Jaga:     
Koolieelik

KAS TEADSID? Seadus ei luba lapsi lasteaias lõunaunne suruda (40)

Mõni laps vajub hetkega lõunaunne, teine vähkreb küljelt küljele ega saa kuidagi sõba silmale. Miks sunnib lasteaia päevakava kõik lapsed – olenemata vanusest – ühtviisi magama? Ja kas see on seadusega kooskõlas?

Marlen: Kui lasteaias kasvataja kiidab, et lapsed magasid hästi, siis õhtul kodus käib magamaminek suurema tralliga – nad ei väsi ära. Mina aga vajan samuti oma aega, sest tööl olles pesu puhtaks ei lähe ja köök korda ei saa. Neid töid on kahe 2,5aastase kõrvalt, kes tähelepanu tahavad, keeruline teha. Õhtul hiljem magama minnes on neil raskem hommikul ärgata.

Ave: Minu noorem poiss pole regulaarset lõunaund maganud kaheaastasest saadik. Kui on perega mingi pikem väljasõit, siis vahel autos jääb magama, aga pigem kell 6–8 õhtul. Siis läheb koju jõudes autost otse voodisse edasi magama. Hommikune ülessaamine on probleemiks kõigile teistele peale tema. Vahel on ta juba kell 5–6 üleval, mis siis, et eelmine päev oli väsitav ja aktiivne ning koju jõudsime hilisõhtul. Ta on väga aktiivne, lasteaias enamasti ära ei väsi ja seega pole ka lõunaune üle õnnelik. Õpetajatelt olen kuulnud, et vahel ta kaks tundi lihtsalt keerutab voodis ja kui teised tõusevad, siis on tal alles sügav uni. Sellest on kahju. Mulle meeldiks, et ta saaks üleval olla.

Riina: Meie lasteaias on kahjuks nii, et kui laps teiste lastega koos magama ei jää, kutsutakse ema järele ja sellega meie lasteaiapäevad piirduvadki. Arvatakse, et kuna olen teise lapsega kodus, siis saan igal ajal järel käia, aga väike laps tahab ju samal ajal kodus magada!

Sille: Minu meelest on lõunapaus liiga pikk ja kahju, et kohustuslik. Oma lapsed olen saatnud lõunaune ajal mõnel päeval nädalas ujumistrenni, ujula on üle õue.

Marge: Laste unevajadus ongi väga erinev. Ka mõned seitsmesed vajavad lõunaund. Minu kaks nooremat last on mõlemad lõpetanud kodus magamise kaheaastaselt. Tüdruk käis lasteaias poolteist aastat ja selle aja jooksul magas seal vaid mõned korrad. Eriti piinarikkad olid lõunatunnid talle viimasel lasteaia-aastal, aga õnneks käis ta siis juba kaks korda nädalas samal ajal eelkoolis ja see natuke leevendas. Kuna mul endal on graafikuga töö, siis mõnel päeval tõin ta juba lõunast koju.

Poiss on nüüd neljane ja samuti kodus ei maga, aga lasteaias on ta tavaliselt ikka uinunud mingil ajal. Eriti hea meel on mul selle üle, et tema lõunased magamised ei mõjuta õhtust uinumist.

Triinu: Meil eeldatakse, et lapsed lõuna ajal magavad. Minu laps (4,5) tihtipeale ei taha lõunal magada ja kodus vabadel päevadel üldjuhul ei magagi. Kui ta aias magab, siis nihkub ööuni kella poole kümnelt umbes poole kaheteist­kümnele, mis omakorda on väga väsitav mulle, sest pean ise ärkama kell pool viis. Leian, et kui laps ei taha aias lõunaund magada, siis pole mõtet ka sundida.

Maret: Minu laps läheb õhtul seitsme-kaheksa ajal magama. Kui ta aga päeval magab, siis ei tule ööuni enne ühtteist-kahtteist õhtul. Leian, et lasteaed peab lähtuma lapse vajadusest, mitte iganenud nõudmistest ja kasvatajate mugavusest. Minu kogemus on, et õpetaja istub “magavate” laste juures ja kui keegi piilub, siis saab laps riielda, et mis sa siin keerutad, jää kohe magama!

Häli: Välismaal, kus lapsed päeval koolis ei maga, lähevad nad kodus juba kell seitse õhtul magama. Nii et meil on aiamagamine vägagi loogiline, juhul kui lapsed tuuakse alates poole kaheksast hommikul aeda ja õhtul minnakse pärast kümmet magama. Nii väga, kui lapsed uneaja vastu ka võitlevad, nad tegelikult vajavad aega, mil keha ja vaim saavad vaikuses puhata.

Eili: Väga oluline on, et ka üle kolmeaastased saaks lasteaias magada ja soositaks vaikset (puhke)aega. Meie neljane teeb kodus tavaliselt pikad lõunauned ja näha on, et talle on seda vaja; lasteaias ta aga mõnikord seda ei taha, eriti kui mõni teine ka ei maga. Kui laps pole üleväsinud, saab nad õhtul tavaliselt ka ilma suurema trallita voodisse ja ööunigi on rahulikum.

Mari-Mann: See oleneb lapse vanusest ja sellest, kui vara ta kodus ärkab. Meie rühmas (2–7aastased) lähevad kõik lapsed voodisse, sest keha vajab puhkust nii liikumisest kui mõtlemisest. Väiksemad jäävad kiirelt magama, aga ka mõni kuueaastane. Kui 45minutilise pikutamise järel pole uni tulnud, saab laps vaadata voodis raamatut, värvida pilti. Koolieelikud saavad minna esikusse mängima. Korraga saab üles tõusta kuni kolm last, sest muidu läheb lärmiks.

Anna-Liisa: Õhtuti kraaklevad lapsed vähem, sest pole nii väsinud, juhul kui on maganud lõunaund. Minul pea neljane kodus magama ei jää ja isegi pikematel autosõitudel mitte. Lastekas pidi ikka magama. Õhtune uinumine on üks igavene trall, käib kümme korda pissil, lihtsalt et voodist välja saada. Pidevalt on vaja midagi öelda, patsi­kummi tuua. Jääb magama poole üheteistkümne paiku ja hommikul äratan kell kaheksa. Väiksem, kahe ja poole aastane jääb kohe magama nii lastekas kui ka õhtul kodus.

RÄÄGI KAASA https://www.facebook.com/perekodu/

Loe värskest ajakirjast, mida ütleb lõunaune kohta seadus ja kuidas on lõunaunede probleemi lahendanud paindlikud lasteaiad!  

