Jaga:     
Uudised

Kaire Vilgats: „Tänapäeval on hakatud julgemalt lahku minema.“ (43)

„See tuleb igaühe enda seest, kas ja kuidas olla, koos või lahus. Mina olen lahutuse läbi teinud ja igasuguseid kooseluvorme näinud. Loomulikult ma seda ei soovita,“ räägib Kaire Vilgats värskes Naistelehes.

„Juhul, kui suhe on vägivaldne või kuidagi muud moodi kurnav või muutub takistavaks kolmandatele osapooltele, tuleb see samm teha. Mingid piirid on kõigil. Ma ei tea, kas lahutatakse kergekäeliselt või ollakse, hambad ristis, koos, aga kindlasti on tänapäeval hakatud julgemalt lahku minema. Vanasti oli lahutus häbiasi, halvamaiguline, sest meie esivanemad olid ikka pikalt koos. Ühiste murede ja rõõmude kaudu kasvatakse tugevamaks või hoopis lahku.“ 

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

24 kommentaari

"
"julgemad lahkuminekud"  /   10:00, 23. aug 2017
...ja kas see on siis positiivne trend? Pere lõhutud, lapsed perest isast-emast ilma. Pendeldavad ilma peal nagu sügisesed lehed...
J
ja kui  /   15:04, 23. aug 2017
pole lahku mindud, aga kaklevad ja nääklevad, siis lastele parem ?
J
ja järgmisega  /   17:08, 23. aug 2017
nääklemine on parem laste kõrvadele, närvidele?
Olen üks selliste Kairekeste tüüpi julgete lahutajate laps...juba 50 aastat tagasi ja ainus mida ma läbi elu oma emale iialgi pole andestanud, on kergemeelne lahutamine, isast valetamine ja uutega jälle kisklemine.
Üheksa korda mõõda ja üks kord lõika!
J
Ja järgmisena II  /   17:52, 23. aug 2017
See kogemus on ka andnud mulle mõistust ja kannatust ligi 40 aastat ühe mehega abielus olla ja aru saada, et on ikka küll võimalik dialoogini jõuda ja arusaamatused ära klaarida. Sest keegi ei sunni ju meie kultuuriruumis tüdrukuid kellelegi vastu tahtmist mehele minema....kuigi artikli persoon toetab just sellise usundi - kultuuri siia toomist...veits vastuolulised tõekspidamised Kairel siis....
B
Brita  /   16:45, 25. aug 2017
juba 36 sadisti oma hääle andnud. las aga peksavad . see ju etem kui lahutus.
B
babuška  /   10:35, 23. aug 2017
Kas see on siis asi, millega uhkustada?
P
Paha naine  /   11:26, 23. aug 2017
Vanaemana ja pikaaegse lasteaiaõpetajana tahaksin sõna sekka öelda. Näen pidevalt, kuidas lahutused muudavad lapsi - väikelapsed on segaduses, muutuvad ebakindlamaks. Näiteks viie aastane tüdruk keeldus joonistamast ja kulus aasta enne kui ta nõustus pliiatsi kätte võtma. Tema turvaline maailm varises kokku. Isekad vanemad kasutavad stampväljendeid: meie armastame sind ikka jne. Lisaks on protsessi segatud vanavanemad, sugulased, perekonnasõbrad... Kui probleem poleks nii tõsine, siis soovitaksin: tehke siis juba üks kärgperekogukond, kus kõik mehed-naised-lapsed oleks kõikide omad ja traktor tõmbaks öösel teki peale.
T
to paha naine  /   19:52, 23. aug 2017
Usun, et laste probleemid tulenevad paljuski asjaolust, et vanemad ei oska lahutades jäãda lapsevanemateks. Valdav osa lastest jããb lahtuse järgselt emade kasvatada, sest isad katkestavad suhted lastega. Seda peetakse meil "normiks "kuigi naise- mehe suhte lõpp ei peaks mingilgi moel mõjutama lapsevanema staatust . Vaadake kui palju on meil elatisvõlgnike jne. Kui puudub arusaam lapsevanemaks olemise sügavamast sisust ning sellega kaasnevatest kohustustest siis tekivadki lastele elukestvad traumad. Vanasti elati koos kuni surmani eeskätt põhjusel, et see tagas kindlama majandusliku ellujäãmise, tãnapäeval sellist sundust pole ja sestap ka lahtusi rohkem. Ise arvan, et tãhtsam kui abielus olemine on suhte sisuline toimivus ja kui seda pole siis on ausam lahutada meels pidades, et ema- isa roll on elukaaslaste arvust sõltumata elukestev.
