Jaga:     
Beebi

Ettevaatust, emad! Rinnapiim võib tekitada beebile allergia! (12)

Kuigi rinnapiim on beebile kasulik, võib selguda, et teie laps vaevleb allergia käes, mis on põhjustatud ema söödud toidust.

Kui beebi põsed punetavad nagu ladvaõunad, pole see tõenäoliselt märk pakatavast tervisest, vaid hoopis allergiast, mis on saadud rinnapiima kaudu. Beebi nahk muutub põskedel ja kehal (nt põlveõnnaldes või käsivartel) karedaks ja kiheleb. Sügeleva osa keskele võib tekkida vesiselt leemendav kolle, mis ei taha kuidagi paraneda. Tihti pole küsimus ainult nahas – sobimatu toidu tõttu võib beebil olla ka kõht lahti või piinavad teda gaasivalud. Kuidas saada ema toidus jälile ainele, mis allergiat tekitab?

1. Kõige suurema tõenäosusega tekitavad allergiat gluteenirikkad (nt nisust, rukkist, odrast tehtud) toidud ja lehmapiimatooted (piim, juust, või). Suur allergiasaladus võibki olla lahendatud, kui need menüüst välja jätta.

2. Kurk, suvikõrvits, mais, mustikas, jõhvikas enamasti probleeme ei põhjusta. Ettevaatlik tasub olla (tume)punaste köögiviljade ja marjadega, nagu tomat, maasikad ja mustad sõstrad. Ka šokolaadist võiks loobuda.

3. Eelistada tasub mahetooteid.

4. Kui allergia on päevakorral, ehkki olete jätnud ülaltoodud toiduained menüüst välja, võiks pidada toidupäevikut. Kirjutage iga päev üles kõik, mida olete söönud, ning andke hinnang lapse naha seisundile. Kasutage järgmist “hindamissüsteemi”: normaalne nahk – 0; punetusega, paranev nahk – 1; punetav nahk – 2; punetav ja krobelise lööbega nahk – 3; osalt koorikutega kaetud, osalt vesiste kolletega nahk – 4; vesiste, koorikuteta kolletega nahk – 5.

5. Eraldage päevikus veel kolm lehekülge. Ühele kirjutage toiduained, mida olete testinud. Teisele toidud, mida võite süüa – siia kujuneb teie menüü. Kolmandale toidud, mis tekitavad beebil allergiat. Viimasele lisage viiepallisüsteemis ka hinne reaktsiooni tugevuse kohta.

6. Esmalt võiksite keha puhastamiseks süüa kolm päeva tatraputru, lisades sinna oliiviõli. Jooge teed, kuid ilma magusaineta, sest valge suhkur on hagu löövete lõkkele ja mesi peab esmalt läbima allergiakontrolli.

7. Järgnevalt lisage menüüsse üks uus toiduaine päevas ja pange päevikusse numbrilise hindega kirja, milline oli beebi nahk järgmisel hommikul.

8. Üleminek rinnapiimalt pudelipiimale hädast ei päästa. Tavaliselt on allergilised beebid tundlikud lehmapiimavalgul põhinevatele pulbripiimadele ja aidata ei pruugi ka apteegis müüdavad allergikutele mõeldud piimasegud. Pulbripiima peab enne menüüsse võtmist katsetama ning sellegi kohta päevikut pidama. Rahakotile on see kulukas, sest võimalik, et peate proovima mitmeid segusid, enne kui leiate õige. Ja vahel ei õnnestugi seda leida.

9. Tihti sobivad emale kitsepiimatooted (piim, juust, või). Ka rinnapiima saab vahetada hoopis kitsepiima vastu, kui aeg selleks on beebile küps.

10. Olge valmis, et rinnapiima kaudu võivad beebil allergiat tekitada ootamatud või isegi ebaloogilisena tunduvad toiduained, näiteks liha.

11. Kuigi teie beebil on allergia rinnapiima kaudu saadud ainete suhtes, ei pruugi tal suuremana, pärast imikuea möödumist olla toiduga mingeid probleeme.

11 kommentaari

N
no muidugi,  /   07:25, 27. juuli 2017
beebid pole narkootikumidega harjunud.
  /   07:37, 27. juuli 2017
oleneb mida tarbitud
Ü
Ütlesin korra oma pojanaisele ,  /   12:21, 27. juuli 2017
kui lapsel olid gaasid ja lööved ,et vaata oma toidusedel palun üle ,siis vastas ,tema kahe lapse ema ,et mis see siia puutub ?? vat nii iseteadlikud tahavad need mitte just väga noored emmed olla ,ise ta näiteks maasikatele allergiline ja kes teab millele veel kahjuks see nii ...
B
blah  /   13:38, 27. juuli 2017
no allergeene leidub kõikjal. enne võiks välistada uued kreemid, pesuvahendid jnejne
I
Indi  /   14:22, 27. juuli 2017
Pealkirjaga on juba natuke metsa mindud. Mitte rinnapiim ei tekita vaid ained, mida omale sisse õgitakse.
P
Pensionil onu  /   14:52, 27. juuli 2017
Vanasti oli ema rinnapiim parim arstirohi.
Aga pragu, kui emad on täis topitud e-aineid, toidulisandeid, eridieet, GMOd, kodukeemiat, hiina parfümeeriat ja jumal teab mida, võib isegi emapiim lõpuks mürgina mõjuda.
  /   21:39, 27. juuli 2017
See jutt on titetoite tootjate mula, et ikka ostaksime nende tooteid
*
****  /   00:32, 28. juuli 2017
Tule taevas appi. Seda on 100 aastat teatud, et ema toitumine mõjutab läbi rinnapiima ka imikut, mis sel titetoidu tootjatega pistmist on?
A
allergilise lapse ema  /   11:46, 28. juuli 2017
Ka tatar võib mõnel tekitada tugevat allergiat. Riisiga alustada oleks parem valik.
A
allergilise lapse ema  /   11:54, 28. juuli 2017
Samas, milleks teha katseid ja lasta lapsel nädalaid või kuid vaevelda. Nõudke perearsti käest saatekiri ja laske Lastehaiglas allergiad ära testida.
H
Hetk  /   12:30, 28. juuli 2017
Jätaks selle rinnapiima rahule. Parimat toitu imikule pole olemas. Muidugi tõsiasi on, et ema ei tohiks esimestel kuudel tarbida toitu, mis võiks imikul tekitada gaase.
A
Anne  /   11:27, 31. juuli 2017
Vastutustundetult eksitav pealkiri!

Loe ka neid lugusid