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

21 kommentaari

V
Vabandust emad  /   14:27, 2. sept 2017
Lasteaed ei saa iga lapse järgi eraldi päevakava koostada. Saage ometi aru. Teil on kodus 1-2 last, seal aga 20.
O
Oh,  /   18:26, 2. sept 2017
Just. Kantseldage oma vantsakaid ise kui noudmised nii suured on.
  /   12:06, 21. okt 2017
👍
K
kuule vabandust emad  /   14:38, 2. sept 2017
Kas lasteaed on laste jaoks või vastupidi? Kui laste jaoks siis ...
U
Urrr  /   14:54, 2. sept 2017
Et siis peab mitu kasvatajat olema - üks vataab magavaid lapsi, teine vaatab neid memmekaid kes magada ei taha.
Samasugused lollpead teevad neid seadusi kes ka need seadused on teinud kus keelavad õpetajatel lapsi oma järel koristamast....
K
Kurjale Urrile  /   16:39, 2. sept 2017
Kõigepealt ei saa ma aru, miks mõned hakkavad kohe halvustama neid, kes mõtlevadki teistmoodi? Loomulikult peab olema keegi, kes mittemagajatega tegeleb, see on täiesti mõistetav.
Kõik lapsed paraku ei ole magajad. Mul on 2 last , kellest üks oli magaja, teine mitte. Ma võisin ise kolm korda seal kõrval magama jääda, laps ei jäänud. Kas ma oleks pidanud jõuga kinni hoidma? Ka suured Inimesed puhkavad erinevat moodi. Lasteaed on tõepoolest laste jaoks. Tõesti on sagedased olukorrad, kus mittemagaja laps hakkab voodis jutustama ja segama ning saab kasvatajatelt hoopis riielda, või halvimal juhul pannakse silmad lihtsalt jõuga kinni. Selle asemel, et kasvataja võtaks ja tegeleks temaga rahulikult teises ruumis.
K
Ka arvamusega  /   23:53, 2. sept 2017
Aga mida peavad tegema need lasteaiad ja rühmad, kus kogu tegevus käibki ühes ruumis? Kas saadetakse laps peldikusse mängima WC harja ja tualettpaberiga või? Ja pealegi, puhata lärmist, mis 24 lapse koosviibimisel paratamatult tekib on vaja kõigil, ka lapsel. Keegi ei käse magada vaid rahulikult voodis kõrvu puhata,, omi mõtteid mõelda ja lasta neil, kellel on soov magada end väljapuhata. Kust sa leiad inimese, kes tegeleb veel lõunapausi ajal lapsega? Õpetajatelt ootate õppetegevust(sry, ka seda peab õpetaja suutma teha sellele ajal, kui ta on tööl, sest kodus on tal oma pere) Ootate blogi, et näha oma kullatüki tegemisi. Ekskursioone, pidude ettevalmistusi jne. Kuna see tehakse? Aga tulge ise lõunapaausi ajal vabatahtlikult valvesse.
Küll mõnel on nõudmised. Kui ei sobi, palka erahoidja. Talle dikteeri mida iganes, kui taahes palju nõudmisi. Seni, kui paned lapse lasteaeda (enne avalduse täitmist oled kindlasti lugenud maja kodukorda) allkirjastanud avalduse, lepid ka nende tingimustega.
?
?  /   03:08, 3. sept 2017
Lihtsalt huvi pärast küsin, mis Te arvate, mitu last jääb voodisse, kui need kellel und ei ole, võivad mängima minna? Esimene päev ehk see õnnestuks. Teisel päeval teatavad juba kõik, et und ei ole
  /   13:06, 21. okt 2017
Kuidas saaks õpetaja tegeleda lapsega teises ruumis, kes siis jälgiks magavaid lapsi? Lisaks sellele on laste puhkeajal ainus aeg kus õpetaja saab tegeleda metoodilise tööga..oh jahh..ega see kes pole seda ametit pidanud ei suudagi näha lasteaiaelu seestpoolt😏
K
kat  /   19:19, 21. okt 2017
Kerkis küsimus, et kuidas neid silmi jõuga kinni pannakse?
K
Kuuuurija  /   14:58, 2. sept 2017
Lõunaunne suruda ei luba, aga kas lõunaunne tõmmata tohib?
H
h  /   15:01, 2. sept 2017
