. Ja kui keegi nendest noortest emadest julgeb kahtluse alla seada lapsele D-vitamiini mitteandmise, siis tehakse samasugune näidispoomine talle kui oleks ta oma lapse jätnud koju tolle issiga, et siis ise paar tundi sõbrannaga kohvikus hinge tõmmata. Emmed peaks just kokku hoidma, aga eks vist ole nii, et see tavaline Eesti elu on nii igav, et igasugu skandaale vaja tekitada.

Ise peab küsima!

See nädal lahvatas Eestilaadne skandaal maoopi läbinud naisest, kes kohe mitte kuidagi ei saanud arstidelt-spetsialistidelt tuge ja seda oli vaja siis teleriekraanil kriisata, kuidas elu nii halb nüüd on. Ma arvan, et iga vähegi saadet näinud inimene peaks antud asja skeptiliselt suhtuma. Kui inimene suutis end opile küsida ja mingi kraami välja guugeldada, siis asi on ilmselgelt selles samas inimeses kinni. Arstivisiidid ei ole kunagi olnud sellised, et enne mingile opile minekut pekstakse viis minutit infovoldikuga ja seejärel lüüakse süst kanni ning järgmisel hetkel ongi kõik organid läinud või väiksemaks lõigatud. Kui inimene aga ei saanud piisavalt infi, siis ilmselgelt ta ei suutnud seda ka mitte küsida.

Arstidel on keeruline ülesanne siin planeedil: ravi inimene terveks ja ole fantastiline suhtleja. Kahjuks ei ole kõik inimesed siin planeedil fantastilised suhtlejad või ei jookse teleriekraanile mingit feimi koguma. Arstid ei vaata sisseastuvat patsienti kui mingeid selgeltnägijad, et oskavad kohe kõikidele küsimustele lambist vastata. Ka ei vaata arstid patsiente sellise pilguga, et see patsient näeb välja nagu mingi eriline tohlakas ja ilmselt pean talle asja lausa paberile valmis joonistama, sest muidu nagunii asjad kohale ei jõua. Iga inimene, kes läheb arstile, võiks natukenegi teha kodutööd.

Mina. kui rase olin, siis muudkui guugeldasin asju, mis mu kehaga toimus, et saaksin pihta, mis supi sisse ma roninud olin endaga. Kui aga kusagilt mujalt targemaks ei saanud, siis arstivisiidile minnes oli mul ülesse kirjutatud terve rida küsimusi. Rasedatel vahel kipub nii olema, et aju on nagu sült ning midagi meelde ei jää. Seega kui täiskasvanud inimene istub arstikabinetis nagu tõllakas ja ei suuda enda küsimusi isegi lausetesse formuleerida, siis saab ta vaid peeglis ise enda peale näpuga näidata.

­Minu nimi on Triin (32): olen ema, abikaasa, tudeng ja täiskohaga kontoritöötaja. Meie pisikesse perre kuuluvad Mees (32) ja Piiga (3a).

