Jaga:     
Uudised

„Meie peres pole vaktsiinist loobumine mitte valik, vaid ainus võimalus!“ (7)

Põhjus, miks Emili (5) pole saanud mumpsi-­leetrite-punetiste vastast vaktsiini, on äge munavalguallergia. “Meie hiljutine kokkupuude munaga lõppes EMOs anafülaktilise reaktsiooniga ning seetõttu tunnen siiani, et selle konkreetse vaktsiini vältimine on meil igati õigustatud,” ütleb ema Katti. 

Väiksema lapse Meeli (1) puhul tehti sama otsus, kuigi tema allergia ei ole nii tugev kui Emilil. Teised vaktsiinid on mõlemale lapsele tehtud ega ole tüsistusi kaasa toonud. Katti peres pole konkreetsest vaktsiinist loobumine mitte valik, vaid ainus võimalus. “Tagantjärele olen ise­äranis õnnelik selle otsuse üle vanema lapse puhul, kuna tal on esinenud väga äkilisi reaktsioone munavalguga kokkupuutel,” sõnab Katti.

Vaktsiin pole ohtlik!

Noorte vanemate seas on levinud arusaam, et vaktsiini kõrvaltoimed on ohtlikumad kui haigus ise. Arvatakse, et parem on haigus läbi põdeda kui kaitsesüstida ning et vaktsiinid sisaldavad ohtlikke aineid ja nõrgestavad organismi. Käibel on teooriad, et vaktsineerimine muudab inimese teistele haigustele vastuvõtlikumaks või et pärast kaitsesüstimist haigestudes kulgeb haigus raskemalt.

“Nagu kõik teised ravimid, võivad ka vaktsiinid põhjustada kõrvaltoimeid, kõige tõsisem allergiline väljendus sellele on eluohtlik analülaktiline reaktsioon,” selgitab perearst Mihhail Tištšenko. Enamik kõrvalmõjusid on siiski leebed: süstekoha kerge punetus, valulikkus ja turse, lühiajaline kehatemperatuuri tõus, väsimustunne või peavalu.

Vaktsineerimisega võib kaasneda allergiline reaktsioon, kuid see puudutab vaktsiine, mida toodetakse munavalgu baasil – gripi- ja mumpsi-leetrite-punetiste liitvaktsiin. “Need vaktsiinid on vastunäidustatud ainult neile, kellel on olnud munavalgu tarbimisel rasked reaktsioonid, nagu anafülaksia, ulatuslik nõgeselööve või Quincke’i turse. Mumpsi, leetrite ja punetiste liitvaktsiin võib harva põhjustada ka trombotsütopeeniat, mis on enamasti ise­mööduv trombotsüütide arvu langus organismis.”

Ei ole seotud autismiga 

Kardetakse veel, et vaktsiinid võivad põhjustada autismi, diabeeti ja/või muid raskemaid haigusi. Kuid doktor Tištšenko väidab, et sellised teooriad kuuluvad pigem spekulatsioonide hulka, sest tänapäeval puudub ülalnimetatud haiguste tõenduspõhine seos vaktsiinidega.

Oma lapse vaktsineerimisest keeldujate arv aasta-aastalt kasvab. “Massiline keeldumine võib viia juba unustatud nakkus­haiguste uute puhanguteni. Juhtub see, mida näeme mõnedes Euroopa riikides, näiteks Saksamaal ja Prantsusmaal. Itaalias on pead tõstmas leetrid ja läkaköha.”

7 kommentaari

M
Mainstream  /   19:34, 4. sept 2017
Kas val etamise entsüklopeediat ei taha välja anda?
M
Mõtted  /   23:31, 4. sept 2017
Huvitav, kas munavalgu allergia sündis kaasa või võiks selle põhjuseid otsida juba tehtud vaktsiinidest? Ja see, kui pole tõestatud, ei tähenda, et pole olemas.
K
Kari kaitseb  /   08:38, 5. sept 2017
Just selliste laste kaitsmiseks peaksid teised lapsed olema vaktsineeritud.
J
Jaan  /   18:34, 29. märts 2018
Laste allergiad on paljuski tingitud vanemate äärmuslike puhtusenõuetega. Laps ei tohi kokku puutuda mitte mingi mustusega. Seega jääb lapse organismil saamata väärtuslik kogemus elu mitmepalgelisusest ja immuunsussüsteem ei tule hiljem toime.
K
Kaidi  /   07:43, 30. märts 2018
Soovitan lugeda vaktsiinide infolehti, kus on kirjas ikka väga pikk nimekiri ohtudest ja veel millistest! Sooviks teada, kui paljusid vanemaid enne teavitatakse vaktsineerimise ohtudest? Igal pool levitatakse infiot selle kohta, et mis siis saab, kui ei vaktsineeri.
H
Hmm  /   14:11, 5. apr 2018
uuring gripivaktsiini ja autismispektriahäire seotusest
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27893896

Loe ka neid lugusid