Jaga:     
Blogid

Arusaamatus mänguväljakul: "Kui sinu laps sööb krõpse, ei tähenda see, et võid neid teistele väikelastele pakkuda!" (64)

Täna tuli mul astuda mänguväljakul võitlusesse ühe emaga, kes otsustas, et kui tema laps sööb krõpse, siis kõigile teistele võib ta samuti krõpsud pihku suruda!

Kuna vanem laps soovis juua ja sellega minu kogu tähelepanu oli temal hetkeks, sain ma pisema puhul jälile alles siis, kui esimene krõps oli suhu rännanud. Jah, ma valasin vett pudelist oma näppudele ja asusin jääke väiksema suust välja koukima. Tundun justkui jõhker?

Ma ei arva seda, sest minu vastutusel on need väikesed inimesed! Krõpsujagajast emaga tekkis meil sõnavahetus, kus meie maailmavaated laste tervisliku ja tasakaalustatud toitumise osas ei kattunud.

Minu jaoks on väga oluline, et laste toidulaud oleks värviline ja mitmekülgne. Sööme ainult laua ääres, toiduga ei mängita, söögikordade vahepeal ei toimu magusa ja krõpsude söömist. Kui lapsel on joogijanu, siis selle mure puhul kasutan ainult vett.

Kuidas on teie peres lood toitumisega? Kas olete pidanud teistele selgitama, et ei taha, et sinu lapsele krõpsu või kommi pakutakse?

https://www.facebook.com/Kadijabeebid

33 kommentaari

R
Raivo  /   19:57, 21. aug 2017
Niu et võõrale lapsele kommi pakkuda ei tohigi
I
Isa  /   16:28, 28. aug 2017
Miks peaks võõrale lapsele kommi pakkuma?
I
Issand halasta  /   20:13, 21. aug 2017
Loo autoril soovitan tungivalt psühhiaatri poole pöördumist, selle asemel et oma napakust kogu maailmale kuulutada- täiest haige inimene.
  /   20:20, 21. aug 2017
Täiesti nõus, kui ei soovi, et laps ei sööks krõpse jne siis vaikselt seda öelda ja juhtida oma lasps/lapsed eemale.seda kuulutaavalikult - haige
K
Ka ema  /   20:25, 21. aug 2017
Nõustun arvamusega!
A
Anari  /   07:55, 22. aug 2017
Õnneks ma näen, et normaalseid inimesi on ka veel alles
I
ilmselt hullunud veegan jälle..  /   14:01, 23. aug 2017
0k, sõima see krõpsupakkuja läbi aga hakata ÜHTE krõpsu lapse suust välja kraapima... see on ikka täiega totakas
H
heh  /   15:20, 24. aug 2017
Täpselt sama mõte. Ma saan aru, et ta vihaseks sai, aga et hakata lapsel seda krõpsu suust välja kiskuma, no anna mõistust! Ja veel rõhutas, et pesi sõrme enne puhtaks. Ma kujutan ette, et see on selline kanaema, kes kui laps õue mullase käe suhu paneb, siis läheb arsti juurde tablette küsima, äkki sai pisikuid...
E
E.  /   12:36, 28. aug 2017
Mitte ükski normaalse aruga inimene ei paku oma ega ka võõrale väikelapsele krõpse. Suust ma võib olla poleks oma lapsel neid koukima hakanud, ent nõustun, et võõrale lapsele üldse midagi pakkuda, ilma et tema vanema või kaasaolnud hooldaja käest enne luba ei küsi, on ikka räige.
M
mhmh  /   20:17, 21. aug 2017
Eks ole, kui laps sööb midagi, siis ei pea kõiki toitustama, kes läheduses viibivad ja nii ongi. Muidugi etem, kui laps toitlustada enne kui mängima läheb ja liivakst pole koht kus süüa. Söömine jäägu ikka kohta ,mis on selleks ette nähtud. Ja võõrastele ei ole viisakas midagi pakkuda( allergiad, ülitundlikkus mõne asja suhtes, diabeet jne)sa ju ei tea,mis võib olla ega ise võõrastelt vastu võtta ei tohi, harjutage lapsi, et võõrastelt ei võeta midagi vastu.
