Jaga:     
Blogid

Ema: „Võõrale lapsele pakutud küpsis võib talle põhjustada eluohtliku seisundi!“ (22)

Tänapäeval on väga paljudel lastel erinevaid toiduallergiaid. Seega alati, kui lapsele midagi viisakusest pakkuda, tuleks see tegelikult esmalt kooskõlastada lapse ema-isaga või kaasas oleva täiskasvanuga.

Olen oma 2,5-aastasele küll üritanud selgeks teha, et kui keegi midagi pakub, siis tulgu kõigepealt minu käest küsima, et kas ta tohib seda süüa, aga paraku nii väikestel ju impulsikontroll madal ja kui mingi hea palake ikka kätte pistetakse, siis suhu see rändab.

Armsad täiskasvanud, palun arvestage sellega, et teie heasoovlikkusest pakutud küpsis võib mõnele lapsele põhjustada eluohtliku seisundi.
Ja palun ärge tulge mulle ütlema, et kui asi nii hull on, siis ma ei tohiks oma lapsega üldse kuhugi mänguväljakule, randa vms kohta ilmuda või siis peaksin teda kogu aeg kullipilgul jälgima (mida nii ehk naa teen, aga elu näitab, et need pihku pistetud küpsised juhtuvad ikka alati just sel mikromomendil, kui mul on tähelepanu vaja olnud mingile muule kriitilisele asjale suunata).

Jagamine on kena, aga jagage siis nii, et sellest keegi kahju ei saa - ehk siis kui lapse ema-isa on läheduses, siis pöörduge nende poole... et „kas teie väike tüdruk tahaks äkki küpsist saada“ vms, mitte otse lapse poole, kes ei oska veel seda otsust ise teha!

13 kommentaari

J
Jüri  /   00:00, 23. aug 2017
Mitte ei loe välja, mis alusel konkreetne ema on sellise otsuse teinud, et tema lapsel võib külaküpsisest eluohtlik seisund tekkida. Ja millised toiduained seda põhjustavad? Tundub, et see laps ei saa siis ju kunagi iseseisvalt lasteaeda, kooli, teistele lastele külla jne minna ega sõpru külla kutsuda. Muidugi nii erilisele lapsele ilmselt sõpru ega tuttavaid ei lastagi tekkida ja ega ilmselt ei tekigi.
N
No mõtleme hetke  /   00:37, 23. aug 2017
Kui küpsises on näiteks pähklid sees, mille vastu on väga-väga paljudel inimestel (surmav) allergia, siis kas tahad selle vastutuse võtta ja väikese lapse tappa, sest ei suutnud kaks hetke võtta ja tema vanemalt küsida, kas ta tohib seda küpsist süüa? Miks on nii oluline üldse võõraid lapsi sööta, jätkem võõrad rahule ja toitkem oma lapsi.
T
to: Jüri  /   04:56, 23. aug 2017
Enne ironiseerimist või sarkasmi avaldamist peaksid tõesti väga mõtlema: allergiad on olemas, ka väga ohtlikke neist. Kui ema teab, siis võõras ei tea, ei peagi teadma. Küpsist pakkuma ka ei pea.
Miks nii erilisele lapsele!
Nii erilisele mehele hoopis nagu Jüri.
K
Kai  /   06:33, 23. aug 2017
Ka õpetajad ei peaks lasteaias ja ka koolis lastele kommi pakkuma!
J
Jah  /   09:00, 27. aug 2017
Lasteaiaõpetajad peavad olema teadlikud lapse allergiast ja seal siis lapsele seda asja ei anta. Koolilaps on nii suur juba, et ta teab ise mida ta kindlasti süüa ei tohi samuti peaks klassijuhataja seda teadma.
N
no   /   06:48, 23. aug 2017
alles ei tohtinud kartulikrõpse pakkuda, kui ema nägi kiskus krõpsu lapsel suust tagasi. Nüüd ei tohi küpsist pakkuda. Kes teile neid igal sammul ja igal pool küllpakub?
N
nb!  /   19:41, 26. aug 2017
Jutt Inglismaal töötavast lapsehoidjast! Ja kas teile endale meeldiks,kui lapsele iga möödamineja miskit pihku pistaks? Praeguses ühiskonnas ehk turvalisem,kui laps sööb ikka oma ema või isa antud kraami!
R
Raadio Vabandus  /   06:52, 23. aug 2017
Miks peaks võõrale lapsele üldse midagi pakkuma?
I
Inimene  /   10:39, 24. aug 2017
Ja veel ema käest küsimata. Minu meelest on loogiline, et kui sa tahad võõrale lapsele midagi pakkuda, siis sa küsid ta ema või isa käest. Mis selles küsimises keerulist peaks olema?
K
ka inimene  /   20:25, 26. aug 2017
Miks peaks käest küsima?Võiks inimeSELT küsida.
?
???  /   08:35, 23. aug 2017
Kas katku surnud sead mis on ära suitsetatud või vorstiks tehtud ja mida müüakse ilma veterinaarameti kontrollita laatadel ja kaupluste fuajeedes on ka eluohtlikud???
Ü
üks teine Kai  /   14:47, 24. aug 2017
Need ei ole katku pärast küll ohtlikud. Sigaliha ise on paras mürk ja inimtoiduks kõlbmatu....
Juudid teavad kuskilt juba ammuammu....
T
T.Rex  /   00:59, 28. aug 2017
Kui sa sellisest asjast tead, anna viivitamatult VTA-le teada! Nii see katk ju levibki. Aga inimesele on sellised tooted täiesti ohutud.
E
Ema  /   08:38, 23. aug 2017
Nõ tõesti. Allergia taha pugeda on hea selleks, et oma vaateid kaitsta. Vaade on aga üldjuhul: "Mina oma lapsele nn kahjulikku toitu ei paku." Leitakse igasuguseid surmavaid haigusi külge.
Mäletan, et mina samuti ei tahtnud, et minu laps limonaadi jooks. No oli sellinne kiiks, et kahjulik jne. Kuniks laps vanavanemate juurde läks. Seal sai ta ikka igasuguseid asju. Oli kaks võimalust, kas võtta see küsimus teemakorda või jätta nii nagu on. Otsustasin, et las ta siis vanevanemate juures naudib kõike paremat. Kooli minnes tehakse muidu see aeg tasa, mis lapsepõlves olemata jäi. Üldjuhul sellised lapsed võivad ka varastama hakata. Kuna kodus ei anta ja raha ka maiusteks kaasa ei panda aga hing ju tahab. Kui vajadusi kodus ei rahuldata siis otsitakse teist väljapääsu. Olgu see siis kallistus, turvalisus, armastus või maiustus.
V
väike  /   09:02, 23. aug 2017
pühadeküpsis !
M
mis teha  /   09:15, 23. aug 2017
Tegelikult on see probleem küll,sest tõsiseid allergiaid on palju.Muidugi on praegu ka moes toidutalumatus,millega emmed oma lastele karuteene teevad.Aga mina ka ei poolda,et külas olles topitakse lapsele okesendamiseni magusat.,kuigi see emme teab,et meil kodus piiratakse lapsele kommide andmist.Teades,millist vaeva näeb ema oma kaksikute allergiaga,on väga küüniline viia lastele pulgakomm,et lapsed ju ikka tahavad.Aga nii minu tuttavaga juhtus ja tee siis 2 aastastele selgeks,et seda me ikka ei söö.
R
rahva ringkaitse  /   10:16, 23. aug 2017
kui see allergik oma allergiageenid hiljem su lapselapsele pärandab, mis siis..?
L
Laps nagu miilitsakoer  /   11:08, 23. aug 2017
Tean üht lapsevanemat, kes kiitles, et tema laps võõraste käest midagi vastu ei võta. Olin hämmingus. Ei tundu just normaalne suhtumine. Meenus kohe veneaegne miilits, kelle koerale võis vorstiviilu nina peale panna, ilma et koer seda söönud oleks. Vene ajal olid muidugi kõik kohad kapitalistide diversante ja muid rahvavaenlasi täis, kes soovisid miilitsakoertele mürki sisse sööta.
I
Inimene  /   10:40, 24. aug 2017
Vastupidi, see et laps võõra käest midagi vastu ei võta ja võõraga kaasa ei lähe, on normaalne kasvatus. Igasuguseid kahtlaste kavatsustega inimesi liigub ringi.
Kui normaalses seltskonnas midagi lapsele pakutakse, siis normaalne inimene enne küsib ema käest.
Ma ei saa sellest hüsteerilisest maiustuste toppimise kombest üldse aru.
J
JoppEduardo  /   09:13, 27. aug 2017
Huvitav, kuidas maailm on, veidi rohkem kui poole sajandiga, muutunud. Mäletan, et möödunud sajandi viiekümnendail sõime kõike, mis kätte saime ja me ei teadnud niisugusest asjast, nagu allergia, midagi. Tõsi, siis oli toidulaual keemiat kindlasti vähem ja konservantidest ning maitseainetest ei teatud suurt midagi. Toidupoodides oli kaubavalik väikene ja seegi, mis oli osteti kohe ä'ra. Seetõttu polnud vajagi mingeid konservante toiduaineetsse toppida. Pealegi tehti sel ajal veel leiba kodus, juur- ja puuviljad olid ehedad, oma aias kasvatatud ja liha oli kodulaudas kasvatatud looma ihu, mis soolatuna kihakirnu pandi, et oleks alati võtta. Ja ka need toiduainet ei teadnud midagi konservantdest. Kõik see oleks rahva toidulaual kindlasti suuremal või vähemal määral praegugi kui maa elu poleks väljasuretatud. Ka herilase või mesilase nõelamine polnud kellelegi eluohtlik. Vähamalt mina ei mälea, et keegi oleks sellepärast eluohtlikku olukorda sattunud, olgugi, et saime igal suvel nii mitmeidki nõelatorkeid.
O
oeh..  /   12:53, 27. aug 2017
mingite allergiliste lumehelbekeste nutt ja hala...
M
Mina  /   15:00, 28. aug 2017
Olen 27 ja kui väike olin, siis oli ebaviisakas üksi süüa ja teistele mitte pakkuda. Alati pidi jagama nendega, kes parasjagu väljas olid.
Nüüd varitsevad iga nurga peal allergiad ja talumatused ja ma ei ole nii vana muld nüüd ka et rääkida "minu ajal oli nii"...
Kooli minekuks peaks lapsel jba kindlasti selge olema, mida ta süüa ei või...sünnipäeva pidajad nt ei pea teadma kes mida süüa võib vaid laps peab ise oskama keelduda keelatud maiustusest. Kui laps neid asju ei tea, siis järelikult ei olegi asi minuarust nii hull....tulebkaks täppi ja emme lihtsalt paanikas :O

Loe ka neid lugusid