13 kommentaari

?
?  /   14:46, 28. okt 2017
Naine ei ole 24/7 ema,abikaasa,koristaja kokk,hoidja,ja misa veel.Ta on naine,kellel on nimi,kes on isiksus.Ta on tema ISE.Seda peab apsekteerima ja nii ta on.
Ja see kaalulangetaja peab psühholoogi juures ära käima ja enda peas asjad paika saama.Sa ei ela enam mitte kunagi,mitte sekunditki vana elu,kus said süüa, nii,et toit pressis kõrvust välja.See on uus elu,kus pead võitlema toidudeemonitega igal sammulKui suudad selle maaniaga lõpparve teha,siis hakkad elama koos veepudeli ja liikumisega käsikäes õnnelikku elu.
N
naine  /   15:05, 28. okt 2017
Noored emmed ei peaks kõiki asju endast ja oma lastest, perest ei sõbrannadega ega sots.meedias jagama. Vanasõna "Rääkimine hõbe, vaikimine kuld" kehtib igal ajal.
N
Nojah  /   15:12, 28. okt 2017
Tegelikult pole mitte kellelgi mingit õigust ei näpuga näidata, ega hukka mõista. Inimene pole mingi jumal kes võib näpuga viibutada ja öelda mida sa valesti oled teinud. Igaüks elab oma elu nii kuis vähegi oskab ja teiste kriiskamine ja õiendamine ei aita elu ei edasi ega tagasi. Ma näitaks sellistele keskmist sõrme ja elaks elu edasi vaatamata sellele kes mida ütleb. Mis need kisajad on mingid täiuslikkuse etalonid või? Ega ikka ei ole küll. Enne vaadaku igaüks ise kuidas elada. Pole tarvis oma lõugu lõksutada ja ettekirjutusi teha kuidas elama peab. See on igaühe enda asi ja teistel pole midagi kommenteerida. Enne 10 korda mõtle ja siis ütle.
N
no aga  /   19:40, 28. okt 2017
mida sa siis riputad iga oma sammu sotsmeediasse üles? on jah, sinu enda asi, mida sa teed, aga ära siis seda oma asja teistele nina alla topi! vali pisut, mida jagad.
L
Lugeja  /   15:24, 28. okt 2017
Miks on ühel naisel õigus teine naine sellepärast hukka mõista (ja nimetada tölliks), et ta ei oska küsida? Mõni on pikkade juhtmetega ja rahumeelsem, mõni on kiire mõtlemisega, aga väga riiakas.
A
ANNI  /   15:35, 28. okt 2017
Mitte keegi ei arvustaks teid ja ei mõistaks hukka, kui te ise ei pasundaks sellest iga nurga peal. Ise tuleb endaga hakkama saada ja omad vead-eksimused läbi elada, ärge ometi kiskuge FB-s oma hinge alasti, siis ei mõisteta teid ka hukka. Nagu aru saada võib, pole ma enam kuigi noor ja sellepärast ütlen, et alati on tehtud vigu ja kaheldud endas, aga oma vigadest ja mööda panemistest on inimene alati ISE õppinud. Loo autor on täiesti normaalne ema, kes ei pea mitte huugama, et temal on õigused ja vajadused, vaid neid tuleb teostada, mitte raskelt üle elada, emal on alti õigus ka ise olla, aga oma last ei tohi lihtsalt unustada, mida see ema ka ei tee.
K
ka ema  /   15:35, 28. okt 2017
Kuule, aja oma plära oma isiklikus Facebookis, keda peaks sinu arutelu huvitama. Igaüks teab, mida tahab ja teeb mida tahab. Sinu arutelu ei muud midagi. Hoia oma mõtted endale ja oma sõbrannadele, ära raiska lehe ruumi.
H
Hetk  /   16:46, 28. okt 2017
Tugevasti ülepingutanud oled, vastik lugeda.
V
Vanaema  /   16:48, 28. okt 2017
Mõttetu leht sihukest möga kirjutada
P
Punapäine naine  /   11:29, 29. okt 2017
Ühest küljest ma täiesti nõustun faktiga, et üle viskavad igasugused kõiketeadjad.
Teisest küljest virisevad sinu kallal (sinu enda sõnade kohaselt) peamiselt teised mammad.
Mina kui 30 aastane lastetu naisterahvas olen suisa poliitikute poolt hukka mõistetud häbiplekk ja vaev kogu Eesti ühiskonnale.
Hoolimata faktist, et ma olen maksnud kõik oma maksud, töötan alal, mis toodab ühiskondlikku kasu, kuna ma ei ole oma viljatust üsast mitte midagi tootnud, olen ma põhimõtteliselt ühiskondlikult destruktiivne element meie ühiskonnas.
Sul on täielik õigus mõelda, et kõik on sitasti, aga ole nii hea ja katsu meeles pidada, et alati saaks hullem olla.
M
mõtted  /   11:50, 29. okt 2017
Ema ja ema vahel on suur vahe, hukka mõistavad need emad äpuemasid , sestap nad ise oskavad, tahavad ja kasvatavadki oma lapsi mõnusasti pere keskel koos isaga. Ülejäänud ei arva midagi või on lihtsalt vait või seletavad ja hädaldavad kaasa.
L
Laske  /   13:26, 29. okt 2017
aga käia, peske pesu oma facebookides, jama on lugeda.
  /   19:19, 29. okt 2017
Kui sa viskad oma elu avalikku ruumi, siis on selge, et seda tulevad lahkama ka teised. Igayhel meist on oma arvamus ja kui sa tunned, et see sind kuidagi riivab, siis jäta leht määrimata!
M
Mhmh  /   15:38, 30. okt 2017
Beebiemmed halvustavad teisi seetõttu, et endal on nii raske ja lootusetu tunne, süütunne, arvatakse, et kõik teised saavad paremini hakkama (eriti kui beebil on gaasi-une-hammaste-kasvuprobleemid). Kui aga saab kellegi peale näpuga viibutada ja maha teha, siis hoobilt ju enda enesetunne paraneb. Piltilikult öeldes valatakse teine s*taga üle ja istutakse ise selle kõrgemale kasvava hunniku otsas.

Loe ka neid lugusid