Jaga:     
Blogid

Kas sina tead, mida peaks 2-kuune laps oskama?

Kahe lapse ema pani oma blogis kirja, mida peaks kahekuune laps oskama.

Ma hakkasin googeldama ja mingit kasuliku infot küll kuskil ei leidnud. Vähemalt mitte eesti keeles. Kuna mul endal hakkas huvitama, mida mu laps peaks kahekuusena juba oskama, siis panen siia ka seda kirja.

 • Kindlalt pead hoidma – oskab, vägagi hästi. Kõhuli olles tõstab mitte ainult pea vaid ka keha ülaosa, õlad ja rind tulevad ka kaasa.
 • Häältele reageerima e keerama pead hääle suunas – oskab.
 • Naeratus kui vastus – oskab. See armas naeratus tuleb näole kui emme, issi või venna temaga räägivad.
 • Lisaks naeratusele ka erinevad nutu variatsioonid – on, kurvast meeleolukast nutust kuni vihaseni “emme, ma ju nutan, kus sa oled” täpselt siis kui emme otsustas vannituba külastada.
 • Pilku fokuseerima liikumata objektil. Saavad tundide kaupa mingit rippuvat mänguasja jälgida – oskab, aga päris tundide kaupa ta küll ei viitsi neid mänguasju jälgida, max 30min.
 • Koogab. Esialgu need häälitsused mis beebi teeb, imestavad teda ennastki, kuid mida aeg edasi, seda pikemaks ja tihedamaks häälitsused lähevad – oskab.
 • Liigutuste koordineerimine. Hüpertoonus kaob ära üldiselt 1 kuu vanuses (kui pole neuroloogilisi patoloogiaid) ja kahe kuu vanuses üritab laps teha liigutusi nagu tahaks ulatuda asjadeni. Meile tundub see tavaline, aga pisikese beebi jaoks see on väga raske ülesanne, peab ära mõõtma distantsi ja vajaliku pikkuse ulatuses käe välja sirutada. Meil oskab osaliselt, st pole mingit asjani ulatumist, on vaid kätega vehkimine mingis suunas, kus mitte midagi ei ole. See-eest oskab oma luti käes hoida, mitte teadlikult, aga siiski.
 • Selili olles aktiivselt uurib oma käed ja jalad. Korra jah, jäi vaatama oma käsi, aga ainult korra. Siiani pole nad talle huvi pakkunud.
 • Tugevnendud kaela ja seljalihased aitavad lapsel kõhuli olles pea kindlalt hoida. Tihtipeale tõstab terve ülaosa ja teeb “ujumis” liigutusi. Oskab.
 • Ujumisest. 2-kuusena saab beebi ujuda mitu meetrit vee all. Tema ujumisoskused ja oskus hingamise peatada on veel alles. Ei ole proovinud veel ujuma minna.
 • Saab vaikselt hakata mingit režiimi tekitada, 2-kuune oskab samuti juba eristada ööd ja päeva. Mingil moel on see režiim meil juba välja kujunenud. Vähemalt magama lähme kell 22 ja hommik saabub kell 7.

Noh, sellised siis. Lisan veel, et kuna oleme 2-kuu vanust tegelikult juba ületanud, siis vaikselt peab hakkama vaatama, mida kolmekuune laps oskama peaks. Praegu on aga aktiivselt mitu päeva üritanud ennast selili olles nö istuli tulla. Tõstab pea ja keha ülaosa ja reaalselt tahab istuda. Mida ta veel teha ei tohiks, muidugi. Järgmisel kolmapäeval arstile, siis räägin talle sellest ja vaatame, mis ta arvab. Ehk peaks neuroloogile isegi last näitama.

Sööme RPA-d, korraga 90-120ml iga 3h tagant, vahest tahab tihemini isegi. Proovisin pikemad vahed hoida, et ta sööks rohkem ja siis oleks tal kõht ka kauem täis. Siiani ei ole õnnestunud, kahjuks. Kodus päeval eriti magada ei taha, kui siis ainult autoga kuskile minna, siis magab turvahällis ca 2h. Ja loomulikult on totaalselt sülelaps, sööb-mängib-magab emme süles. Korraks lubab ennast mängumatile või lamamistooli panna, aga üle poole tunni ta seal olla ei soovi. Nii ma siis üritan teha oma koduasju siis kui Kevin heas tujus on ja need pooltunnikest koogab kuskil omaette.

Loe ka neid lugusid