Jaga:     
Blogid | Heli blogi

Kas sinu laps tegeleb kõige või mitte millegagi?

Õpetajate ja teiste lapsevanematega rääkides olen kinnitust saanud, et lapsed jagunevad suures plaanis kaheks: need, kes ei tegele kooliväliselt millegagi ja need, kes tegelevad kõigega.

Minu lapsed kuuluvad teise gruppi. Sellepärast, et nad ise tahavad ja on selle valinud. Ja mina toetan oma lapsi nende valikutes. Nii on meie nädalaplaanis korvpalli- ja tantsutrennid, trompeti-, klaveri- ja viiulitunnid ja solfedžo ning robootika.

Meil ei ole maadlust, ratsutamist, judot, jalgpalli, ülejäänud võimalike pillide õpet jne, sest tegin lastele selgeks, et need ei mahu plaanidesse. Huviringe toetava lapsevanemana olen viimaste kolme aasta jooksul mõndagi õppinud selle kohta, kuidas ellu jääda nii, et see kogu pere vajadusi arvestaks. 

1) õpi oma last tundma ja aita huviringi valikul - lapsed on uudishimulikud ja teeksid kõike. Arvan, et lasteaias ei saa veel kindel olla, mis on lapse suurim talent. Võib-olla vaid mõne üliandeka lapse puhul. Ülejäänud peavad proovima erinevaid alasid, et mõne aasta pärast valida. See aga eeldab, et lapsevanem kogu aeg jälgib, mis lapsele sobib.

2) anna lapsele valikuid - kui eesmärk võiks olla lapsele sobivaima huviringi leidmine, siis tegelikult on elus edasijõudmiseks oluline arendada oma nõrku külgi. Nii tasubki muusikalembesel lapsel lasta ka sporti proovida ja vastupidi. 

3) fänna lapse tegevust - see ei ole sama, et laps teeks asju vaid vanemate pärast. See tähendab, et sa hindad lapse panust. Toetad teda. Tunned huvi. Näitad, et see on tähtis. Kõige kurvem on, kui laps jätab millegagi arendavaga tegelemise pooleli, sest lapsevanem on kitsa silmaringiga ning ei suuda lapse huvi toetada.

4) vabasta laps telekast ja arvutist - teleri ees istumine ei ole vaba aeg. See on teistsugune müra, mis väsitab. See tähendab, et õhtuti olgu lapsel aeg mängida PÄRIS mänge või lugeda raamatut. Nii saab ta puhata. See tähendab, et lapsevanem aga peab ise sama tegema. Lapse suhtes on mõnitav, kui lapsevanem istub teleka ees ja käsib lapsel teise tuppa puhkama minna. Ühine teleka vaatamise aeg on teine asi. Kui on head saated, miks ka mitte. Aga kui eesmärgiks on päevastest tegemistest puhata, siis teler ja arvuti selleks ei sobi. Niisama lapsevanemaga koosolemine ja rääkimine on aga head lõõgastumise viisid. 

5) piisav puhkeaeg- magamine on tähtis! Lapsed ei saa ise oma uneaega valida, vaid neid tuleb selleks ikkagi suunata. 

6) paku vett - minu jaoks õppetund, milleni jõudmiseks läks tükk aega. Söögiajad tulevad ikka meelde, aga see, et kui laps on aktiivsem, siis peab teadlikult talle rohkem juua andma, selle teadmiseni jõudmine võttis mul aega. Nagu täiskasvanute puhul - kui inimene tunneb janu, siis on ta keha juba pikka aega vedelikupuuduse käes vaevelnud. Nii ei oska laps ka tihti õigel ajal juua küsida. Vähene vedelik kehas aga teeb lapse närvilisemaks ja laseb kiiremini väsida. 

7) lõõgastumine looduses - mõni päev peab olema vaba, kus tehakse midagi koos kallite inimestega, koos kogu perega. Kõige paremini aitavad taastuda retked loodusesse. Sellised, kus tohib joosta ja tavapärasest kõvemini rääkida. Kuigi ka metsas ja mere ääres on omad reeglid, siis on see vabam kui koolipingis istudes. Sellised ühised olemised aitavad ka pereliikmete vahelist sidet tihendada, nii et igakülgselt kasulik. 

8) ole õnnelik - üllatus, üllatus, aga see on lapse hakkamasaamise puhul ülioluline soovitus! Kui lapsevanem on õnnetu, siis on ju laps ka. Kui lapsevanem on närviline, siis laps korjab selle kohe üles. See tähendab, et lapsel läheb suur hulk energiat kellegi teise tunnete läbiseedimiseks ja mitte endaga tegelemiseks. Nii on iga täiskasvanu kohustus enda tunded ise korda teha ja ära seedida, nii et lapsed ei peaks ennast sellel kulutama. 

Need on vaid mõned praktilised nipid, mida mina olen enda laste kõrvalt õppinud ja mis aitavad lapsevanemal oma last toetada. Millised on sinu viisid, kuidas laste arengut toetad?

Mina olen Heli Künnapas (35), hariduse poolest personalijuht, praegu kirjanikust, kirjastajast ja poliitikust ema neljale lapsele (8a, 6a, 5a ja 3a). Minu "sulest" on praeguseks ilmunud 12 raamatut (sealhulgas menukas noortekas "Ütlemata sõnad" ja romantiline jutustus "Naine, kes ei nuta, saab rikkaks"). 
Hetkel juhin ja arendan Heli Kirjastust, mis avaldab mu enda ja nüüd ka  teiste kirjanike raamatuid. Suviti korraldan-juhendan lastelaagreid. Meie maaelu rikastavad veel koerad, lambad ja kassid. Muudest loomadest oleme hetkel mõneks ajaks loobunud. Lisaks pean blogisid http://minuiluselumaal.blogspot.com ja http://midaheliluges.blogspot.com , mis keskenduvad mu lemmikteemadele - pere, maaelu ja raamatud!

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid