Jaga:     
Blogid

„Lapsi ja loomi me ei taha!“ Eestis pannakse lapsed ja loomad üürikuulutustes ühte patta. (30)

Lapsed ei meeldi vist kellelegi… ei noortele, keskealistele ja veel vähem vanuritele (eriti bussis!). Kuidas muidu seletada, et laps palutakse koju jätta, kui külla tuled ja üürikorterit otsides on paljude kuulutuste all: lapsed ja loomad pole lubatud!

Hiljuti mainis üks mu sõbranna, et oli arutanud enda elukaaslasega, et järgmisel aastal, kui neil sünnipäevad on, siis lapsed ei ole oodatud. Esiti ma ei osanudki kuidagi reageerida. Kui nüüd tagasi mõelda, siis ega ma ei teadnud ka enne Annabeli sündi kedagi, kellel oleks lapsed. St minu lähimas tutvusringkonnas ei olnud kellelgi lapsi ja seega ei olnud vaja kunagi sellistele asjadele mõelda.

Kui tegu on noorte inimeste sünnipäevaga, kus tarbitakse alkohoolseid jooke ja minnakse linna edasi pidutsema, siis see on iseenesest mõistetav, et lapsed jäetakse koju elukaaslase, vanaema või hoidjaga. See nõuab ette planeerimist, lapsel peab hea tervis olema, ta peab olema nõus olema/magama minema kellegi teisega, mina pean olema valmis minema koju iga kell jne jne. Seda ei peaks minu meelest eraldi välja tooma, et siia sünnipäevale nüüd ei ole lapsed oodatud. Samas, kui korraldatakse sünnipäev ja sünnipäevale tulija osutub emaks/isaks, kellel ei ole võimalik oma last ja/või lapsi maha ärida kuskile selleks ajaks, kas ta automaatselt ei ole siis sünnipäevale oodatud, kuna tal on lapsed?

Lapsed ja loomad

Olgu, ilma lasteta noorpaarid tahavad nautida oma koosolemisi, pidusid, sünnipäevi ilma laste nutu ja mähmeteta, aga kui nad ise saavad ühel hetkel lapsed ja neile öeldakse, et nad on oodatud küll sünnipäevale, aga ilma lasteta... Mis te arvate, kuidas nad siis reageeriksid sellele?

Mõndades kinnisvarakuulutustes on ära märgitud, kas koduloomadega ja/või lastega pered on oodatud nende poolt pakutavatesse elukohtadesse elama või mitte. Üldjuhul käivad loomad käsikäes lastega, kui ei ole lubatud loomad, siis ei ole lubatud ka lapsed ja vastupidi. Nii... minu sõbrannal on koer näiteks ja ma ei ole veel kordagi täheldanud, et tema koosviibimistel koerad keelatud oleks. Tal on endal väike sülekoer ja see on vaid loogiline, et teised võivad ka oma sülekoertega kohale tulla ja tulevadki. Ka koerad tahavad/vajavad tähelepanu, süüa, juua, välja pissi/kaka pausile ja sülle, silitamist jne.

Ainuke erinevus ehk on selles, et sülekoerad on pisemed ja ei tee sellises mastaabis võibolla pahandusi, kui seda teevad roomavad või kõndivad beebid/väikelapsed, AGA, kui lapsi kenasti kontrollida ja mitte lasta nad teise tuppa üksinda mängima, ei juhtu ka miskit. Siit küsimus: Kas meil on õigus võrrelda loomi (siin kohal just sülekoeri) lastega? Miks üks võib tulla, aga teine mitte? Üldjuhul on ka ikkagi iseenesestmõistetav, et enne üritusele minekut küsitakse, kas ma võin oma lapse ja/või koera kaasa võtta. Vähemalt minu jaoks.

Miks nad ei meeldi?

Ma ei ole oma sõbranna peale solvunud ega kuri ja ma kindlasti lähen tema sünnipäevale, kui mul on võimalus selleks päevaks laps jätta isa hoolde, kuid mingi trots (trots ei ole õige sõna aga ma ei oska öelda ka seda õiget) tekkis selle “nende arutelu” peale. Hakkasin kohe sügavuti mõtlema selle peale, millest võib olla tingitud see, et lapsi ei soovita? Mitte ainult sünnipäevadele, vaid üldse.

Kodu ei ole turvaline, ei taheta, et lapsed rikuvad mööblit vms, ei saa suhelda, kuna vaja lapsele tähelepanu suunata jne. Variante on palju. Kõik inimesed ei ole teps mitte lastearmastajad ja nad ei salli nende lähedust… siis tulebki öelda, et ma ei salli lapsi ja ma ei taha näha neid. Arvestada tuleb ainult sellega, et, kui ühel hetkel nad peaksid hakkama lastearmastajateks ja neil on peres laps või kaks, siis ka neid ei sallita vastutasuks võinii. Lihtsalt kahju oleks, kui su lapsed ei meeldi sinu sõpradele, aga mis parata, kui ka juhtub nii.

Edit: Tunnistan, et postitus on natukene emotsionaalne ja ma lihtsalt ei ole varem kokku puutunud olukordadega, kus palutakse laps koju jätta. Siiamaani on alati küsitud, kas ma ikka võtan Annabeli kaasa. Pigem saan ise aru, kuhu on adekvaatne laps võtta, kuhu mitte ja eks ikka eelistan ise ka minna mõnele koosviibimisele ilma lapseta, sest paratamatult sööb laps suurema osa minu tähelepanust ära ja teistega suhtlemine võib olla kohati isegi väga raske. Kõik on kirjutatud heas võtmes ja  soov on saada arutelu vormis tagasisidet või erinevaid arvamusi selle kohta, millal on okei öelda: “Palun lapsed koju jätta”.

Olen saanud palju hukkamõistu peale Annabeli sündi. Küll ei meeldi inimestele lastega emmed/issid ühistranspordis, ei taheta, et nad oma lastega poes käiksid, iga lapse hääle peale saan juba hukkamõistvaid pilke inimeste poolt. Küll ajavad lapsed neid närvi ja on ees, võtavad vanurite kullast kallimaid istekohti bussis ja mitusada häda. On olukordi, kus mina jään bussist maha, sest inimesed jooksevad ja trügivad bussi, et endale garanteerida koht ja uste sulgudes vaatavad jumala südamerahuga, kuidas vankriga ema bussist maha jäi... Natuke teistlaadi näide… lähen välja, tutvun inimestega ja täpselt niikaua, kui ma ei maini, et mul on kodus laps, olen ma huvitav. Peale sõna”laps” ütlemist tunnen, kuidas plats mu ümber läheb puhtaks. Kohati isegi naljakas!   Minu point…lapsed ei ole tänapäeval soosingus. Mulle tundub, et nad ei meeldi kellelegi… ei noortele, keskealistele ja veelvähem vanuritele. Loodan ikka, et asi ei ole selles, et ainult minu laps ei meeldi, kui mul palutakse laps koju jätta.

Kui keegi tuttav või mitte nii hea sõber/sõbranna peaks oma sünnipäevakutses märkima ära, et lapsed pole oodatud siis ma lihtsalt ei läheks ise ka. Ei viitsiks nii palju vaeva näha ja leida keegi, kes Annabeli hoiaks. Kui tegu on peoga, kus minnakse välja, siis on see iseenesest selge, et lapsed ei lähe Butterfly Lounge või Hollikasse shotte jooma, eks?

Lapsed on üks elu osa. Nad on ka osa meist ja see on teada, et nende esimestel aastatel on nad oma vanematest, eriti emast, üsna lahutamatud. Mul on tutvusringis sõbrannasid, kes annavad veel rinda oma lapsele. Kuidas sa ütled talle, et jäta oma laps koju ja tule sünnipäevale? Ma olen siiani käinud kõikidel sünnipäevadel, koosviibimistel, tähtpäevadel (jaanipäev, jõulud jne) koos Annabeliga. On olnud erandeid, täpselt üks kord, kui sõbra sünnipäev oli linnast väljas ja telkides. Annabel jäi sel korral issiga koju!

19 kommentaari

V
Vanaema  /   09:53, 14. sept 2017
Kuna levinud on vabakasvatus, siis mõnel peol on tõesti piinlik olnud olla, kus lapsed teevad seda, mis pähe tuleb. Iga inimese taluvus pole piiritu nagu vabalt lapsi kasvatavail vanemail. Olen näinud, kus lapsed ühel juubelil määrisid torti seinale ja ema ei teinud sellest väljagi. Vaevalt pererahval oma äsjaremonditud korteri tapeedi väljavahetamine rõõmu pakkus.
Kasvatage oma lapsi nii, et neid oleks võimalik igale poole kaasa võtta!
V
vahetage plaati  /   23:59, 14. sept 2017
Pole see vabakasvatus midagi nii levinud. Vabakasvatus kasvatusmeetodina on vägagi läbimõeldud ja sisaldab arusaama piiridest ja vastutusest nende piiride sees.
Kasvatamatus on see, mida eriti vanem generatsioon vabakasvatuseks peab.
Tegelikult on ka see, et lastele ei anta eksimisi andeks. Kohe silt külge, et on kasvatamatu või räägib kellegi meelest liiga palju või on muud hädad. Nad on lapsed ja õpivad alles. Pole ma siiani ühtki eksimatut täiskasvanutki kohanud.
Kes tahab, näebki kõigis lastes vaid halba. Mina näen lapsi, kes on lihtsalt...lapsed ja käituvad...oh üllatust....lapsikult.
P
plaati plaati  /   19:07, 17. sept 2017
said aru küll, et tegelikult käis jutt kasvatamatusest.
P
Pille  /   10:49, 14. sept 2017
Täiesti oige,et peole ei võtete ei lapsi ega loomi.Miks peavad teised elama nende noorte emade rütmis voi laskma loomadel koik ara reostada ?Ka mina pean oma sünnipäevi ja muid olenguid ,kus kutse peal on ,et pidu vaid täiskasvanutele .On olnud solvujaid,aga mina jaan endale kindlaks .Lastel on omad Üritused ,loomadel omad paigad,kus käia .Lapsed kasvavad suuremaks ja käivad pidudel.Nad ei jää elus millestki ilma.Samuti loomad ei talu koos palju rahvast ja kära .Nii et kahe käega poolt!
M
Marii  /   22:54, 14. sept 2017
Tegelikult tänapäeval on lemmikloomad rohkem koolitatud kui lapsed.
S
selge ju  /   12:11, 14. sept 2017
Alkohol ja lapsed, need kaks ei käi kokku.
I
irw  /   17:55, 14. sept 2017
ei tea jah, miks...
K
kurb, et aru ei saa  /   22:44, 14. sept 2017
Kui üürida korter laste ja loomadega perele, siis pärast ei tunne sa oma korterit enam äragi. Kui lähen SPA-sse, siis kindlasti sinna, kus on alates 18 a. sest mulle ei meeldi kui mulle vett näkku pritsitakse ja minu kõrvale basseini hüpatakse, sõbrannade sünnipäevale minnakse sõbrannadega kokku saama ja juttu ajama. Kui palju aega saad sõbrannale pühendada alla 3 aastase lapse kõrvalt? 5 minutit?
V
veeuputust on jälle vaja,vanajumal!  /   23:02, 14. sept 2017
Kirjapilt "lapsi ja loomi" riivab jälle kellegi silma.Kuulge,inimesed,on teil skisofreenia? Vähe sellest, et moorapea on paha sõna,viitavat rassismile. Hullumaja puhvet, tõesõna!
J
Jauram  /   23:10, 14. sept 2017
Mis siin imelikku !? Kassidel koertel omad restoranid aga ma ei saa praegu palgast isegi makaroni ketsupi dieedil olnuna elatud....! Petti lahjendan ka pooleks veega, et homme jätkuks... Tahtsin lihtsamale tööle minna, tahan lihtsat tööd mida teised põlgavad ja Tallinna keskmist palka aga näe, ei ühtki pakkumist !?
P
Parem  /   23:20, 14. sept 2017
süüa torti mitmekesi,kui s.i.t.t.a üksinda.
O
o  /   23:22, 14. sept 2017
Pärast seda, kui üks lapsega pere lasi oma kratil elutoaukse küljes kõõluda nii, et see eest kukkus ja teine lubas tapeete sodida, nii et lahendus oli täisremont; üks kassiga pere lasi ära äestada dušikardina ja kusta põrandale, teise pundi üüriajal tõmbas igavuses kiisu terve magamistoa tapeedi kriimuliseks - vaat pärast neid intsidente on minu üürikuulutuses ka see klausel sees.