Lasteaias võika olla puhketuba. Magamamineks ei peaks olema seotud sundimisega. Kasvataja näeb ja oskab suunata väsinud lapsed puhkama. Selles osas saab teha koostööd lapsevanematega,. Kelle laps vajab magamist kelle mitte. See on väga individuaalne. Pigem näen ma,et kasvatajad ei taha sellega tegeleda, Siis ju rohkem tööd ja ise ka ei saa puhata. Lastele teinekord magamaminek see põhjus, miks ei taheta lasteaeda minna.
N
No tõesti!  /   03:25, 3. sept 2017
Teeksin ettepaneku, et ühel päeval hoiate oma lapsi ja näiteks ka sõbrannade lapsi ning siis suunake näiteks kaks last teise tuppa magama, sest nad tunduvad väsinumad. Selgitage neile miks nemad peavad magama ja teised võivad mängida. Samal ajal jälgige ka teisi lapsi, et keegi ohtlikusse olukorda ei satuks. Siis pärast selgitage sõbrannadele, miks te arvasite, et just nende lapsed olid väsinud ja ei saanud mängida. Ja teistele sõbrannadele selgitage miks nende lapsed on nii virilad....äkki on üleväsinud....Nüüd korraks seda kõike 25 lapsega, hinnake, kelle peab magamistuppa saatma, selgitage igale lapsele, miks sõber võib edasi mängida ja tema peaks nüüd magama.....ja siis korraks seda selgitust 50 lapsevanemale, miks tema laps pidi magama või on hoopis ülevasinud. Ja palun tee seda 5 päeva nädalas.
  /   06:47, 3. sept 2017
Vabandust näpp on hirmus paks ei saanud plussile pihta
H
h  /   15:19, 3. sept 2017
No tahaks ikka teada, ku paljudel kodus viieaastased lapsed lõunat magavad?
L
lasteaiaõpetaja  /   18:16, 3. sept 2017
Kodus mitte, aga lasteaias küll! Minu 20 aastane kogemus lasteaiaõpetajana on just see, et need lapsed kes väidetavalt kodus ei maga lõunaund jäävad lasteaias esimesena magama. Ning isegi koolieelikutest 80% magavad täiesti ilma sundimata lõunaund. Seega, milles probleem? Ning vaikust ja puhkust(puhata saab ka ilma uinumata) vajavad ka need lapsed, kes magama ei jää.
J
Ja veel...  /   04:06, 3. sept 2017
Paljud lapsed ei armasta ka lasteaias süüa. Söömine on nii individuaalne asi. Kes on taimetoitlane, kes lausa vegan, mõni ei söö kala, mõni jälle kana...ja muidugi öko! Mahetoitu ei tohi unustada! Ka siin saaks lastevanematega koostööd teha, mida laps on harjunud sööma. Saaks ju igal hommikul lapse käest küsida mida ta soovib hommiku, lõuna ja õhtusöögiks. Siis laps saab ise otsustada, nii nagu magamisegi ole. Tegelikult peaks iga lapsevanem ise oma lapsesse personaalselt suhtuma ja küsima, kas laps üldse tahab lasteaeda minna! Äkki ta ei tahagi minna, siis ei saa ju teda viia lasteaeda. ...ja kool! Hiljem peab ka sellega tegelema! Äkki lapsele ei meeldi, et koolis on reeglid ja ta ei tahagi koolis minna. Seda võib lõputult jätkata. Et oma lapse elu lihtsamaks teha, peaks talle selgitama, et ühiskonnas on reeglid ja lasteaias on reegel, et vahepeal on puhkeaeg. Nii nagu hiljem peab tegema koolis asju, mis alati ei meeldi. ...
H
h  /   15:18, 3. sept 2017
Jah, minu lapsel on siiamaani trauma,etlasteaias sunniti sööma toitu ,mida ta ei tahnud.
K
kat  /   19:41, 21. okt 2017
Võiks muidugi olla puhketuba ja võiks olla korraga mitu õpetajat rühmas, et üks siis valvab magajaid ja teine suundub unetutega puhketuppa mängima. Aga ei ole. Võin kinnitada, et laps käitub vastavalt vanema ootustele. Kui ikka vanem loeb hommikul menüüd ja teatab, et tema laps seda toitu küll ei söö, siis ta ei söögi ja sama on ka lõunase puhkamisega ning paljude muude asjadega. Ja soovitan mõttega läbi lugeda kommentaar No tõesti!-lt.
M
