Jaga:     
Uudised

Heidit Kaio: „Kuue- ja seitsmeaastaste puhul jääb lõunauinaku vajadus ajastusse, mil vanemad läksid varavalges vabrikutööle.“ (35)

“Kas keegi kiusab teda?” tundsid spetsialistid ja peresõbrad huvi, kui üks mu lastest mõtles uskumatumaid trikke välja, et lasteaiast pääseda. ”Ei, talle lihtsalt ei meeldi lõunane magamine,” vastasin mina. Villem siiralt armastas nii oma kaaslasi kui ka õpetajaid.

Nüüdseks teise klassi poiss Villem püüdis iga lõunauinaku mööda saata nii, et kaks tundi kangestunult voodis lakke vahtis. Hästi ei õnnestunud. Mida vanemaks sai, seda uskumatumaid trikke mõtles välja, et lasteaiast pääseda. 

Kas teile meeldis lasteaias magada? Huvitav, selle teemaga seostuvad paljudel täiskasvanutel kõige kirglikumad lasteaiamälestused. Mina ise olin kõva lõunaune magaja, sest jõudsin hommikul aeda isegi kasvatajatest varem, pisut enne seitset.

Olen igati magamise usku. Lapsed peavad magama väga palju. On suur asi, et sõimeealised kuni kuueaastased saavad lõunaajal lasteaias suigatada. Pidžaamad seljas, mõmmid kaenlas ja linade vahel. Nagu meie ajakirjaloost aga selgub, meeldiks lapsevanematele, kui koolieelikute ööuni oleks lõunaune võrra pikem, mis oleks hea harjumus kooliajaks.

Kuue- ja seitsmeaastaste puhul jääb lõunauinaku vajadus ajastusse, mil vanemad läksid varavalges vabrikutööle. Minu lasteaias olid kõik kohal, kui raadiost kõlas kell seitse: “Gavariit Maskvaa!” ja keegi lastest ikka lõõpis: “Täna leiba ei saa.” Tänapäeval aga kogunetakse lasteaeda enamasti kella üheksaks. Mõnel pool ei peagi kindlaks ajaks minema.

Lapsevanemate arusaamist mööda on kohustuslik lõunauinak jäänud lasteaedade päevakavasse, et anda õpetajatele hingetõmbepaus. Aeg, mil majas on rahu ja vaikus – kes ei mõistaks selle vajadust! Ehk saaks aga päevakoormust jaotada nii, et õpetajatel tekiks muul ajal hingetõmbepaus? Olla pikemalt õues?

Meie väikses riigis, nii koolis kui lasteaias, on jäänud elu käima õpetajate seatud joonlauda mööda. Vanaaegse mudeli järgi. Samas, kui meie naaberriigis Soomes toimib haridus laste vajaduste järgi. Püüame siis meiegi uuel kooliaastal märgata rohkem meie väikseid tegelasi!

Lasteaia lõunauinakuga seotud kirgedest räägib seekordses ajakirjas artikkel, mille vajalikkus selgus ka Pere ja Kodu Facebooki lehel pingest särtsuvat tagasisidet vaadates.

 Loe värskest numbrist samal teemal pikemalt

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

20 kommentaari

I
Issi  /   19:28, 4. sept 2017
Ei ole nõus. Kui laps on paar tundi lasteaias maganud on ta õhtul kojutulles väga tragi ja tubli laps. Kui lõunauinak on poolikuks jäänud, siis saan koju virila poisi, kes on valmis igasuguseid lollusi ja rumalusi tegema. PS Kodus ta ei maga.
T
tibu  /   19:50, 4. sept 2017
kirjutise autor ei ole vist lapsena lõuna ajal maganud...
O
on tunda jah  /   21:00, 4. sept 2017
rahva teenrites ajab ka lolli juttu
I
ikka  /   19:54, 4. sept 2017
ikka väga rumal jutt
M
mees  /   20:08, 4. sept 2017
ise 50+ aastasena teeks ka väga hea meelega lõuna ajal nii 30+40 minutise unekese...
see, et mõni hüperkoleerik ei oska midagi teha, kui teised talle iga kell imestades kaasa ei hüüa, ei anna veel alust kõiketeadjast arvamusliidrit mängida!!
  /   20:20, 4. sept 2017
Millisel ametikohal töötavad vanemad saavad lapse viia lasteaeda alles kella üheksaks?
A
ametikohti maailm  /   20:37, 4. sept 2017
paljudes väikebüroodes hakkab töö kell 9.30 - 10.00...
O
Omg  /   20:33, 4. sept 2017
Tõesti rumal jutt. Teeme aga rohkem nii nagu lapsed tahavad, lasteaias ja kodus. Ja siis pärast imestame miks nendest sellised"elukad" on kasvanud ja keegi jagu ei saa. Muidugi on lapswd erinevad aga kuskil võiks ikka olla mingid reeglid mille järgi toimetada, isegi kui need lapsele ei meeldi.
V
Väga väike silmaring  /   21:04, 4. sept 2017
Kahjuks ei tea vist loo autor tõesti, et vahetustega töö pole kuhugi kadunud, samuti peavad paljud tööle jõudma varavalges või olema hilisõhtuni. No näiteks müüjad, kinode ja teatrite töötajad, valvurid, pagarid , maal põllumehed, jne, jne. Rumal pole ka valesti öeldud
E
Ema kahele  /   10:09, 6. sept 2017
Ja miks te siis eeldate, et hilisemas vahetuses töötaja peaks lapse ikka kaheksaks aeda vedama? Lõunaune nimel???
Igati normaalne ju, et neid lapsi nii vara lasteaeda ei viida ja jõuga poole öö ajal üles ei aeta!
Minu arust praegu hilisemas vahetuses töötajal polegi mingit suuremat tolku lasteaiast. Hommikupooliku võiks ju lapsega/lastega veeta, aga siis nad ju aias ei uinu... Õhtul pannakse lasteaed ammu enne kinni kui tööpäev läbi saab...
T
timmu  /   21:18, 4. sept 2017
Meie lasteaias on küll pooled rühma lapsed kohal enne 7.30
M
mis muud kui  /   11:37, 5. sept 2017
vaesed lapsed....
eriti kui oled juba loomu poolest "öökull"
Õ
Õpetaja  /   21:45, 4. sept 2017
Õpetajad laste lõunauinaku ajal ei puhka, sel ajal valmistavad nad ette erinevaid õppetegevusi, täidavad nõutavaid dokumente, teevad meeskonnatööd lastele suunatud ürituste korraldamiseks, osalevad juhtkonna-õpetajate infotundides, broneerivad õppekäikude läbiviimise kohti: teatrit - muuseumi-looduskeskust, tellivad bussifirmadelt sõitudeks busse, dokumenteerivad lapse arengut lapse individuaalmappi, tutvuvad uudiskirjandusega õppetegevuste mitmekesistamiseks, trükivad-prindivad töökavasid, vastavad lapsevanemate meilidele jpm.
Nii ebameeldivat hoiakut saab kujundada ainult inimene, kes pole lasteaiaõpetaja päevaga kursis. Või arvab autor, et õpetajal polegi endal lapsi ja peret, ning tema vaba aeg kulubki vaid riigi teenimisele?
Või peab õpetaja suutma teha seda kõike samal ajal koos 24 lapsega koos õppetegevuste ajal?
Lapsed vajavad tänapäeva kiire elutempo ja kärarikkuse juures puhkust.
Võib-olla polegi meil enam vabrikutööliste ajastu , on nuti - ja arvutiajastu!
K
Ka õpetaja  /   22:38, 4. sept 2017
Täiesti õige jutt..uskumatu lugeda sellisest arvamusest ja mõtlemisest, et lapsed magavad lasteaias selleks, et õpetajad saaksid puhata!!!
  /   09:59, 7. sept 2017
Saan aru, et õpetajad vajavad hingetõmbepausi, kas lastega koos pikutamiseks (seda juhtus meie lasteaias ikka) või paberitöö tegemiseks. Aga miks see peaks toimuma nende laste arvelt, kes ei jää magama? Võiks kaaluda ka alternatiivseid lahendusi, kus nii õpetajad saaks puhata kui uneta lapsed vaikselt tegutseda. Lasteaede tervisekaitsenõuetes on kirjas, et "vanematele lastele peab olema tagatud päevas vähemalt üks tund puhkeaega valikuvõimalusega une ja muu vaikse tegevuse vahel" Miks neid nõudeid ei suudeta täita?
H
Heh  /   21:54, 4. sept 2017
Lõunauni on vajalik vaid väieklastel .
Lastel on lõunaunevajadus kuni 4. eluaastani. Sealt edasi on lasteasias tegemist pigem sellega, et kasvatajad tahavad "ise puhata"...
Ei ole mitte ühtegi füsioloogislist, psühholoogilist ega arengust lähtuvat põhjust, miks üle nelja aastane laps peaks lõuanund magama.
Loomulikult, kui üle nelja aastane laps ise tahab puahata päeval, tuleb talle selleks võimalus anda, kuid teda maga sundida on ülim rumalus.
Millal võib lõunaunest loobuda?
Üht kindlat retsepti siin paraku ei ole. Enamasti loobuvad lapsed lõunaunest 4-5 eluaastal.
Juhul ku üle 4 aasta vanune laps:
* ei ilmuta lõunasel uneajal ühtegi väsimuse märki, on rõõmsameelne ja aktiivne.
* Te ei märka pärastlõunal lapse tujude langust, kuigi ta ei ole lõunaund maganud.
3. juhul, kui laps magab lõunaund, on tal suuri raskusi õhtul tavapärasel ajal uinumisega.
tuleks lõunaunest loobuda.
E
ekskasvataja  /   21:56, 4. sept 2017
Kui laps tuuakse aeda kl kaheksaks, jõuab ta lõunauinaku ajaks väsida sõltumata vanusest. Mida meil aga liiga palju juhtus, oli see, et mitmed lapsevanemad kirjutasid avalduse, et laps hommikueinet ei söö ja tuleb aeda kl 9. Tegel. tõid papsid autoga neid veelgi hiljem, nii et laps jäi muusika- vm tundi hiljaks. Loomulikult polnud sellisel lapsel kl 13 und ja ta kippus teisisegama või siis unetuna voodis vaevlema-igavlema. Kõik on vanemate teha! Ju paljud vanemad töötavad kodus või pn noorema lapsega kodus ja vanem laps tuuakse lihtsalt "jalust ära".
E
Ema kahele  /   11:54, 5. sept 2017
Eks laps jääks ehk lõpuks magama tõesti, kui teda ja ennast selle REŽIIMI heaks poole öö ajal üles ajada. Siis laps magab aias lõunaund nagu REŽIIMILE sobib ja õhtul, st öösel ehk nii kella ühe paiku jääb jälle. Ja kui ta siis jälle REŽIIMILE sobivalt varakult üles ajada, siis magab jälle lõunal lasteaias. REŽIIMI märg unenägu! (Seda, kas ja kui kaua tööl mittemagavate lapsevanemate tervis sellise magamatusega toime tuleb, see seda REŽIIMI ju ei huvita!) Ja kui lapsevanem teebki kodus tööd, siis ta teeb ka TÖÖD ning on elementaarne, et samal ajal ei mängi lastega õues, ei valmista neile 3x sooja toitu jms. Väga kohatu on selle kohta öelda, et laps viiakse "jalust ära". See on samasugune lapse lasteaeda viimine nagu sel juhul, kui ise kontorisse vms suundutakse. Ainult selle vahega, et kui kontor asub kaugemal ja lasteaed lähemal, siis kodutöö päeva korral on võimalik ka lapsele lühem lasteaiapäev lubada.