P
P  /   23:49, 14. sept 2017
Sa pead õppima lihtsalt üürnikke valima.
M
Mutt  /   08:22, 15. sept 2017
Valitaksegi, ei lapsi, ei loomi, nii lihtne see ongi ja õigesti teevad kui tahetakse oma vara hoida.
H
hm  /   11:36, 15. sept 2017
no õppiski ju - "pärast neid intsidente on minu üürikuulutuses ka see klausel sees"
J
jube tihe  /   01:13, 15. sept 2017
on nimestik lastest ja lemmikloomadest mida siia ulmelisel kellaajal väljamõeldisena sikerdad. Müü oma elamine maha ja ei pea üksinduses vigisema arvutitaga ! Ja kas maksu-tolliametile ikka oma sissetulekuid deklareerid ?
*
****  /   20:00, 15. sept 2017
Ma ei näe siin mingit ulmelist kellaaega?
M
mari  /   06:50, 15. sept 2017
Vaja oleks analüüsida, miks see ikkagi nii on. Ei tahaks uskuda, et tegu on ainult halbade inimestega. Tõde on ilmselt kuskil keskel.
I
imestaja  /   06:56, 15. sept 2017
imestan pigem, et eestlased üldse veel alles on.
kui esimene laps sündis löödi 4 kuu pärast üürikast välja - samas kui paar kuud varem tuli majanaaber (lastetu omaniku abikaasa) õnne soovima... autoostu puhul ...
laps oli vaikne ja korter korralikult amortiseerunud nii et mingeid muid põhjuseid ei osanud välja nuputada ka- lihtsalt piisas sellest, et laps põhimõtteliselt majja ei sobinud.
K
Kahjuks  /   07:45, 15. sept 2017
rikuvad paar kasvatamatute lastega peret ära mitmekümne korraliku pere maine. Üürileandja ei tea kunagi kumma kategooriaga tegu. Ja elu on näidanud, et rikutud elamispinna omanik reeglina jääb kannatajaks pooleks kuna lagastajate käest on võimatu mingit kahjutasu kätte saada. Ka kohus ei aita. Sestap ärge süüdistage teisi looma - või lapsevihkamises. Vaid pigem võiks noored pered ja loomaomanikud omavahel kriitilisemalt arutada ja teadvustada põhjuseid miks selline olukord on tekkinud. Üürilepngusse saab sisse kirjutada igasugu punkte. Kui üürija ei nõustu ikka kahjuhüvitamise punktiga siis sorry. Mina pole vihkaja vaid sina ei taha vastutada. Ja veelkord, teatrid, kontserdid ja täiskasvanute sünnipäevad pole kohad oma väikelaste piinamiseks. Ei taha lapsed ega koerad, kassid võõras kohas vagusi nurgas istuda ja ei taha teised külalised terve õhtu võõraste laste tegemistes osaleda. Igal asjal oma koht ja aeg.
J
Juhan.  /   08:40, 15. sept 2017
Loomi hoitakse rohkem kui lapsi, kui laps sünnib siis ühiskorteritega majas pannakse prügimaks kohe peale koeri ja kasse saad pidada ilma maksuta. Meil veel räägitakse et lapsed on näljas aga paljudes neis peredes hoitakse lemmiklooma ja selleks raha jätkub.
I
Inimene  /   10:24, 15. sept 2017
Ei saa kuidagi öelda, et me abikaasaga ei armasta lapsi. Üheksa aastat tagasi kolis naabriks noor pere. Olime pea kaks aastat nagu nemadki magamata lapse nutust. Nähes, et noored ootavad järgmist last, oli see üheks põhjuseks uue korteri ostul. Kuskilt kuulsime küll lapse nuttu ka uues korteris aga see ei seganud. Kaks pool aastat tagasi algas koera terror, 24/7 pea pidev haukkumine. Kevadel leidis ülemine naaber uue harrastuse, lööktrell. Kui suvilas ei ole, puurib (armastan remondimehi kes teevad töö kiiresti ära) juba aprillist saati. Töötan kodus ja pole tõesti sellise lärmiga võimeline tööd tegema. Kannatan ära. OK.