P
pole viisakas pakkuda?????  /   21:07, 21. aug 2017
Minule on küll alati õpetatud, et teiste nähes süües ON viisakas teistele ka pakkuda. ja kui pole niipalju, et teistega jagada, siis EI OLE VIISAKAS teiste nähes süüa. Kahjuks tundub, et tänapäeval elementaarsest viisakusest ei tea paljud lapsevanemad midagi ega suuda seda edasi anda ka oma lastele.
A
Allergikust lapse ema  /   10:16, 22. aug 2017
Tänapäeval on väga paljudel lastel erinevaid toiduallergiaid... seega alati kui lapsele "viisakusest" midagi pakkuda, tuleks see tegelikult esmalt kooskõlastada lapse ema-isaga / kaasas oleva täiskasvanuga. Olen oma 2,5-aastasele küll üritanud selgeks teha, et kui keegi midagi pakub, siis tulgu kõigepealt minu käest küsima, et kas ta tohib seda süüa, aga paraku nii väikestel ju impulsikontroll nii madal ja kui mingi hea palake ikka kätte pistetakse, siis suhu see rändab.
Armsad täiskasvanud, palun arvestage sellega, et teie heasoovlikkusest pakutud küpsis võib mõnele lapsele põhjustada eluohtliku seisundi.
Ja palun ärge tulge mulle ütlema, et kui asi nii hull on siis ma ei tohiks oma lapsega üldse kuhugi mänguväljakule, randa vms kohta ilmuda või siis peaksin teda kogu aeg kullipilgul jälgima (mida nii ehk naa teen, aga elu näitab, et need pihku pistetud küpsised juhtuvad ikka alati just sel mikromomendil, kui mul on tähelepanu vaja olnud mingile muule kriitilisele asjale suunata).
Jagamine on kena, aga jagage siis nii, et sellest keegi kahju ei saa - ehk siis kui lapse ema-isa on läheduses, siis pöörduge nende poole... et "kas teie väike tüdruk tahaks äkki küpsist saada" vms, mitte otse lapse poole, kes ei oska veel seda otsust ise teha.
T
to Allergikust lapse ema   /   16:32, 22. aug 2017
Siis tuleb lihtsalt kogu aeg lapse läheduses olla ja peale passida, kui allergikust laps on. Tavaliselt läheb laps ikka ise sinna, kus midagi head süüakse, mitte ei aja teise lapse ema toidupakiga lapsi mööda mänguväljakut taga, et neile midagi suhu toppida.
K
kas tänaval kõndides midagi närides  /   14:32, 23. aug 2017
pakud kõigile vastutulijaile :)
Jääge ikka mõistlikuks-viisakas inimene küsib, sest ema oli ju lähedal. Ja ongi õige-ka kommi ei tohi pakkuda niisama. Milleks üldse minna lapsega mänguväljakule "kräppi" sööma-uskumatu
R
RK  /   16:15, 23. aug 2017
Aga miks mitte?...pole ju keelatud...uskumatu...
P
Peeter  /   17:21, 25. aug 2017
Parem üldse teiste nähes midagi lapsele anda. Olen saanud samuti allergiku vanema käest sõimata ja samuti selle eest kui ebaviisakas inimene, oma lapsele annab ja teistele ei paku.
T
tänapäeval  /   11:31, 27. aug 2017
ahnitsetakse kõik endale ja süüakse salaja teki all et naabrid ei näeks ja kui näevad siis kaevatakse politseile.
L
laps ei  /   11:33, 27. aug 2017
oska otsust teha, kuid valida juba võib, see ju jama kuubis.
*
****  /   13:42, 2. sept 2017
Õige jutt. Parem on oma söögid ja maiustused kodus süüa, siis ei teki võõrastega jamasid.
E
ema  /   20:22, 21. aug 2017
Ma mõistaks blogija reageeringut juhul kui lapsel oleks allergia aga minna pöördesse mänguväljakul juhtunu pärast... Oleks mul sinu mured! Hangi endale PÄRIS elu!
T
to ema  /   22:42, 21. aug 2017
kas teised peaksid nüüd sinu muresid lehndama hoopis, ise oled oma elu keeruliseks elanud. saa aru, ongi inimesi, kellel pole suuremaid muresid, mis see siia puutub, et sul on mured hunnikus?
mina ka ei soovi, et keegi minu lapsele teab mis sa:sta pakub, inimesed lubavad oma lastel igasugu rämpsu süüa, mis söögiks ei kõlba ja tervislik pole, vastupidi, kahjulik on.
