Jaga:     
Teismeline

Kuidas aru saada, et lapsel on anoreksia: "Ta hakkas kaaluma iga toidu koostisosa."

"Alguses tegi rõõmu, kui tütar hakkas huvituma tervislikust toitumisest. Hoidus rämpstoidust ja arutles, kas tal võib olla allergia või piima­talumatus. Siis aga oli vaja osta köögikaal toiduainete kaalumiseks. Ja hakati kaaluma iga võileiva iga koostisosa. Nüüd oli selge, et midagi on viltu..." jagab ajakirjas Pere ja Kodu ema oma tütre lugu.

Oma lapse kõhnumist on ema sõnul keeruline märgata, kui näed teda iga päev ja tegu on teismelisega, kelle keha nagunii muutub. Pealegi langeb kehakaal alguses aegamööda, intensiivseks muutub kõhnumine alles siis, kui keha energiavarud on täiesti ammendunud.

8. klassi alguses ei olnud ei kodustel ega treeneril enam kahtlust, et tütrel on anoreksianähud. Arsti juures tunnistas tüdruk, et oli näljutanud ennast rohkem kui aasta. 14aastane neiu oli 167 cm pikk ja kaalus 44 kilo ning tema organism oli hakanud haigusele alla andma.

“Oi, kui kahju, sul oli ju ideaalne tütar,” tundis tuttav emale kaasa, kuuldes juhtunust. “Mul on praegu ka ideaalne tütar, ta on lihtsalt haige,” vastas ema. Nende arstki tõdes, et see haigus tabab tihtipeale­ tublisid ja võimekaid lapsi, kes võivad olla ka teistest tundlikumad, haavatavad, enesekriitilised, suure saavutusvajadusega.

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

Loe ka neid lugusid