Jaga:     
Koolieelik | Toitumine

NEID E-AINEID VÄLDI KINDLASTI: Lihtne spikker toidusiltide lugemiseks

Kindlasti ära pane korvi tooteid, milles sisalduvad e-ained võivad avaldada kahjulikku mõju laste aktiivsusele ja tähelepanuvõimele. Aina enam toovad tootjad poelettidele kaupa, mis on e-ainetest peaaegu prii. 

Tea, et toiduaine koostisosad on esitatud pakendil kahanevas järjekorras. Nii leiadki E-ained tavapäraselt kõige lõpust, sest nende kogused on üsna väiksed. Siiski, võiks neid vältida.

Vali suurima lihasisaldusega tooted, jälgi, et need ei sisalda maitsetugevdajat ega kunstlikke värvaineid (mõnikord marinaadides).

Looduslikud magusained on ksülitool e puusuhkur (E 967), laktitool (E 966), maltitool (E 965), hiljuti lisandunud stevia (E 960), mannitool (E 421), sorbitool (E 420) ja need on paremad kui sünteetilised magusained.

Sünteetilised on aspartaam (E 951), atsesulfaam K (E 950), isomalt (E 953), neohesperidiin DC (E 959), polüdekstroos (E 1200), sahhariin (E 954), sukraloos (E 955), tsüklamiinhape (E 952). Viimaseid võiks pigem vältida!

Suhkrut kodustesse küpsetistesse ära vali värvi, vaid töötlemisaste järgi, sest siirupi või melassiga saab pruuniks värvida ka tavalise valge suhkru, mis ei muuda seda veel tervislikumaks.

Rafineerimata suhkrut pole liigselt töödeldud ega eemaldatud sellest kasulikke toitaineid, vitamiine, kiudaineid ja mineraalaineid. Neid pakuvad juba omatoodetena soodsa hinnaga ka Rimi, Maxima jt poeketid.

E100-199 hulka kuuluvad sünteetilised asovärvid. Neid on kommides, jäätises, limonaadis, nätsus, jogurtis, aga ka poekompotis ja moosis ning isegi lihamarinaadis. Värvained on enim allergiat tekitavad toidu lisaained. Need võivad põhjustada lastel ärrituvust, keskendumishäireid ja hüperaktiivsust.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse kohaselt tuleb Euroopa Liidus toidule, mis sisaldab asovärve E 110, E 104, E 122, E 129, E 102 või E 124 lisada hoiatus: võivad avaldada kahjulikku mõju laste aktiivsusele ja tähelepanuvõimele. Sellisest kommipakist peaks iga vanem kauge kaarega mööda käima!

Võimalike tervisehädade põhjustajatena on osades riikides keelatud tartrasiin (E 102), kinoliinkollane (E 104), asorubiin ehk karmoisiin (E 122), amarant (E 123), uuskošenill ehk erkpunane 4R ehk Ponceau 4R (E 124), võlupunane AC (E 129), patentsinine V (E 131), briljantmust (E 151), pruun HT (E 155).

Maitsetugevdaja ehk naatriumglutamaati (E 621, mis on samas üks enim kontrollitud lisaaine teadlaste poolt), sisaldust on paljud tootjad asunud oma toodetes vältima. Toetame siis nende püüdlust tervislikuma toidu poole.

Loe ka neid lugusid