Mati Une  /   15:14, 2. sept 2017
Kui sõna ei kuula, siis nurka, herneste peale põvitama, küll see uni ka siis tuleb.
M
Mati Une  /   15:14, 2. sept 2017
Kui sõna ei kuula, siis nurka, herneste peale põvitama, küll see uni ka siis tuleb.
M
Mati Une  /   15:14, 2. sept 2017
Kui sõna ei kuula, siis nurka, herneste peale põvitama, küll see uni ka siis tuleb.
M
Mimoos  /   15:18, 2. sept 2017
Pidage nyyd hoogu. Osa lapsevanemaid ei taha, et nende lapsed lasteaias magaksid, tahavad, et lapsed kell 7-8 ajal ohtul magama laheksid. Millal te siis lastega koos olete? Olgu siis, et ei maga lounaund, aga vaukselt pikutamine kulub pukuseks ikka.
T
to mimoos  /   15:45, 2. sept 2017
Ega siis need lapsvanemad neid lapsi enam ei taha. Emapalk on kätte saadud ning nüüd muidugi tundub ebaõiglane, et mingi laps kodus kondab. Palju parem ju, kui lastead või kool lapsega tegeleb. Selliste vanemate õnneks on meil solidaarne lapsemaks, mida maksavad ka need, kellel tegelikult lapsi ei ole. Nii ongi võimalik süsteem, kus varahommikust kuni õhtuni välja tegeleb sinu lapsega keegi teine. Ja kodus laps kohe magama, siis ei pea teda peaaegu nägemagi.
M
Minu  /   15:27, 2. sept 2017
tütar meenutab oma lasteaiast magamise aega igavaima asjana, sest temal uni ei tulnud ja mis see laps seal voodis vahib, silmad lahti. See on piinarikas lapsele. Üks kasvataja tuli lausa silmi kinni vajutama ja siis oli selle lasteaiaga lõpp ka.
H
h  /   15:49, 2. sept 2017
Tean paljusid , kel sama kogemus
K
koksi-koksi pojake  /   15:28, 2. sept 2017
muidugi, ega lapst ei tohi millegiks sundida ega ka keelata või õpetada. Kui tahab lõugab , või lõõb ema või kasvatajat jne. , kui on paha tuju, mängib noa või p.üstoliga.
Minu laps võib ju teha, mida tahab. Katsugu keegi vastupidist väita. See on ju tema inimõiguste piiramine. Kasvatame ikka selliseid kodanikke, kes ei tunne selliseid väljendeid nagu "seda peab" või "seda ei tohi"
M
Marge  /   15:36, 2. sept 2017
Keegi ei surugi lapsi UNNE! Lasteaias ei ole ette nähtud uneaeg, vaid PUHKEaeg. Ja laste närvikava vajabki pika ja väsitava (eriti just emotsionaalselt väsitava!) lasteaiapäeva jooksul rahulikku aja maha võtmist, et laps saaks mingigi aja olla vaikuses ja rahus. See et kui laps lasteaias lõuna ajal magab ja siis kodus õhtul ei jää nii vara magama kui vanemad tahaksid ja vanematel ei jää "oma" aega, siis selle peale tahaks küsida, et aga millal neil siis selle ööpäeva jooksul on aeg oma lapsega?! Terve päeva lasteaias veetnud lapsest tahetakse õhtul ka võimalikult vara lahti saada, jääks aga võimalikult vara magama.. Pealegi enamus neist lastest, kelle emad väidavad, et nende laps ei taha lasteaias magada- need lapsed reeglina vajuvad just kõige esimestena unne ja vanemad ei jõua ära imestada.. Vanemad ei kujuta endale üldse ette, kui väsitav on tegelikult lapsele üks lasteaiapäev, arvatakse et oh, mängib seal lihtsalt terve päeva ja kõik on tore. Võiks lugeda erinevat kirjandust ja kasvatusteadlaste ning lastepsühholoogide artikleid ja arvamusi selle kohta.
L
lii  /   16:13, 2. sept 2017
Kas tead, et lapse eest vastutab vanem. Kui ajad igalt lasteaiatöötajalt jaõpetajalt seadust taga, siis õpeta ja kasvata last ise. Koduõppel pea kinni ainekava nõudmistest ja taga kõik õpioskused, mis kirjas. Sest riiklik ainekava on seadus.
I
ikka  /   17:23, 2. sept 2017