M
ma  /   20:53, 21. aug 2017
arvan, et selline reageerimine ema poolt - võtta lapsel juba suus olev krõps välja kahjustab palju rohkem last, samuti võis ära ehmatada ka laps, kes krõpse pakkus, vaevalt tal mingi kuri tagamõte oli. Korraldada laste ees skandaal mänguväljakul on kümneid kordi ebatervislikum ning mõjub laste närvikavale kindlasti halavsti. See ei ole normaalne.
N
Nõus  /   23:40, 21. aug 2017
Kiskuda oma lapsel krõps suust välja? Ikka päris haige! Normaalne oleks olnud krõpse teistega jaganut lahkuse eest tänada, kuid öelda, et sinu laps tavaliselt krõpse ei söö ja rohkem neid soovi. No mida see üks krõps su lapsele oleks teinud? Nüüd sai psühhotrauma nii sinu laps, krõpse teistega jaganud laps kui ka kõik ülejäänud lapsed. Kahju igatahes suurem , kui ühe krõpsu poolt tekitatu.
L
lisaks  /   15:36, 28. aug 2017
Tavaliselt selline nii haiglaselt keelatud toidusedel on mõne aastapärast veel ahvatlevam. Laps on 10 ja pole eales maitsnud krõpsu. Ilmselt see ema läheb lapsega klassiõhtule igaks juhuks kaasa, et saaks teis lapsi seal sõimata kes krõpsud kaasa võttis. :D
E
E.  /   16:29, 28. aug 2017
Lapsele krõpse pakkunud isikul ei olnud kindlasti mingeid halbu kavatsusi, ent kuna lastele krõpse söötvad inimesed ei ole vaimselt täisväärtuslikud, siis ohtlikuks võib nad liigitada küll.
V
vanaema  /   20:58, 21. aug 2017
kui nüüd laps ühe krõpsu suhu pani,siis sellist paanikat teha on narr.Loomulikult tuleb lapse ema käest enne küsida kui soovid võõrale lapsele midagi pakkuda.Mind kasvatati ka nii,et hoovi toiduga ei lastud(olid 60 ndad)Enda lapsi kasvatasin ka nii.Siiani täiskasvanud lapsed räägivad kuidas teised hoovis sõid,aga neid ei lastud toiduga välja.
K
krõps  /   18:39, 23. aug 2017
krõps ei ole toit, vaid toidusarnane toode
E
ema neljale maiasmokale  /   21:08, 21. aug 2017
Meie peres lood toitumisega korras, tänan küsimast. Minu lastele võis minu juuresolekul alati kommi või krõpsu pakkuda, ei arva, et need keelatud ained on. Allergiaid ega muid tervisehäireid pole ühelgi pereliikmel siiani avaldunud. Kommionudest oleme rääknud ja tänaseks on lapsed üldse nii suured, et ostavad ise endale taskuraha eest krõpse ja kommi, ei peagi enam teistelt vastu võtma.
M
Muigega  /   21:17, 21. aug 2017
Huvitav, kas antud emale kriisiabi ka pakuti pärast taolist šokki?
1
1  /   21:18, 21. aug 2017
..no ja kuidas sellised kaitstud lapsed kunagi oma sõprade sünnipäevadel on? Muud maiustavad, see närib kodust kaasa panadud porgandit vä??
P
Palju   /   06:06, 22. aug 2017
Sellistel lastel ei olegi sõpru ja hullem on sellel tädikesel veel ees. Ta ei saa ju kogu aeg kõrval seista ja valesid asju suust välja rookida, kui laps kooli läheb ja siis salaja ema seljataga toimetama hakkab. Olen seda lähedalt näinud.
J
juula  /   18:44, 22. aug 2017
see tädike oli palgaline lapsehoidja ja see juhtus mujal mitte me koduvabariigis
K
kahjuks  /   10:48, 23. aug 2017
sellistel lastel ei ole sõpru, ei ole isa, sest nende vapper kangelaslik ema hoiab kõik halva eemal ja teab ise,mis hea on.
I
ints  /   21:24, 21. aug 2017
joppenpuhh
P
pisike  /   21:37, 21. aug 2017
Aga mänguasju teiste lastega liivakastis jagada on ok?Või ühte kiiku kasutada? Mu teada on kogu aeg õpetatud lastele omi asju , ka maiuseid, teistega jagama :D Kui üks laps hoiab kõik endale, siis tuleb järgmine meediakisa - kuidas küll meie lapsed on nii kadedad, et midagi teistega ei jaga?! Laske lastel ikka lapsed olla - jagada omi asju teistega,kakelda oma kaklemised,sõbrad ja siis jälle mitte - ja uskuge,päris normaalsed ja head inimesed kasvavad :D
E
E.  /   16:31, 28. aug 2017
Kartulikrõps pole mänguasi, ega ka mitte maius- see on rämpstoit, lapsele kahjulik. Täie aruga inimene ei anna ei omaenda ka võõrale lapsele kartulikrõpse.
L
Liis  /   21:50, 21. aug 2017
Ma saan tegelikult aru küll sellest probleemist. Mina ei olnud veel oma lapsele kommi pakkunud, kui ta kaheaastane oli. Ei näinud nagu mõtet harjutama hakata, kui laps ise veel tahta ei oska. Korraga aga üks ema surus mänguväljakul mu lapsele kommi pihku. Ei, ma ei hakanud seda tal suust välja koukima, aga ütlesin küll, et ma tegelikult talle veel magusat ei anna. Kui tegemist on väikese lapsega, siis oleks ilus küsida küll, kas talle võib pakkuda või mitte.
N
nimi  /   22:17, 21. aug 2017
Hea, et su laps seda veel alla ei jõudnud neelata, kujutan ette, kuidas sa näppe lapsele kurku oleks ajanud, tervislikkuse nimel.
M
mmm  /   22:39, 21. aug 2017
Ei tea kas kodus tegi lapsele maoloputuse ka ? Vaevalt nüüd kõike suust kätte sai, kui sinna oma käe toppis.
E
Ema  /   22:45, 21. aug 2017
Arvan et iga lapsevanem kasvatab oma last/lapsi isemoodi ning kui neil on kindlad reeglid paigas siis nad ka järgivad neid ja ma arvan et kui tahad võõrale lapsele midagi pakkuda siis oleks ju ikka tore kui küsid ka lapsevanemalt luba, sest sa ju iialgi ei tea mis allergiad vms tal olla võivad. Usun et igaüks võiks natuke mõelda oma peaga ka enne kui hukka mõistma jookseb, igal ühel võivad olla kindlad põhjused, kogemused või kuuldused miks ta on otsustanud nii teha et ta ei luba lapsele krõpsu või muud magusat. Iga vanem tunneb ju oma last kõige paremini. :)
  /   23:08, 21. aug 2017
Debiilne inimene kirjutas selle jutu. Kahju lapsest.
E
Ema  /   23:47, 21. aug 2017
Haige ja uhke selle üle.
N
No  /   23:58, 21. aug 2017
Sööme ka 3 korda päevas laua taga, aga kui vahepaladeks soovivad lapsed krõpsu või näksimist, siis saavad ka seda. Milleks see lapsepõlv siis on ? Kui kõik keelatud ?
A
Anari  /   07:54, 22. aug 2017
Tohib küll pakkuda. Kui krõpsude, kommi või krt teab millega on probleem, siis tehke oma lastele selgeks, et ei tohi ja tuleb mingil põhjusel viisakalt keelduda. Mina oma lapsest teie pärast omaette ebaviisakalt ja üksi mängunurgas nosivat mühkamit küll kasvatama ei hakka.
M
mari  /   08:01, 22. aug 2017
Koukis ühe krõpsu lapse suust välja? Tänapäeva emad on ikka puhta lollid. Minu arvates on oluliselt näotum, kui laps seltskonnas oma toitu sööb, teistele pakkumata. Vanasti õpetati, et sa kas sööd kuskil eraldi või siis pakud ka teistele maitsta. See on viisakus nimelt.
L
lapsevanem  /   16:26, 22. aug 2017
No see üks kartulikrõps ei tee lapsele midagi, et oleks olnud vaja lapsele näppe suhu toppida ja krõpsujääke välja kaevama hakata.
  /   17:22, 22. aug 2017
Minu lapsed ei taha krõpse näiteks süüa. Nende maitse ei ole harjumuspärane. Mind häirib kui ämm toob tervislikuma snäki asemel 3.aastase sünnipäevale krõpse.