P
Peep  /   22:14, 23. aug 2017
Oled sa mingi arengupeetusega vms? Enamik isasid ei jäta oma lapsi, vaid naised kasutavad julmalt ära neid manipuleerimiseks, neil on suva lapse heaolust.
Ja väike newsflash ka sulle: üle poolte lahutustest algatajaks on naised! Nendel on iga väiksema asja peale katus sõitmas ja kui mingi afäär peaks olema siis löövad tunded pea kohal kokku ja aidaa, ei huvita enam mingid lapsed vms. mehed ikka naljalt ei jäta oma pere.
L
Liisu  /   06:57, 24. aug 2017
Halloo, Peep, sind tahaks kohe näpuga katsuda! Eriti veel viimase lause pärast: "Mehed ikka naljalt ei jäta oma pere". 30.aastat tagasi jättis Mees pere. Jäin kolme lapsega...30 aastat pole mu elus olnud enam ühtegi meest (peale poja).Püüdsin hoida peret koos, oh kuis püüdsin, kuid ei õnnestunud. Häbi tunnistada, aga nüüd, olles eluõhtul, kahetsen, et mina ise teda ei jätnud, vaid MIND koos lastega jäeti. Ja-jah, küllap tundub, et olen isekas, mine tea, äkki olengi.Kuid ma pole õnnelik selle üle, minu elu on olnud purunenud.
B
Brita to Liisu  /   16:48, 25. aug 2017
ära raiska aega . need siin ei mõista sind. anna andeks neile. rumalad ei ole ses süüdi. et neile pole antud . . .
J
Jass  /   11:33, 23. aug 2017
Ja kihlumine-abielu-lahutus, kihlumine-abielu-lahutus, kihlumine-abielu-lahutus, kihlumine-abielu-lahutus jne on suurepärane võimalus püsida nn seltskonna ajakirjanduse veergudel. Oled tegija!
J
juurde  /   14:10, 23. aug 2017
sobib veel kihelus - täna tundus seks kehvem kui eile, keemia on kadunud ja tere uus kallim!
K
kriuks  /   11:58, 23. aug 2017
Samuti kergekäelisemalt vahetatakse sekspartnereid kui varem. Nii nagu artiklis, kui ikka kokku ei sobi võtame järgmise. Kui vanasti abielludes olid tütarlapsed veel süütud ja hoidsid endid tulevastele siis praegu kui praegu on neiu 15 aastane ja süütu siis on tal midagi viga. Ka üheöö suhted on muutunud juba tavalisemaks, pole probleemi, kui abielu ei laabu võtame järgmise. See ei ole normaale ja pole ka millega uhkustada. Kannatajaks jäävad muidugi lapsed.
P
Paha naine  /   12:10, 23. aug 2017
kõige tobedam on see, kui kahe lapse ema sammub valges kleidis altari ette ja piiskop loeb sõnad peale. veel totakam on see kui isa annab "pruudi" üle. Tehke siis asi vaikselt ära, aga ei.
´
´õpetaja  /   12:07, 23. aug 2017
Stampväljendid: me kasvasime lahku, me lahkume sõpradena, me armastus sai otsa, me iseloomud ei sobinud jne. jne.. Kus te varem olite? Abielu ei ole meelakkumine ja kogu aeg pidu sinus eneses, see on vastutus ja kohustus üksteise suhtes ja töö üksteise toetamisel ja turvatunne ja eriti , kui on lapsed. Te võite ilusaid jutte rääkida lastele, et midagi pole muutunud, kuid lastel on kadunud turvatunne ja midagi pole enam endine ja kodu pole ka endine, me näeme ja tunnetame seda kohe koolis. Vanemad lähevad väga lihtsalt ja kergelt lahkumineku teed, sest vastutus neil puudub. Lihtsam on litutada ja kekutada ja tallata kergemat teed. Kõigepealt mõelge enne lastele ja nende psüühikale, aga mitte oma egole ja oma heaolule. Mul on valus!
