Jaga:     
Beebi

Tippkokk Hardi Nurmine: „Isale peaks olema võimaldatud ka riiklike otsuste tasandil rohkem aega perega koos olla.“

"Avastan iga päev uuesti, kui väga ma armastan ja mis tunne on olla armastatud! "Tippkokk Hardi Nurmine ütleb, et hoolimata pingelisest ja tavatust töögraafikust algab tema kõige tähtsam töö siis, kui ta abikaasa ja tütrekese juurde koju jõuab.

“Palgatöölt tulles tuleb jätkata kodutööga – hoolimata sellest, kui pikk mu päev või nädal on. Vahel on graafikute ja plaanide sättimine paras väljakutse,” tunnistab Hardi. “Samas, kui ma hommikul ärkan ja näen tingimusteta siirast naeratust oma lapse näol, sest tal on hea meel mind jälle näha – kõik raskused ja mured kaovad vähemalt selleks hetkeks! Ja eks ma iga päevaga saan ka osavamaks, nii et kogu elu läheb järjest lahedamaks. Parimad hetked ongi need, kus laps teeb lapseasju ja mul on võimalus selles protsessis vahetult kaasa lüüa.”

Isale peaks olema võimaldatud ka riiklike otsuste tasandil rohkem aega perega koos olla, usub Hardi. Juba ainuüksi sellepärast, et jagada vastutust lapse kasvatamisel, isarolli ja et ema liiga kauaks töölt kõrvale ei jääks. “Kui mul on see võimalus, siis ma ei mõtle kaks korda ja olen kohe nõus koju jääma!” lubab Hardi. “Päeva lõpuks on see ikkagi ema otsustada, kuidas need asjad jagatakse.”

Pere planeerimine

Samas teab ta, et maailmas pole palju selliseid riike, mis pereloomise oma kodanikele nii lihtsaks ja meeldivaks teevad. “Aga mõelge enne lapse saamist, mida tähendab väljend “pere planeerimine” ja mis tagajärg on sellel, kui olete saanud ümbriku­palka,” hoiatab ta. “Õnneks olen ise kõik need õppetunnid saanud läbi teiste inimeste kogemuste.”

Hardi arvates on meeste lähenemine laste­kasvatusele täiesti teine kui naistel – ja nii see peabki olema. “Ma ei tahaks üldistada, kuid minule on jäänud mulje, et mehed saavad aru, et nad pole laste kasvatamises eksperdid ega häbene seda ka tunnistada. Seetõttu on meil bEST dads Clubis ka õhkkond rahulik ja rõõmsameelne,” arutleb mees. “Naiste foorumites lähevad mõned arutelud ikka väga inetuks kätte ja siunamist-solvamist on liiga palju. Samas on naised ka emotsionaalsemad kui mehed ja lastega hoopis teistmoodi seotud. Ikkagi ei peaks üks ema ütlema teisele, et ta on idioot, kui kolmekuusele lapsele banaani söödab, ja teine ema võiks aru saada, kui imik ei tohi teatud põhjustel mingeid asju süüa. Foorumites ja kommentaarides võiks olla vähem parastamist ja rohkem ligimese abistamist. Tark on see, kes saab aru, kui rumal ta on – mitte see, kellel igal teemal arvamus on.”

Naine on super äge!

Seoses lapse sünniga on Hardi avastanud esiteks seda, et rasket poekotti autosse tassides võib käsi otsast ära kukkuda – kuid kui on vaja oma beebit süles kanda, siis võib ta kõndida sada miili või kaugemale! Ja teiseks mitte vähem tähtis tõde: naine on tal super äge! “Ma ei uskunud, ausalt, et ta nii vapper ja tugev on. Aga näen seda iga päev, kui ta lapsega toimetab. Meil on temaga väga vedanud, õpin temalt väga palju. Meie suhe on muutunud terviklikumaks ja avatumaks.”

Samas teab Hardi, et ega see lapsevanema elu ei saa kogu aeg ainult tore ja mugav ju olla. “Kui abikaasa beebi tõttu vähe magada saab, siis ongi hommikul olukord natuke habras. Vahel ikka tekib ka teravamaid olukordi. Need kuuluvad terve suhte juurde. Oluline on oma elu­kaaslast tähele panna – kogu aeg, iga päev. Siis on kompro­misse leida palju lihtsam. Just kompromissid ongi eduka suhte võti. Avastan oma abikaasa ja lapsega olles iga päev, kui väga ma neid armastan ning mis tunne on olla armastatud.

Terve protsess, alates kahest triibust pulga peal, on olnud vägagi emotsionaalne. Lapse sünd oli muidugi tipphetk. Sünnitus kestis pikalt. Kui beebi ükskord käes oli, läbis tervet keha selline pingelangus, millesarnast pole ma enne mitte üheski olukorras tundnud. Ja mul on elus olnud palju väga pingelisi hetki. Nutsin nagu väike plika seal abikaasa kõrval. See oli ka vaieldamatult minu senise elu kõige õnnelikum hetk.” 

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

Loe ka neid lugusid