Jaga:     
Blogid

Nelja lapse ema: "Praegu on mul kindlasti kergem kui oli esimese lapsega!"

Olen juba harjunud nägema, et esimestel eluaastatel jaguneb kõik laias laastuks perioodideks ja sõna “periood” ise juba kätkeb midagi ajutist. Lohutan end pidevalt varasema kogemusega, et kõik läheb mööda…

Mis on nelja lapse kasvatamises keerulisemat kui 1-2 lapse kasvatamine? Keeruline osa tulebki välja just arvus ehk siis asjaolus, et lapsi on kokku neli. Üsna tihti juhtub, et rohkem kui ühel neist on korraga vajadused, mille täitmist nähakse vaid oma vanemates. Vahel jääb seetõttu kellegi mure või rõõm teise varju. Kui on selline tugev nõudlusperiood, siis on see kurnav ka emale ja isale ning on tarvis rohkem enesedistsipliini, et asju rahulikult võtta.

Teise lapse sündroom

Nelja lapsega on mul kindlasti kergem, kui mul oli esimese lapsega. Üks oluline asi, mis tuleb iga uue lapsega, on kogemuse lisandumine. Mina olin esimese lapsega väga ebakindel ja kartlik ning püüdsin raamatutest järge ajada. Teise lapsega aga tabas mind “teise lapse ema sündroom”, nagu ma ise selle kohta ütleksin.

Olen üsna tihti täheldanud, et just kahe lapse emad kipuvad end kuidagi eriti pädevaks pidama, kuna neil on nii kogemusi kui teadmisi… Ise tahaksin siiski öelda, et minu jaoks tuli mingi uus tase emaks olemisel alates kolmandast lapsest. Põnev ongi sealjuures olnud asjaolu, et mulle on antud üsna erinevate iseloomuomadustega lapsed. Mitte kõigiga pole kõik ühtmoodi kerge või raske. Samas olen ma harjunud juba nägema, et esimestel eluaastatel jaguneb kõik laias laastuks perioodideks ja sõna “periood” ise juba kätkeb midagi ajutist. Lohutan end pidevalt varasema kogemusega, et kõik läheb mööda…

Mul on tutvusringkonnas kokku neli nelja lapsega pere ja veel terve posu kolme lapsega peresid. Kõik nad saavad kenasti hakkama ja on üldiselt väga heaks eeskujuks. Mulle tundub, et tihti see ongi kuidagi nii, et kui saad üle suurpereks olemise hirmust ja see kolmas või neljas laps juba tulebki, siis tegelikult toimub vanemaks olemises mingi teatav vabanemine. See on iga uue lapsega nii, et alguses võib olla küsitavusi, kuid hiljem on ta nii loomulik elu osa, et ei kujutakski elu teisiti ette.
 

Loe ka neid lugusid