M
murueit  /   12:11, 23. aug 2017
Ütlejal polnud ka mingit vajadust lõhkisi lapsehingi tekitada: ei pekstud, ei joodud, ei viidud raha armukestele. Aga ajastuvaim sunnib takka?
E
elust enesest  /   12:14, 23. aug 2017
Kõige nõmedam põhjus on: me kasvasime lahku. Sellega võib lagedale tulla ainult kõrg- ja põhiharidusega paar, kel pole varsti suurt midagi rääkida, kui hormoonid paika saavad .Ja tark perehoidja ületab ka selle.
N
niipalju siis  /   12:19, 23. aug 2017
jumala eest õige kommentaar,et ikka Kroonika esikaanel püsida!
S
sentents  /   12:32, 23. aug 2017
teab loodus vaid, teab isamaa,
skisoga koos olla ei saa.
S
sentents-le  /   15:13, 27. aug 2017
Aga paari saab skisoga minna küll,eks ole...
V
vanaema  /   12:53, 23. aug 2017
Minu noored läksid ka lahku.Ei ole jubedamat uleelamist olnud minu vaikestel lastelastel.Kannatasid koik.Tutrel pidevad kohuvalud,mis tulid stressist.Poeg jai kinniseks ei suhelnud kellegagi.Laste ema sai uue lapse . Koik siin elus kordub ja tuleb argipaev. KOHUTAV.lastest on kahju. Mitte keegi ei asenda ema ega isa lapsele.
  /   13:00, 23. aug 2017
lahutus on alati häbiasi ja halvamaiguline,räägitagu mida tahes.
A
Aga  /   14:11, 23. aug 2017
mis on häbiasi? Sellist asja ei eksisteeri juba ammu, praegu on nii, et mida lõdvem püksikumm, seda kuumem ja hinnatum tibi oled, ikka igaks ööks uus pulk ja oledki pidevalt pildil. Vaadake neid meie Kroonika staare, ühe juurest teis juurde siseringis ja nii hinnatud kõik. Ainult imesta!
H
Häbiasi  /   13:13, 23. aug 2017
See ei ole tõepooleat uhkustamise asi. Saad mehega 3 last ja siis äkki enam ei sobi- ju siis uus silmapiiril ja varsti perelisa oodata.
M
Mia  /   13:23, 23. aug 2017
Kust te võtate õiguse üldistada ja hukka mõista? Lõpetasin ka 17a kestnud abielu. Lapsed on rahulikumad, ei nuta enam "isa käes" vaid on isegi rõõmsad temaga kohtudes, nad on enesekindlamad, õppeedukus hakkas paranema ja nad on rahul lahkuminekuga. Saame mehega sõbralikumalt läbi kui varem, minul kadus ärevushäire, sain tagasi enesekindluse ja meelerahu jne A kus ma varem olin? Eks ikka seal kus paljudki noored, kellel roosad prillid ees ja arvavad, et võivad maailma muuta. Miks 17 aastat? Aga sellepärast, et ma arvasin, et mina nii lihtsalt püssi põõsasse ei viska aga üllatus, üllatus... selleks, et asi toimiks, on ikka vaja kahte inimest seda ühtist vankrit vedama, millalgi jõuab see ikka kohale, eksole. Noh, mul antud juhul oli pikad juhtmed ja eesli kannatlikkus. Mis mees asjast arvab? Tal veel roosad prillid ninal... .... a, mis te arvate, mis on üheks põhjuseks, miks meil on nii palju kibestunud vanu naisi ja mehi, neid kes põlastavad tänapäeva noori aga on unustanud, et need noored on nende endi kasvatatud?