E
Ekskasvatajale  /   10:11, 7. sept 2017
Te räägite ju endale vastu. Ühest küljest pahandate, et laps tuuakse "jalust ära", teisest küljest ootate, et laps toodaks varakult kohale. Meile oleks just sobinud see teie kirjeldatud variant, kus laps saab isaga hommikul kauem kodus olla ja ka hommikust süüa. Siis ei oleks lapse lasteaiapäevad veninud nii pikaks. Miks ma peaksin lapse kella seitmeks lasteaeda kohale tooma, kui ta saaks seda aega hommikul isaga veeta? Teie vanaaegne, nõukogude vabrikutöölise jaoks tehtud päevakava ei sobi tänapäeva paindlike tööaegadega.
E
Erik  /   07:27, 5. sept 2017
Samuti viiakse lapsed hommiku 7-8 vahel lasteaeda, et täna vabrikutööle minna. Või muule orjatööle, selmet laps saaks une täis magada. Eriti pimedal ajal.
N
Nõus  /   08:10, 5. sept 2017
Kasvatajatega. Ja kui kasvataja tahabki vahel puhata,on see siis patt? Kas lugupeetud emad ei puhka päeva jooksul hetkekski? Meenutage kõik puhkuse kohapealt virisevad emad neid hetki,kui tunnete end oma ühe või kahe mudilase kõrval väsinuna. Ja siis korrutage see kümnega. Ja siis mõelge veelkord,enne kui sarjate kasvatajaid puhkamise eest. Ja kui teil ei ole päris selge lasteaia päevakava,mida mis kell tehakse ja millised on kasvatajate ülesanded päeva-nädala- ja kuu lõikes,siis tasuks küsida. Ma usun et iga lasteaia juhataja selgitab seda heameelega. Muidugi,emad peavad oma lapsega lõunauinaku tõttu tõesti pisut kauem õhtul tegelema aga palun vabandust,need on ju teie,mitte kasvataja lapsed. Te peategi nendega mängima ja arendama ja tegelema.
E
Ema kahele  /   12:03, 5. sept 2017
Tundub, et siin kommenteerivad suuremalt jaolt vaid need õnnelikud lapsevanemad, kelle lapsed ongi vähemalt keskmise või sellest suuremagi unevajadusega. Saage aru, te olete õnnega koos!!! Aga on peresid, kus see "pisut kauem" kauem õhtul tegemist jookseb pidevalt öösse. Südaöösse! Puhkepaus päeval kulub muidugi kõigile lastele ära (ja ka nendega tegelevatele täiskasvanutele), kuid ei tohiks nõuda ja eeldada, et KÕIK lapsed sel ajal magavad.
E
Ei süüdista  /   09:58, 7. sept 2017
üldse õpetajaid. Saan aru, et õpetajad vajavad hingetõmbepausi, kas lastega koos pikutamiseks (seda juhtus meie lasteaias ikka) või paberitöö tegemiseks. Aga miks see peaks toimuma nende laste arvelt, kes ei jää magama? Võiks kaaluda ka alternatiivseid lahendusi, kus nii õpetajad saaks puhata kui uneta lapsed vaikselt tegutseda. Lasteaede tervisekaitsenõuetes on kirjas, et "vanematele lastele peab olema tagatud päevas vähemalt üks tund puhkeaega valikuvõimalusega une ja muu vaikse tegevuse vahel"
K
kahe lapse ema  /   10:21, 5. sept 2017
Aitäh artikli autorile! Täiesti õige jutt! Minu lastel oli samuti vastumeelsus lasteaia sundmagamise vastu. Laps oli täiesti rõõmus, rahul ja õnnelik, kui tal mõnel päeval õnnestus magamisest pääseda. Unevajadus on individuaalne, on lapsi, kes tõesti vajavad päevaund ja kes on võib-olla tõesti õhtul pahuramad, kui nad päeval magada ei saa. Aga miks karistada teisi lapsi selle eest? Miks peab laps piinlema tegevusetult 3 tundi voodis? Proovisin lasteaia juhatajaga sellest rääkida, leida mingit lahendust. Võiks ju koguda sellised lapsed kuhugi kokku, nt võimlasse või lasta neil kauem õues olla. Juhataja vastus oli, et režiim on selline, laps peab harjuma. See on selline nõukogulik suhtumine, režiim on pigem vanglates, vaba inimese kasvatamisel võiks arvestada siiski lapse individuaalsusega. Põhjamaades sundmagamist ei ole, miks meie oma nõukogude lasteaia pärandist nii kinni hoiame?
