Jaga:     
Blogid

Häiritud: „Mina ei lähe poes suvalise muti põske näpistama ega ütlema, et ta vait oleks, mis õigusega nad mu last niimoodi alandavad?“ (28)

Johan oli kärus, seletas valjusti midagi, mina valisin poes asju, kui äkki näen silmanurgast, et üks tädi tuleb ja võtab Johani põsest kinni ja ütleb mitu korda talle otse näkku, mitte meeldiva tooniga: “Jonnipunn! Jonnipunn oled!”

Ma pöörasin sinnapoole ja olin tumm! Ma olin kaame, ausalt! Esiteks, võõras inimene tuleb füüsiliselt mu last puutuma jumal teab, milliste kätega. Okei, olgu need puhtad või mustad, teist inimest puutuda ei ole ok, seda ma ei kavatse lapsele elusees mitte sisse harjutadagi, et suvaline täiskasvanud inimene võib käed külge panna, ei! Aga ma olin vait! See ajas mind nii vihale, et ma olin tardunud, lausa šokis!

Emalõvi

Ma olen tavaliselt ikka emalõvi, igal pool vaja sõna võtta, kohe “kaela karata”, aga seekord mitte. Siis ei meeldinud tädile see, et ma teda ehmatusest tõenäoliselt kulm kortsus vaatasin, mitte ei vaadanud kortsus kulmuga oma “jonnipunnist” last, mille peale ta ütles “seda ma ei oleks sinust arvanud!”, sest tal vist ei olnud lihtsalt muud öelda. Johan oli selle kõige peale päris ok – tegi oma karedat “mmmmhh!” häält ja pööras näo ära. Sekundid hiljem, kui olukorrast eemaldusin (võtsin käru ja tulin tädi juurest tulema), oli see tunne, et pööran otsa ringi ja sõiman näo täis. Kodus olin veel eriti pöörane, et eiei, mida ma tegin?! Ma lähen istun poe eest, otsin muti üle – kus siis tulid igasugused head ideed, mida talle öelda!

Miks see nii on, et kui olukord läbi, tulevad igasugused tekstid pähe ja kui asi käes, on täiesti tumm olek, nagu halvatud?! Ma vist isegi naeratasin korraks, et oi, olen viisakas, teen näo, et kui tore, kui mu lapsega räägitakse, ei taha ju kedagi solvata (ahah, Lilli!), aga see naeratus oli väga lühike. Algul ei jõudnud mulle lihtsalt kohalegi, mis toimub. Et jaa, sellised mutid liiguvad siin koguaeg ringi, kellel on midagi manitsevat ja “õpetlikku” kobiseda. Mina ei lähe tema põske näpistama ega ütlema, et ta vait oleks, mis õigusega nad lapsi niimoodi alandavad, veel võõraid lapsi. Mõne jaoks võib-olla reageerin üle, enda jaoks mitte – mitte keegi ei tohi teist inimest luba küsimata puudutada, alandada, kaagutada, mida iganes teha! Ei, ei, ei!

Pidev peavangutamine

Ma olen korduvalt toidupoes kokku põrganud kõikvõimalike tädidega, kellel on midagi öelda või päid vangutada. Kui ma Johaniga poes käin ja ta häält teeb, vangutatakse selle peale pead.

Ta ei jaura ega nuta, vaid laliseb valjusti, teeb oma hääli jne, aga mutid arvavad, et vot, kus on vingats laps. Mitu korda kommenteerima tuldud, et “oi-oi, mis sa rii-ii-dled? Sul peaks uneaeg olema, ära riidle, mis ma siin seletad jne”, umbes nagu ta ei tohiks häält teha või et pange oma laps magama. Igatahes, ühel sellisel puhul oli mu ema külas ja kuulis ka, kuidas üks mutt tuli ligi ja hakkas kaagutama, mispeale oli mu ema üllatunud, et jeerum, kas nii tehaksegi ja kes need tädid sellised on.