L
lisaks  /   13:43, 23. aug 2017
...eks me ikka omast kogemusest ja kõrvalsündivast võtame õiguse hukka mõista ja öelda, mis õige ja mis väär...
Kui me näeme, et inimene joob äädikat, siis on meil õigus ja lausa kohustus sõna sekka öelda. Sama lahutustega.
Võiks rohkem kuulata vanemaid õpetusi, mis õpetavad elama> ei pea ise kõiki ämbreid läbi käima.
Kui lapsi pole, siis tehke mis tahate, kuid kui olete lapsed saanud, SIIS ON TEIL KOHUSTUS LUUA TURVALINE PERE JA LAPSEPÕLV LASTELE, KUS ON NII EMA KUI KA ISA, KUS ON PERE! ENESE EGO TULEB SELLEKS AJAKS, MIL LAPSED KASVAVAD VÄÄÄÄGA SÜGAVALE MAHA SURUDA.
M
Mia  /   14:09, 23. aug 2017
... a miks sellist kohustust meie vanematel, kes ise praegu umbes 70ndates eluaastates on, ei olnud? Kui näiteks ema, tädi, vanaema, ämm... on ise kahest abielust lahutatud ja hunnik lapsi hoopis üksi üles kasvatanud kas tal peaks olema õigus nõuda teistelt abielu jätkamist? Kuulata vanemate nõu? Tõesti? Tean ema, kes õpetas oma tütart meest valima tolle vara järgi, mitte iseloomu ... oleks pidanud teda kuulda võtma njah. Kui näiteks naine saab mehe käest peksa, kas tõesti tuleb tal ego maha suruda, on tal üldse midagi suruda? Ja mida ta sellega oma lastele õpetab??? Igatahes kindlasti mitte enese väärtustamist. Kulla inimesed, tänapäeva noored on tagajärg esivanemate kasvatusele. See, milline on tänane inimene ja perekond, on kasvanud välja meie esivanematest.
M
Miakesele  /   14:59, 23. aug 2017
Kes sinu esivanemad küll olnud on .see kokku- lahku elamine on ikka viimase paarikümne aasta trend.veel 70-ndatel ei olnud mõtteski,et 16 aastaselt kooselu alustada.sellest põlvkonnast võib ikka väga väheseid lahutusi leida.Ja üks põhjus oli ka see,et abielluti,mitte ei elatud niisama koos.Abielu oli ikka mingi kohustus.ja eks elusid oli igasuguseid,aga kasvati ikka koos,mitte lahku.
Mõtlen alati nende teise ringi meeste peale,et kui sul olid juba endal lapsed,miks siis uue naise võõrad lapsed paremad on,miks sa enda omi ei kasvata..
M
Miake  /   15:57, 23. aug 2017
Vot, 16aastaselt 70ndatel abiellumise kohta ei oska ma suurt midagi kosta, olin siis alles liiga noor, et tähele panna aga 70ndatel lahutati ikka ka üsna usinasti, ainult, et sellest kõvasti ei räägitud ja abielu rikkumine on sama vana kui abielu ise. Ei, ma ei õigusta seda absoluutselt aga ma ei kiida heaks ka hambad ristis kannatamist, et surra õnnetuna aga teiste silmis kangelasena. Meile on õpetatud kannatuste väärtustamist, kes kannatab, see kaua elab, elu ongi kannatused jne., lisage veel siia kannatusi ülistavaid fraase kui tahate. Niiet, kui sa ikka palju kannatanud oled, siis oled maru otargalt elanud? On nii? Minusugused tulevad sama moodi katkistest peredest, kelle vanemad pole osanud õpetada valima õiget kaaslast, keda omakorda pole osanud õpetada nende vanemad kuna on ilmselgelt isegi puusse pannud. Puusse panemine aga ei pruukinud nii ammusel ajal tõesti tähendada lahutust, vaid hambad ristis kannatamist.
M
Maali  /   16:37, 23. aug 2017
Òige jutt Mial. Ja àrgu tulgu siin igasugused kobisema.Elage oma elu pùsti vòi pikali aga teiste elud ja otsused ei puutu teisse.