M
miks häirib  /   14:57, 23. aug 2017
kui lapsed ei taha.
K
Kätlin  /   18:29, 22. aug 2017
Üleüldse on väga inetu mänguväljakul sellist kraami lapsele anda.eks iga vanem otsustab ise kas lubab oma lapsel süüa krõpsu vms aga jah teiste laste nähes sellises kohas on inetu.mina nt ei poolda seda et lapsevanem hoiab sihilikult last sellisest kraamist eemale sest seda ahvatlemaks krõpsud jms lapse jaoks muutub ja uskugr mind et varem või hiljem proovivad nad neid ikkagi
M
Marju  /   22:29, 23. aug 2017
Mina nt olen sihilikult oma lapsi krõpsust ja kommist eemale hoidnud ja nad ei tahagi neid, sest pole nende maitsega harjunud. Krõps on nende jaoks vastik ja soolane.
K
Kati  /   20:15, 22. aug 2017
Ma arvan ka, et Sa, postituse autor, kipud väga äärmustesse.
See üks krõps ei muuda nüüd küll Su lapse toidulauda nii ebatasakaalukaks. Mis nüüd siis juhtub? Laps on transrasvasid ja E.sid täis ning helendab öösel?
Selliste emade pärast lasteaedadesse väga ei lubatagi enam viia sünnipäevade puhul kommi-kooki... Kõik on alergikud-veganid-ökod-hüperaktiivsed... Enamasti on need emade oma väljamõeldud popphaigused.
P
pole need nn pahad söögid kegagi tapnud  /   14:16, 23. aug 2017
Suures plaanis olen iisegi nõus. Kuid narruseni ülepingutatud eemalehoid nagu katkust on ikka ka koomiline. Kui nüüd keegi peaks sellele lapsele kusagil ka mahla pakkuma - hoidku selle eest, trauma eluks ajaks.
M
Meedikust vanaema  /   14:29, 23. aug 2017
Ajad on muutunud! Pole vaja ilkuda noore ema kallal-elementaarne viisakus on küsida, kas võib pakkuda võõrale lapsele. Ma isegi koeraga jalutades ei lase oma kassisuurust vanakest kõiki vastutulevaid koeri nuusutama, sest mõni ei taha ja alati küsin ning ka minult küsitakse. On ju palju piisknakkusena levivaid haigusigi.
Minule ei meeldiks näiteks süüa mustade kätega, ka lapsel väljas mängides käed ju mustad.
(kord bussis nägin prükkarit oma nina sõrmedega nuuskamas ja seejärel klammerdus sama käega torust kinni hoidma...)
I
Inimkond degenereerub  /   18:20, 23. aug 2017
Neid debiile on tänapäeval kõik kohad täis. Mõni pole elus iial ühtegi raamatut lugenud ega oska emakeeles kirjutada. Teine pakub võõrale lapsele laagerdunud rasvast ja soolast koosnevat saasta süüa. Kolmas aga kougib selle lapse suust sealsamas ka välja.
S
suhkur ja sool  /   18:46, 23. aug 2017
Vot aru ma ei saa, miks selliseid mõttetuid ja kahjulikke söögi moodi asju toodetakse? Tootjad on ju samuti inimesed, mitte tulnukad, neil kah kodus lapsed jne. Või on need tootjad kõik mingit eri tõugu kurjuseinimesed?
M
Marju  /   22:28, 23. aug 2017
Tootjad on ÄRIMEHED, usu mind, neil on ükskõik sinu lapse tervisest.
M
Marju  /   22:27, 23. aug 2017
Igal vanemal on ju õigus ise otsustada, kuidas oma last toita. Arstid soovitavad kuni 3nda eluaastani lastele komme mitte anda. Samas on lapsevanemad ise need, kes hakkavad lasteaias sünnipäevadele ja jõulusussi sisse juba sõimerühmas komme toppima. Ja need, kes on otsustanud, et oma 2-aastasele veel kommi anda ei soovi, on kahjuks vähemuses. Laps ei jää millestki ilma kui ta teeb tutvust krõpsudega alles siis kui neid enda taskuraha eest poest ostma hakkab ja kooli läheb. Kahjuks näitab statistika, et iga kolmas 8-aastane laps Eestis on juba ülekaaluline - probleem ongi tingitud sellest, et vanematel on ükskõik ja mis see üks komm või krõps ikka teeb. Küsimus on ju põhimõttes, kui 2-aastane pole veel kommi või krõpsu saanud, siis ta saab ju maitse suhu kui mõni võõras talle neid asju toppima kukub.