on süüdi lasteaiaõpetajad, kes lapsukesi kiusavad ja jumal teab, mida veel teevad. See lõunaund mittemegav laps väsib õhtuks enne vanemate tulekut nii ära, et jonn on ainus , mida veelmagamata ja unine laps toota jõuab ja vanematega käib ka enne kojuminekut kius ja jonn.
L
Lumeeit  /   17:43, 2. sept 2017
Siis tuleb lapsega tegeleda,et nad ära väsiksid. Lasteaias on neil programmid,kus nad meisterdavad,laulavad,õpivad,võimlevad ja mängivad. Kuid enamud õhtul lükkab multikad peale ja suundub ise interneti.Tegelege ise enda lastega ka rohkem ja nad jäävad kiirelt magama. Ja kui om probleem lõunaga siia ehk on hommik hiline. Oli endalgi,et kui kuuest tõusid lapsed hommikul. Ei olnud mingit probleemi aga kui elumuutus lubas kaheksast hommikul ärgata kurtsid lapses,et raske on voodis olla lasteaias ja palusid,et järgi tuleksin . Teie ise tunnete oma lapsi kõige paremini ja kui ei,siis on viimane aeg seda teha. Ennem kui on lootusetult hilja.
E
Ema  /   18:18, 2. sept 2017
Mu 3 last magasid kõik lõunaund - mõni tund, mõni 2. Kui mingil põhjusel vahele jäi, oli laps kell 5-6 pahur,jonniv ja üleväsinud. Ei tulnud pähegi netis kurta, kuidas kasvatajad liiga teevad. Praegustele emmedele soovitan 1 päev lasteaias koos mudilasega veeta, et saaks selgeks, mida nende laps päev läbi teeb. Ja ei ole minu arvates normaalne, et kell 5-6 koju saabuv laps surutakse kell 7 magama. Jääbki arusaamatuks,kas laps on emme või kasvataja oma? Kes peaks siiski rohkem oma lapsega tegelikult tegelema. Niigi on laps rohkem aias, kui kodus. Ja kui lasteaed on ikka nii kole ja lapsevaenulik ja õppinud kasvataja kohe sugugi ei oska nende emmede lapsi kasvatada, siis alternatiiviks on alati võimalik laps koju jätta ja ise temaga tegeleda. Ja ilmselt magaksid siia enamus lõunat ka.
K
Katrin  /   10:03, 6. okt 2017
Mõtlesin just ise ka, et lapse tervise seisukohast peaks väike laps päeval puhkama. Kuid ju siis tõesti mõnele meeldibki, et laps jõuab 5-6 paiku koju ja 7-st magama :). Aga siis peaks küll juba enne veidi mõtlema, kas neid on üldse mõtet muretseda.
?
?  /   03:02, 3. sept 2017
On eraldi ruumid, kus ühes osad saavad magada ja teised sellel ajal mängutoas mängida. Huvitav kui palju lapsi sinna magamistuppa siirdub kui see vabatahtlik? Ja kui lõpuks ikkagi kõik lapsed puhkeajal mängivad...siis millal nad ikkagi puhkavad? Kas tõesti on lapsevanemaid kes tõsimeeli arvavad, et kui osa lapsi läheb mängima, siis on " häid magajaid" lapsi, kes otsustab, et täna päeval võiks mängimise asemel hoopis magada? ....ma läheneksin sellele lapsele juba kraadiklaasiga, kes mängimise asemel magama läheb.
R
Reeli  /   08:55, 3. sept 2017
Õpetajal on vaja ka seda paari tundi nii nagu emad siin kirjutavad, et vajavad oma aega kodusteks toimetusteks... Sellel ajal, kui lapsed magavad, ei löö õpetajad lulli vaid teevad tööd, mida lastega koos olles teha ei saa.... nt. kuuplaanid, laste arengukirjeldused jne. Nokk kinni, saba lahti.... eks iga ühel on oma arvamus, mis see kõige õigem on.... ise usun, et paar tundi rahulikku olemesti ei tee kellelegi liiga.
E
Ema kahele  /   09:59, 6. sept 2017
Praegu ongi olukord ka õpetajatele ebamugav. Sest polegi normaalset kohta lastele puhkamiseks. On ainult voodid, mis nii mõnelegi peatsele kooliminejale juba liiga lühikesed ka. Selge see, et lapsed kipuvad seal siis ülemäära nihelema, niiet vaja neid korrale kutsuda jms