P
Paha naine  /   17:08, 23. aug 2017
kui poleks selliseid seltskonnatähti ja nende lugusid, siis me keegi ei kobiseks siin. Maali ka mitte :D
P
Peret koos hoidma peaks paarid julgemalt õppima  /   14:46, 23. aug 2017
Sageli ka ei osata lahutada viisakalt ja teineteist ning lapsi säästvalt. Just kuulsin ühest noorest kolleegist, kelle mees tõi uue naise koos tolle lapsega koju ja nüüd nõuab kohtu kaudu ka oma lapsi. Kas peab siis lisaks mõne kuu jooksul kaotatud abikaasale, kodule veel ka lastest ilma jääma... Kümmekond aastat kõlbas ja nüüd täiesti sobimatu inimene ja ema?!
Mees muidugi peab parimaks seda naist kellega tal parasjagu seksuaalsuhted on, aga mis naised need on, kellel karvavõrdki empaatiat ei jätku sookaaslasele. Ise võib kunagi ja võibolla ongi olnud samas rollis.
Mis need lapsed seal vahel siis tunda saavad, kas neil on parem, kui ema omale käe külge paneb, sest täiesti "katki" ta on...
Mina oma pojale küll ütleksin, et õnne teise õnnetusele ei rajata-jää ikka inimeseks.
V
Vanamees  /   15:14, 23. aug 2017
Nagu Evelin ,ainult Targutada ja oma tarkusi suust välja ajada ! Kõva tädi ja eesti mehed järjekorras ....
P
Pille  /   17:28, 23. aug 2017
Räägib tõesti nii nagu see oleks asi, millega uhkustada.
Ei meeldi see naine.
N
No  /   19:58, 23. aug 2017
Igal uusajaga kaasajooksval kabajantsikul oma tõde, mis muutub koos moega.
Su bäkkidest on jube siiber !!!
  /   20:54, 23. aug 2017
Loe neid komme mis otsast tahes, ikka tuleb välja, et kellegil on ärevushäired või psühholoogilised probleemid. Ilmselt olid ka enne lahutust, ärge ajage pada siinkohal. See ongi see kirss tordil, kui inimene ei suuda end väärikana tunda ja hakkab peale tõsist otsust lahku minna jupphaaval lagunema. Kes siis süüdi on,kas kuri saatus?
  /   16:23, 24. aug 2017
Tàitsa ajuvaba komm
K
Kas   /   20:23, 24. aug 2017
see on rõõmusõnum? Olen kogu aeg arvanud, et abielu puhul peab tegema tohutult tööd, et kõik toimiks. Kompromisse ja tohutut tööd enda kallal sest teisi ei muuda. Mida arvavad sellest lapsed? Nad räägivad, et nemad oma lapsi kunagi ilma emata-isata ei jäta ja samas jätkub ja neil samamoodi.
O
ohhh  /   23:11, 24. aug 2017
ei viitsi abielus olla ja kooselus ka mitte
N
no  /   20:59, 25. aug 2017
tänapäeval on ka julgemalt/loe:mõtlematult, teist tundmata/ paari hakatud minema...
Ä
Äpp  /   11:04, 27. aug 2017
Kas mitte ka end pidevalt reklaamima pidav Epp Kärsin ei koolita massiliselt tundetuid robotlikke mees-naisi. Tehnikaajastu ikkagi:)
Kõik koolitusel osalenud saavad visiitkaarti oma õpitu kohta:)
Kindla partnerita mees-naisrobotid peavad praktika mõttes teenust pakkuma kahjuks esimesele suvalisele soovijale. Aidsi leviku protsent suurenenud märgatavalt;(
Veab, kui mingit haigust juhupraktikaga ei kaasne.
Seegi üks paljudest põhjustest antud teemas.
M
Mati  /   20:52, 2. sept 2017
No minule näiteks öeldi pärast 26 ja pool aastat kestnud abielu järel et minuga polevat millestki rääkida Enne seda olime ka ligemale kaks aastat käinud.Absurdne aga elu on selline.

Loe ka neid lugusid