Jaga:     
Pere ja Kodu

Kahe väikse poja emana on mul kindel plaan välja selgitada, kuidas selliseid sportlikke ja arukaid lapsi kasvatatakse

Tähtsaim võit on võit iseenda üle – selle­ põhimõtte järgi kasvatavad spordiusku Ruta ja Egon Kotsar oma nelja last. Neist vanim, USAs elav Maik-Kalev on korvpalli­ringkondades juba hästi tuntud, lastes nüüd vanematel oma kasvatuse vilju maitsta.

“Tahtsime, et Maik hakkaks varakult sporti tegema sellepärast, et ta ikka õigel teel püsiks – treener on ju nagu teine ema-isa või lapsehoidja,” muigab Ruta (44). Juba kolmanda hooaja lõpetas korvpallitrennis ka Tristen Mattias (5). Noorim vend Derek (3) lennutab praegu palli veel koduõues, aga Karolin Victoria (11) sai äsja kaela esikoha­medali klubisisesel ujumisvõistlusel.

Hetkel ajab Kotsarite avaras oskarlutsulikus koduõues – kust ei puudu lilled, päike ja heinamaa – palli taga ka kaunis ameeriklanna Emmy Carlton (22), Muhu tikandiga kleit üll. Ta on varem (silmanähtavalt) tõsiselt jalg­palliga tegelenud ja võitnud Maik-­Kalevi (20) südame, kuigi mõistagi mitte vaid sel põhjusel.
Korraga on kasutuses mitu korv- ja jalgpalli ja vaat et kogu pere. Palle veereb maad ligi või lendab üle meie peade ikka vingelt! Liikumises olek on siin peres lihtsalt nii loogiline eluviis ja kõige teravamad söödud tulevad ikka Maikilt ja Egonilt (44), kes praegugi mitmes võistkonnas korvpalli mängib ja võistlustel käib. Ka suur osa Tristeni visetest tabab sujuvalt korvi.

Eeskuju kasvatab

Seisan lummatult, suu ammuli, spordimäsu keskel. Kahe väikse poja emana on mul kindel plaan välja selgitada, kuidas selliseid sportlikke ja arukaid lapsi kasvatatakse. Olen selle retsepti nimel nõus kasvõi ise palliks hakkama. Maik-Kalev on lahkelt nõus retsepti mulle avaldama: “Vanemad on mind oma eeskujuga kasvatanud. Eelkõige on nad tahtnud, et minust saaks hea inimene, tulemused spordis pole olnud esma­tähtsad. Neile on olulisem, et oleksin peresuhetes hooliv ja saaksin majanduslikult hakkama.”

Maik-Kalev on muljet­avaldavalt pikk (211 cm!), šarmantne ja suhtleb vilunult. Seda on ilmselt lihvinud ka sel kevadel ridamisi antud intervjuud ja pressi­konverentsid. Ta mängib Lõuna-Carolina ülikooli meeskonnas – eesti mees aitas tublisti punkte koguda, et võistkond jõudis kevadel Phoenixis toimunud üliõpilasliiga NCAA poolfinaali, kus ta saadeti platsile algviisikus. NCAA parimates klubides mängimist peetakse stardipakuks korvpallimaailma tippu ehk NBAsse või Euroliiga tippklubidesse jõudmisel.

Lapsi spordiga mitte nakatada pole võimalik!

Maik-Kalev ei varja, et just sinna tal plaan välja jõuda ongi, mis sest, et tänavu jäi poolfinaali­mäng nende klubile viimaseks. “Korvpall, nagu iga spordiala, on väljund, kuidas saada paremaks inimeseks. Spordis õpid, et ei tohi alla anda ja et oma tahtmise nimel tuleb tööd teha. Distsipliin on kõva. Isegi kui sa lõpuks tippsportlasena läbi ei löögi, tuleb spordist saadud pagas igas töös kasuks,” on ta veendunud.

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

Loe ka neid lugusid