Samas oleks ju õpetajalegi lihtsam, kui ta saaks teha terve selle aja rahulikult oma kirjatööd. Isegi, kui see tähendaks, et a'la kord kuus oleks tema ise see, kes nt saalis nende mittemagavate lastega tegeleks. (See on midagi, mille saaks vast igas (vähemasti suuremas) lasteaias ka vanas majas toimetades organiseerida. Kui vaid lasteaia juht soovib!)
L
Lõpuks ometi  /   18:04, 3. sept 2017
Ehk hakkab nüüd midagi süsteemis muutuma
T
Tuleb lastele sünnist saati viia sisse reziim,  /   08:49, 26. sept 2017
kus ka löunauinak on kohustuslik. Ja keeta ka kodutoite,mitte anda ette ainult friikartuleid ja viinereid. Sellepärast laps ei söögi muid toite,pole harjunud. Küsida eraldi lapselt,mida löunaks soovib?Absurd. Need vanemad kasvatagu oma lumehelbekesi kodus,vötku vöi hoidja ja dikteerigu,mida teha. Vaatasite videot, kus lapsehoidja virutas 9kuuse nutva lapse jöuga näoli voodisse?
S
Selline kogemus siis ...  /   20:17, 23. okt 2017
Paljud lapsed ei taha õhtuti lasteaiast ka koju minna - jonnivad ja karjuvad ema peale ning mõned ka löövad teda. Jätame siis lapsed ööseks lasteaeda? Lasteaias ei ole vaja lapsi magama sundima - pärast toimekat päevaosa ja unejutu kuulamist uinub 98% lastest 10 minuti jooksul. See, et ema ei suuda oma lasteaialast kell 9-10 õhtul voodisse saata, on enamasti oskamatuse teema, sest laps vajab selleks ettevalmistamist ja rahulikku rutiini. Ei suuda ega soovi selline vanem piirata ka lapse istumist ekraanide taga. Unetu või lühema unega laps on tavaliselt ka ülejäänud ajal rahutu - kipub kaklema, tormama, ei suuda mängudele ega õppimisele keskenduda. Mõnegi diagnoosi ohumärk on uinumisraskus või rahutu uni.
"
"Lumehelbekese" ema  /   21:35, 30. okt 2017
Mul on laps, kelle toongi lasteaiast enne lõunaund ära, sest ta ei maga seal ega kodus. Lasteaiaga harjutamise perioodil kusjuures magas ca 2 korda nädalas lõunaund, kuid enam mitte (uued inimesed ja uued süsteemid ilmselgelt väsitasid teda). Sünnist saadik "halvasti" või siis tegelikult vähe maganud, mis kommentaaride järgi on halvasti kasvatatud laps. Võin öelda, et see laps pole oma elus mitte ühte ainukestki multikat vaadanud ja nutitelefone meil abikaasaga teadlikult ei ole. Läpakas on emme-issi töövahend ning lapse jaoks igav värk. Näide tänasest päevast: ärkas 7.30, lasteaias kohal 8.10 kuni 12.45, tegi rõõmsal meelel kaasa kõiki tegevusi, sõi söögikordadel oma toidu enam-vähem ära, koju tuli ka heal meelel. Jah, tuppa tulla ei tahtnud, sest lähedaloleval ehitusel oli töötav ekskavaator :) Lubasin tal seda vaatama minna ja pärast tegime veel kvartali ümber jalutustiiru ning lammutasime ärasulamata lumehunnikuid. Peale seda (kodustehtud) söök ja tund aega voodis olemist (mina jäin korduvalt magama, laps ei jäänud). Tegime koos veel koduseid toimetusi ning oligi aeg trenni minna. Tund aega trenni ja lühike jalutuskäik koertega põllul, koju jõudsime 19.30. Kiire söök ja unerutiin, kuid uinumisaeg siiski 21.00. Keskendumisvõime on sellel 3 aastasel lapsel hea, kõne hästi arenenud, lõunaund praktiliselt pole maganud peale 2a saamist. Olen jooksnud ka lastepühholoogide vahet mingil perioodil temaga, kuna magab ebanormaalselt vähe ja mitte tervet ööd järjest... Tulemuseks pole muud, kui et nii on. Diagnoosi ei ole ja ilmselt ka ei tule. Tööle mineku plaanid on lapsest lähtuvalt ringi tehtud, sest igast "lumehelbekesest" ikkagi ei saa aias magajat last.

Loe ka neid lugusid