Samas pole meil ka laste vastu, keda külla kaasa võetakse. Aga, ma ei taha, et see mürsik oma kaasavõetud rattaga minu Hollandist tellitud seksiooni läbi klaasuste sisse sõidab jne.
E
eks ta ole  /   11:47, 15. sept 2017
enda lapsed juba suured ja kodus "lastejärgne" remont tehtud. kahjuks valisime aga valged tapeedid ja diivanid, polnud enam elavalt meeles, miks see hea mõte ei ole. no ja kui nüüd väikse lapsega külla tullakse, valvan iga kord õudusega, kas mitte jälle ei kipu keegi seina peale joonistama või šokolaadiseid käsi diivanisse või kardinasse pühkima. mitu tuba ka - ei jõua kõigel ja kõigil korraga silma peal hoida.
pole keelanud kedagi lapsega tulemast, aga lapsevanemate piirid kipuvad väga teises kohas olema, paljusid asju nad lihtsalt ei märka, sest väikeste lastega kodus ikka juhtub. mina jälle mõtlen pidevalt, et mitu tundi küll pärast puhastamise peale läheb ja millega täpselt need plekid välja saab. ei pea ka õigeks sõpradele sõnu peale lugeda, et nad rohkem oma laste järele valvaks, ei olegi head lahendust :(
M
Mis siin öelda?  /   10:28, 16. sept 2017
Oma lapselapsed on üliarmsad, aga uues korteris sai uus mööbel kohe rikutud ja nende väga tore koer sõi/näris põranda piirdeid õige usinalt. Ega see ei rõõnustanud, aga ikkagi omad. Võõraid ma seda tegemas siiski näha ei tahaks...
M
mõtted  /   12:16, 16. sept 2017
Lastega üritused on omaette, seal aga kus täiskasvanud õhtul kokku saavad pole laste koht olla. Miks? Laps väsib ära, laps segab teisi ja lapse jaoks peab olema inimene,kes temaga seal tegeleb ja magama paneb õigel ajal. Hilisõhtutel ja öisel ajal lapsed ei tohikski üleval olla, neil on uneaeg juba kella 21-st hiljem 22-st.
H
hirmsate ülemeelikute laste ema  /   14:32, 16. sept 2017
Teate, ärge üldse elage, kui elu nii palju teie ASJU lõhub, Eesti on tõesti lapsevaenulik koht.Punkt.
  /   19:18, 17. sept 2017
ei pea keegi su pär dikuid tahtma vahtida ja imetleda, nagu imelapsi, kui need lo llusi teevad.
T
tore on  /   12:23, 18. sept 2017
aga kas oled ka mõelnud, et kui sinu tupsununnud teise inimese elamist rikuvad-lõhuvad, siis see tähendab teisele lisakulu puhastamise, remontimise või väljavahetamise näol? oled sa kunagi taibanud pakkuda kulude katmist? või miks peaks su tuttavad leppima elamisega töllakil kapiukse või lombaka laua seltsis? miks peaks kellelgi tapeet ripakil olema või diivan shokolaadine - paljalt selle pärast, et sina pole osanud oma järglasi kasvatada. (ja siin ei pea ma mitte vitsa silmas!)
V
Vanaisa  /   10:48, 17. sept 2017
Täiesti ebaadekvaatne artikkel . Näiteks minu tutvusringkonnas sõltumata põlvkondadest ei ole kedagi kes kuidagigi lapsi tõrjuks või suhtuks negatiivselt laste vanematesse. Ju siis ei ole eurosilmakirjalikkus ja -egoism meid veel endasse haaranud.
V
võib-olla  /   12:17, 18. sept 2017
on sinu tutvusrimgkonnas lihtsalt inimesed, kes on osanud oma lapsi normaalselt kasvatada. eespool juba kegi märkis, et paar vabakasvatamatust harrastavat peret rikuvad ära mitmekümne väga sümpaatse pere maine - ja nii see on. mulle isiklikult lapsed meeldivad, aga kui marakratt ronib nt bussis poriste kummikutega jaluli istmele - ja ema ei keela, või rikub külas olles mööblit - ja ema ei tee väljagi... seda loetelu võiks veelgi jätkata. neil puhkudel tekib mul küll tugev vastumeelsus, eelkõige küll rübliku vanemate vastu.

Loe ka neid lugusid