14 kommentaari

S
saa üle  /   09:46, 24. aug 2017
saad mutiks, oled samasugune...
T
tegelt  /   10:46, 24. aug 2017
Mutiks saavad teatud omadustega isendid, kellel see "mutlus" nagu kaasasündinud, teised on ikka sõltumata vanusest inimesed edasi.
P
Pille  /   12:12, 24. aug 2017
Lapsed tuleb varakult paika panna mitte neid õigustada .Hiljem astuvad teile lihtsalt pahe.Vanemate ümberkasvatamisest alustage.Teie ei pea oma võsukest pidevalt õigustama ja vanemal inimesel on õigus märkus teha!!!
J
Jaanus  /   23:38, 26. aug 2017
Selline õpetus on hoolimatute inimeste õpetus ja selle läbi ei teki usalduslikku sidet peres. "Pähe astumine" tuleb sellest, et laps on jäänud oma muredega üksi ja väljendab ennast. Kuna aga suhtlemise asemel on olnud keskajast pärit "Laps räägib siis kui kana pissib" laadis paikapanemine, siis ei oskagi "võsuke" ennast viiskalt väljendada - ta käitub nii, nagu ta on näinud oma vanemaid käitumas! Pille, kui sinu laps sulle pähe astus, siis on see sinu enda peegeldus!
  /   18:32, 27. aug 2017
Laps ei ole rahul, kui temasse suhtutakse liiga jäigalt ja karmilt. Aga ka siis mitte, kui nõrk ja lödi oled, aina kõike kuulad, arvestad, mõistad, laps istub pähe. Laps vajab turvatunnet ja piire. Lapsed testivad piire, kes rohkem, kes vähem, kui vanem on rumal, ebakindel ning saamatu, siis istubki laps pähe, nõudmistel ja jauramistel pole enam otsa ega äärt, aina hullemaks läheb.Ning laps ei pea lugu.
P
poiss14  /   15:56, 24. aug 2017
üldjuhul need suured isad ja mutid ja pässid on vapse ülbikud,olen korra mõeld et laseks neid vanema venna õhupüssiga....
ja teie siin kommijad kes mutte kaitsete teil peaks kord-paar põlv läbi mao põrutama rsk,eriti meestel....
M
MTi  /   16:49, 24. aug 2017
Kuule lõviema -sinu pärdik ei huvita ega vaimusta mitte kedagi peale sinu ,siis mitte kedagi -ei sinu sõpru sõbrannasid ega omalkseid.Nad on lihtsalt hea suhte nimel sita asja juures head nägu tegema.Nii et hoia oma järeltulijaid nii ,et nad poleks häirivad teistele ei kärus ega hiljem iseseisvas elus.
E
ema,naine  /   14:49, 25. aug 2017
Kodus on sul pärdikud, võõrastele nii ei öelda.
J
Jaanus  /   23:47, 26. aug 2017
Miks peaks ükskõik mis riigis või ringkonnas keegi koostööd tegema sellise suhtumisega inimesega. Mti - võimalik, et see "Lõviema" on sulle väga oluline inimene - sa ei vaevu isegi süvenema. Võimalik, et see "pärdik" teeb tulevikus ka sinu jaoks maailmas midagi olulist, et sul kergem oleks - mõni uus edukas ettevõte näiteks, kus sinu targad lapsed saavad tööd? Võibolla selle "Lõviema" ema ettevõttes sa ise tööd saidki?
M
Merle  /   19:05, 24. aug 2017
Miski ei anna õigust minna võõrast last näppima. Mina lapse emana oleksin läinud ja näpistanud mutti vastu.
M
Maria  /   21:30, 24. aug 2017
...ja olnud täpselt samasugune!
X
xy  /   19:25, 24. aug 2017
ei ole veel vanuselt mutt, aga mind samuti ei vaimusta kisavad ja teisi inimesi häirivad kasvatamata lapsed ja nende samasugused kasvatamata mammad.
E
EEg  /   19:36, 24. aug 2017
Poes peavad käima kõik inimesed ka vanad, valudega, õnnetud, vihased jne. Kui keegi poes kannatab sinu lapse kisa pärast siis ongi selline tagajärg käes. Täna õnne, et su laps mõnele vaimselt haigele või narkomaanile närvidele ei käinud. Sinu ja su lapse huvides õpeta ta avalikus kohas kuss olema või ära mine temaga poodi.
T
Teeline  /   23:15, 24. aug 2017
Poes peavad käima ka emad oma väikeste lastega. Ja ei ole lapsel lülitit, et vajutad ja ühtegi piiksu ei tule.
N
naisuke  /   09:29, 25. aug 2017
kui vähegi lugeda oska, sisi laps ei jonninud ega kisanud vaid lilises nagu beebid ikka....Peavad ikka närvid läbi olema ikak inimestel, kui lapse lallin närvidele käib....aga vist pool eesti inimestest on närvihaiged ja vajaks nõustamist...
V
Vabakasvatus  /   21:47, 24. aug 2017
Sa ise ei saa oma võsukesega hakkama! Kasvatamatus EI OLE vabakasvatus.
J