K
kas siis  /   11:11, 26. aug 2017
läheb maitse ära, kui mammi krõpsu suust välja kougib, ise paanikas?
T
Teine Eesti  /   19:55, 26. aug 2017
See ongi kurja juur ,et igal lapsevanemal on sisimas teadmine ,et tema ise teab paremini kuidas oma last toita.. pean silmas taimetoitlastest lapsevanemaid kes sinisilmselt arvavad ,et kui nendele sobib see ,siis vaja ju kohe katsetada lapse peal järgi.. Lapsed pole kunagi kellegi omad, nad on Looduse poolt usaldatud lapse ema ja isa hoolde, et nad neid kasvataksid Looduse seaduste järgi, mitte emade isade arusaamiste ,käskude ja keeldude järgi.. Teha ühest kommist tragöödia on silmakirjatetsemine, kui needsamad lapsevanemad ise ajavad head ja paremat kahe suupoolega rõõmsalt näost sisse.. Elamine on ültse üks kahjulik tegevus, need üdini tervisliku eluviisi pooldajad, on sama ohtlikud kui need kes ennast piiravad ja kirjutavad isegi üles iga kord mida nad söid ja kui mitu grammi valke ja süsivesikuid ning rasvaineid..
M
Müüja  /   09:42, 25. aug 2017
Olen nõus lapsevanemaga,kes oma lastest hoolib, hoolitseb ja õiglasi väärtusi jagab.Tänapäeval on nii,et lastele ostetakse kõike,mida laps soovib,mööda poodi jookseb ja emale korvi topib.On kordi,kus laps alustab juba valitu söömist poes,kusjuures lapsega poes ostlev vanem (ema,vanaema,harvem isa)ei tee sellest väljagi-just nagu nii peakski olema.Toidupoest väljunud,astutakse ja astutakse sisse teise kauplusesse,kus müügil riided ja muu tööstuskaup.Jällegi lapsel toit käes või söödust käed mustad,alustab laps kauba näppimist ja vanem ei tee nägema ega kuulma lapse tegevust,sest tema näpib samuti üht -teist, sest silmad on sõrme otsas.Kus tulevad lastele head kombed,kui vanemad on ise kombetud ?! Siit moraal !!
N
n2rvihaige  /   16:27, 26. aug 2017
Ma arvan, et oleks pidanud lapsele veel maoloputuse ja korraliku klistiiri tegema (äkki läks mõni tükk alla) ja siis veel EMOsse ja politseisse pöörduma.
O
omandihimulised mammad  /   08:42, 27. aug 2017
stiilis minu-sinu-meie nagu tõelises kärgperes. Laps pole asi iseeneses, loodus on andnud piisavalt pika aja, et inimlapsest kasvaks iseseisvalt toimetulev, hakkaja, ettevõtlik täiskasvanu. Kas kasvatajat on? On ninnu-nännutajad ja abituks õpetatud, seega - ettevaatust ülekasvatamisega, sh toiduga mängimisel. Raha eest saab paljutki, ka igasugust lugupidamist, tervist mitte ilmtingimata ja praegusel ajal tundub, et ka mõistust mitte ...
1
12345  /   20:06, 27. aug 2017
Õõvastav! Tänu Jumalale, et mul oli eluterve ja normaalne lapsepõlv.
T
Tegelikkus   /   00:34, 28. aug 2017
Tädi , ärablogi rumalusi! Kui sa oled ema, siis näed ka mida sinu teine või kolmas ja neljas laps teevad !(nii oleks ta võinud ka tänaval liiklusesse kaduda) . Sinu viisakus: kui ei näinud oma last - siis tulnuks selgitada , et võõrastelt ei võeta vastu ja tänaval ei sööda, sest enne tuleb käsi pesta. Kui nägid pakkumist , siis viidanud pakkujale, tänan- me ei soovi. Aga vinguda ja pliiatsist imeda lugu , see on näha - sisu pole just väga emalik, lapsed vist liialt vara sünnitatud või ise lapsik

Loe ka neid lugusid