V
Viru vangla  /   10:57, 5. sept 2017
Hea reziim aitab taastuda
pidevalt toitumisaegu jälgides hoiad end vormis
füüsilise ja vaimse töö tasakaal hoiab sind tervena
loen siin pseudoprobleemist, mida ei pea mitte arutama
K
Kimchi  /   10:52, 5. sept 2017
veel ülikooli ajal tegin pool tunnikest mõlemale silmale peale loenguid
töövõime taastub-stress taandub-elujõud taastub-
igal võimalusel andke ajule puhkust hällist-hauani
N
nojah  /   20:25, 6. sept 2017
Pool tundi magamist on täitsa talutav, tund ka. No aga lasteaias magatakse ju maha kolm tundi. Talviti magatakse kogu valge aeg maha.
N
nojah  /   20:25, 6. sept 2017
Pool tundi magamist on täitsa talutav, tund ka. No aga lasteaias magatakse ju maha kolm tundi. Talviti magatakse kogu valge aeg maha.
V
vanaema( see teine)   /   12:50, 5. sept 2017
Minu 5 lapselapsest vanuses 22-3 aasased pole kedagi, kes poleks üldse tahtnud magada või puhata keskpäeval, teen seda isegi, kui selleks võimalust on, kui inimesed on sellised hüperaktiivsed, et ei suuda puhata, siis on neil närvisüsteemis viga, mitte pole teised ja eriti lasteaia õpetajad, laisad, kes vaikust vajavad...
Loll jutt totaalselt!
T
tähendab  /   17:46, 5. sept 2017
pole päris nii kui laps on väsinud läheb kiuslikuks ja hakkab jonnima tuleb ainult sellest et peaks puhkama tunnikese 7a on muidugi raske selleks sundida igatahes midagi vabrikutega pole seost ise oleme ka vabrikus endiselt
I
Ikka  /   16:56, 6. sept 2017
Lugesin kolm korda, enne kui jutust aru sain...agaongiheakirjutadailmakirjavahemàrkideta:)))
"
"laisk" õpetaja  /   18:21, 6. sept 2017
Kes selle paanika küll korraldas? Igal asutusel on ju oma päevakava: millal töö algab, millal lõuna, millal töö lõpeb jne.See on päris kindel, et l/a peab olema päevakava, ei ole nii, et mõni laps ei taha siis süüa kui teised, vaid siis kui talle meeldib, õues tahab ka olla võib-olla tund kauem ja magamisest on tehtud lausa kuritegu, nagu kasvatajad sunniksid lapsi vägisi magama jääma.kui see lasteaed nii stagna aegne on? Siis kallid vanemad, teil on ju hea võimalus hoidja võtta ja las tema siis teeb nii, nagu teie lapsuke ja teie õigeks peate. Väga inetu on l/a õpetajaid laiskadeks tembeldada!!!
V
Versus  /   09:39, 7. sept 2017
Kallis õpetaja, on olemas lasteadadele kehtivad tervisekaitsenõuded, kus on selge sõnaga öeldud, et "vanematele lastele peab olema tagatud päevas vähemalt üks tund puhkeaega valikuvõimalusega une ja muu vaikse tegevuse vahel". Miks ma peaksin hoidja võtma, kui lasteastutus ei taha täita neid nõudeid? Ei süüdista ühtegi õpetajat, aga leian, et lasteaed võiks võimaldada muud vaikset tegevust nendele lastele, kes magada ei suuda.
V
vabrik  /   01:49, 10. sept 2017
Puhas Tallinna-keskse kontoriinimese nägemus! Ta ei mõtlegi sellele, et meil on küll vabrikuid ja teisi töökohti, kus töö algab kl 7. Või siis tuleb kl 7 paiku hakata sõitma kaugele-kaugele tööle.
L
liiga  /   14:54, 10. sept 2017
pikad kommentaarid.

Loe ka neid lugusid