Jaanus  /   23:57, 26. aug 2017
Kasvatatud ja intelligentne inimene loeb enne teksti, mille kohta ta kommentaarid kirjutab!
M
mammi  /   23:10, 24. aug 2017
olen nõus selle emaga ,mitte KEEGI ei käperda minu last...meil oli selline juhus ...läksime kohvikusse, poja peres kaks last ,beebi ja koolipoiss...beebi istus oma toolis laua otsas ,ema hakkas teda söötma ,ettekandja tõi beebile kellegi ära lutsitud mänguasja ,keegi ei palunud teda ja meil olid omad mänguasjad kaasas.lapse söömine jäi kohe pooleil..,see selleks ,sõime ja vestlesime, beebi ei nutnud ,ega kisanud ,aga ega ettekandja rahu saanud ,jälle ja jälle tuli ,küll sikutas last põskedest ,ja küll musitas pähe ...see pole ju normaalne ...mul hakkas veri keema ,ühesõnaga ,läks riiuks...ja ettekandja julges veel vastu möliseda...
  /   23:51, 24. aug 2017
Kus riigis see oli? Eestis ei tee ükski ettekandja niimoodi.
M
mammi  /   11:22, 25. aug 2017
ikka eestis... kord oli selline juhus et kelner hakkas mind kallistama ja katsus rindu...siis ajas käe ka veel püksi, siis läks ära ,aga tuli tagasi ja tõstis mind endale sülle ja hakkas kõrva lutsima...söömine jäi kohe katki.ja siis ta tuli jälle ja jälle... mul läks veri alakehas keema ,ühesõnaga ,läks... ja kelner julges pärast veel raha küsida...
I
inxu  /   09:28, 25. aug 2017
Kulla lõvimamma,mõne aasta pärast hakkab su lõvipojake sulle endale samu küsimusi esitama,mis mutikesed sinu lapsukesele praegu.Ole ettevaatlik oma kulmukortsutamise ja pealelendamistega...
M
mel  /   11:15, 25. aug 2017
ütlen ausalt minu arvates on see ema idioot kui võtta arvesse et idioodist kergem puue on debiilik, imbetsill. Märgin igaks juhuks ära, et mina kelllegi teise last näppima ei läheks, aga mitte sellepärast et ma seda väga tauniks vaid mind lihtsalt ei huvita. Aga miks siis minu arvates on see ema idioot. Aga sellepärast, et minu arvates on see ema tüüpiline esindaja isikutest, kes järgmise sammuna leiavad, et koolis, lasteaias ei tohi keegi mu üleannetut last korrale kutsuda , veel vähem karistada. Ok ka pedagoogide seas on isikuid, kes alati kõige adekvaatsemalt ei käitu, käituvad vahel valesti, aga kes meist ei käituks. Ok ka bussis leidub neid peavangutajaid, aga nendest vähem meeldivad mulle sellised emad-mina ja minu laps- sa ei tulle talle ütlema, mina ütlen kui midagi öelda on.
J
just  /   14:48, 25. aug 2017
Igasugune kallistama ja käperdama, torkima, katsuma,näpistama tükkimine on jälk. Vahet pole on see vanur, täismees, naine või väikene laps. Ärge ajage ligi, ärge ahistage teisi inimesi, nii väikesi kui suuri ja oma tobedad märkused öelge peegliahvile kodus.
A
apppii  /   21:10, 26. aug 2017
istu kodus ja keegi ei näpi,ei hinga su peale!Haige oled!
K
Kat  /   19:04, 25. aug 2017
"JOHAN OLI KÄRUS JA SELETAS VALJUSTI MIDAGI",,,KUS SIIN ARTIKLIS OLI JUTTU,ET LAPS JONNIS?Lugege kasvõi paar lauset korralikult läbi,,,Ja mõne sellise muti sekkumise üeale võivadki lapsed ära ehmuda ja nutma hakata,,,
A
Ann  /   19:39, 26. aug 2017
Eks oma lapse kisa on ema kõrvale ikka ilus kuulata. Ümberkaudsetele võis see "seletamine" vast rohkem üürgamisena tunduda. Ega asjata titte jonnipunniks ei kutsutud.
K
kõrini  /   21:07, 26. aug 2017
kuule titemamma ,esiteks hoia oma lapsel silma peal,et keegi isegi lähedale ei satuks,et saad õigeaegselt reageerida ja teiseks ,kui soovid,et keegi su lapse peale musta õhku ei hinga ,siis palka lapsehoidja ,et poes käijja,muuseas tsiviliseeritud vanemad teevad seda.
samuti on üsna jõhker kuulata rõivakabiinides laste nuttu,kui mammad ise põski näpistavad ja karjub lapsele,et kas sa ei näe ,et ema riideid proovib.
J
Jaanus  /   23:52, 26. aug 2017
Poes käia, mitte poes käjjja! Igaks juhuks väike parandus. Haridus on väga tähtis. Igatahes oli väga hirmutav tajuda, kui palju on laulupeol õelaid emasid, kellega koos neid eesti laule laulda ja tunda seda ühtsust!

Loe ka neid lugusid