Jaga:     
Pere ja Kodu

Väikelaste sage tõbi - silmapõletikud! Kuidas ära tunda ja ravida?

Silmapõletikud tabavad igas vanuses inimesi. Kõige sagedamini aga lasteaiaealistel ja algkoolis käivatel lastel. Põhjuseks nõrgem organismi kaitsevõime haigustekitajate vastu. 

Silmapõletike ABC

1. Viiruslikud silmapõletikud kaasnevad sageli ülemiste hingamisteede infektsiooniga. Silmad kipitavad ja kardavad valgust. Sidekestad punetavad, tekib vesine või limane eritis. Kõige tuntum viirusliku silmapõletiku tekitaja on adenoviirus, harvem pox- või herpesviirus. Lihtsa viirusliku konjunktiviidi korral on abi silmade sagedasest loputamisest kunstpisaratega (müügil apteegi käsimüügis). Adenoviiruslik konjunktiviit möödub enamasti ise, kuid vajadusel määrab arst ka ravi.

2. Bakteriaalseid konjunktiviite tekitavad põhiliselt Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae ja Moraxella catarrhalis. Silmad kipitavad, on punased ja rähmased. Sageli on lapsel peale silmapõletiku veel kõrva- või kurgupõletik. Raviks määrab arst antibiootikumitilgad või -salvi. Kui lapsel on ka bakteriaalne kõrva- või kurgupõletik, siis veel üldantibiootikumi.

3. Allergilise silmapõletiku korral on lapse silmad ärritunud, sügelevad ja jooksevad vett. Ka võivad silmalaud punetada ja turses olla. Sageli võivad kaasneda muudki kaebused, nagu nina limaskesta turse, aevastamine, sügelus.

Lastel esineb palju õie- ja kodutolmuallergiat, mis tekitavad silmade ja hingamisteede põletiku sümptomeid. Allergilise sidekestapõletiku korral on abi allergiavastastest silmatilkadest. Vajadusel võib arst lisaks määrata süsteemse allergiaravimi. Kui allergiline reaktsioon tekib seoses putukahammustusega, on abi allergiaravimist. Kiiresti tekkinud allergilise silmapõletiku korral on hea pidada nõu esmalt perearsti või ka apteekriga, sest mitmeid allergiavastaseid silmatilku, ninapihusteid ja suukaudseid ravimeid saab käsimüügist.

4. Laugude haigustest esinevad lastel sageli odraivad ja raheterad. Odraivaks nimetatakse silmalau rasunäärme ägedat põletikku, mille on põhjustanud bakter. Parim ravi on antibiootikumsalv ja odraiva masseerimine. Rahetera on hästi piirdunud lau rasunäärme põletik, mille raviks on massaaž ja salvid.

5. Laugude atoopilise põletiku korral laugude ja lauümbruse nahk punetab, ketendab ja sügeleb. Haigust esineb sageli üldist atoopilist dermatiiti põdevatel lastel. Tähele tuleb pöörata laugude hügieenile, vajalik on kreemitamine baaskreemidega ja atoopilise dermatiidi üldine ravi. Haiguse ägenedes võib arst määrata laugudele lühiaegselt hormoonsalvi.

Allikas: silmaarst Maria Malva

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid